Portal Zdrowia - zdrowie,alergia,astma,ciąża,grypa,choroba,uroda

Zamów newsletter z poradą dnia

Szczegóły porady

Zapobieganie płaskostopiu u dziecka

autor: coccarda kategoria: Zdrowie dziecka

Pamiętaj! Na Portalu Zdrowia możesz znaleźć wiele praktycznych porad i cennych wskazówek pochodzących z doświadczenia innych użytkowników portalu, jednakże większość z nich nie jest lekarzami. W przypadku problemów zdrowotnych zawsze należy poradzić się lekarza. Porady na Portalu Zdrowia nie zastąpią wizyty lekarskiej.

Profilaktykę trzeba stosować od najwcześniejszych miesięcy życia dziecka. W okresie niemowlęcym nie wolno zaburzać normalnego cyklu rozwoju.

Dziecko powinno stopniowo przechodzić:

 • z pozycji leżącej na plecach
 • do leżenia na brzuchu,
 • unoszenia główki,
 • czołgania się,
 • siadania,
 • stawania,
 • dwunożnego chodzenia.

Za wcześnie rozpoczęte chodzenie może stać się pierwszą przyczyną zaburzenia prawidłowej budowy stóp i powodem wczesnej ich deformacji. Wiele zła wyrządzają kojce, balkoniki do nauki chodzenia itp.

Dziecko powinno jak najdłużej raczkować. Należy umożliwić mu swobodny ruch rączkami, nóżkami, tułowiem. Niech fika, baraszkuje, turla się, kładzie na plecach i brzuszku, chodzi na czworakach, dopóki jego kostki, stawy, mięśnie i więzadła nie nabiorą tyle siły oraz sprawności, aby samodzielnie stanęło i zrobiło pierwszy krok.

Malca nie należy krępować ubraniami. Powinien być jak najczęściej odkryty i skąpo odziany. Trzeba zwracać uwagę, aby śpioszki nie były za małe i nie opinały ciasno stóp, ściskając paluszki. Zbyt ciasne śpioszki, pończochy, skarpetki, hamują krążenie krwi w obrębie nóg, „wyciszają” pracę mięśni, powodując niedosyt ruchu w okresie największego zapotrzebowania (okresu głodu ruchowego).

Nieodpowiednie obuwie może doprowadzić do zniekształceń. Niewolno zakładać go dziecku, które jeszcze nie zaczęło chodzić. Należy włożyć ciepłe, obszerne skarpetki – umożliwią pełną swobodę ruchów palcami i stopą.

Pierwsze obuwie powinno mieć cienką, elastyczną podeszwę bez obcasów i być wąskie w odcinku tylnym, a szerokie w przednim. Wysokość obcasa wraz z grubością podeszwy nie może przekraczać 2 cm. Cholewka musi dokładnie obejmować stopę i nie powodować ucisku. Obuwie powinno być ze skóry, obcas i podeszwa z miękkiej, odpowiednio dobranej gumy lub tworzywa, które amortyzują wstrząsy i nierówności podłoża.

Buty powinny być dostosowane do wieku, indywidualnego kształtu stopy i pory roku. Dziecko nie powinno nosić obuwia po starszym rodzeństwie i chodzić w butach, z których już wyrosło.

Należy przestrzegać higieny - codzienne myć i dokładnie wycierać nogi, codziennie zmieniać pończochy, skarpety, starannie obcinać paznokcie.

Odpowiednie pończochy i skarpety, najlepiej wełniane i bawełniane powinny być często zmieniane. Należy unikać podkolanówek oraz wszelkich innych tego typu z podwiązkami, z uwagi na ucisk i hamowanie krążenia.

Nie wolno przegrzewać nóg. Należy zakładać obuwie odpowiednie do temperatury otoczenia. Przegrzewanie powoduje nadmierne pocenie, co niekorzystnie wpływa na skórę.

Ważnym elementem profilaktyki jest zapobieganie krzywicy.

Należy stosować:

 • naświetlanie słońcem,
 • lampą kwarcową,
 • podawanie tranu i witaminy D - pod kontrolą lekarza pediatry.

Gimnastyka i sport:

 • pływanie kraulem na piersiach i na grzbiecie (z asymetryczną pracą nóg korzystny jest każdy sposób poruszania się w wodzie),
 • jazda na rowerze (należy zwrócić uwagę, aby stopy naciskały pedały wyłącznie palcami, ewentualnie przodostopiem, a nigdy podbiciem. Kierownicę należy tak uregulować, aby siedząc na rowerze dziecko miało głowę uniesioną i plecy proste).

 

Literatura:

"Stopy płaskie u dzieci gimnastyka lecznicza" Maria Kotecka-Noceń, Henryk Płukarz, Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich.

 

 

ocena: 3 przeczytało: 3264 dodaj komentarz
dodaj do:
Tagi:

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz

Komentowanie dostepne tylko dla zalogowanych uzkownikow

Zobacz również

Brak treści
Brak artykułów
Brak wątków

Polecane produkty

Bobofen fix. 1,6 g x 20sasz.

Postać:Saszetki do naparzenia Opakowanie: 20szt. Producent: Herbapol Lublin Skład:…

Bioderma Sensibio AR Krem do skóry z problemami naczynkowymi, 40 ml

Postać: KREM Opakowanie: 40 ML Producent: BIODERMA Skład: WATER (AQUA), MINERAL…

Pyoctanina 1% wodna 20 g

Postac:Roztwór wodny Opakowanie:20g Producent: Gemi Preparat stosowany do…

Oeparol kaps. 60 kaps.

Postać: Kapsułki Opakowanie: 60szt Producent: Adamed Preparat zawiera unikalną…

Porady najczesciej czytane

Zdrowe przekąski do pracy

Zdarza Ci się podjadać między posiłkami? Najczęściej takie…

Porady najwyzej oceniane

Budowa i funkcje stawów

W układzie kostno – stawowym człowieka wyróżnia…

Portal Zdrowia

Copyrights © 2009 - 2010 portalzdrowia.pl - wszelkie prawa zastrzeżone - projekt Agencja Reklamowa Graffiti - web support

Portal Zdrowia nie ponosi odpowiedzialności za treść porad publikowanych przez jego użytkowników,
a jedynie umozliwia im wielostronną komunikację w tematach zdrowotnych.