Portal Zdrowia - zdrowie,alergia,astma,ciąża,grypa,choroba,uroda

Zamów newsletter z poradą dnia

Szczegóły aktualności

Viagra - na potencję i na ... raka?

autor: redakcja kategoria: Seks

Niebieskie tabletki Viagry kojarzą nam się w zasadzie jedynie z problemami erotycznymi. Jak się okazuje, niesłusznie - mogą także, co odkryli naukowcy, uratować komuś życie. Nie tylko seksualne.
Pewne ich właściwości sprawiają, że przyjmowanie ich w trakcie chemioterapii nie tylko poprawia jej efekty, ale również znacznie ogranicza skutki uboczne, poprawiając tym samym komfort pacjenta narażonego na duży stres i dolegliwości.

Rakesh Kukreja i jego zespół z Virginia Commonwealth University badał wpływ sildenafilu (Viagry) na leczniczy efekt doksorubicyny w raku prostaty. Przyczyną podjęcia tych badań była zasada działania leku "na potencję" - sildenafil blokuje enzym PDE-5, który kontroluje przepływ krwi w penisie rozluźniając ścianki naczyń krwionośnych i pozwalając na lepszy dopływ krwi.

Podwyższony poziom enzymu PDE-5 wykryto w wielu nowotworach - między innymi raku piersi, jelita grubego, pęcherza i płuca. Z drugiej zaś strony, inny inhibitor tego enzymu, exisulinid, hamuje wzrost guza w przypadku raka jelita grubego. Związek jest więc jak widać wyraźny - stąd pomysł sprawdzenia, czy można użyć Viagry.

Testy wypadły pomyślnie: myszy, którym podawano chemię i jednocześnie sildenafil, miały znacznie mniej efektów ubocznych - takich jak wymioty, infekcje jamy ustnej i uszkodzenie mięśnia sercowego. Dodatkowo zaś, przeciwnowotworowe działanie doksorubicyny w stosunku do żywych komórek ludzkiego nowotworu przeszczepionych myszom znacznie wzrosło, sprawiając, że chemioterapia była dużo skuteczniejsza.

Badania będą kontynuowane, już teraz jednak wiadomo, że może to być początek istotnych zmian w sposobie leczenia nowotworów.

Źródło: www.medycyna24.pl

ocena: 3 przeczytało: 1163 dodaj komentarz
dodaj do:
Tagi:

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz

Komentowanie dostepne tylko dla zalogowanych uzkownikow

Zobacz również

Brak treści
Brak artykułów
Brak wątków

Polecane produkty

Boiron Stodal syrop homeopatyczny 200 ml

Postać: SYROP Opakowanie: 200 ML Producent: BOIRON Składniki aktywne wchodzące w…

Acidolac Baby- 1,5 g x 10 sasz.- Medana

Postać: PROSZEK Opakowanie: 10 SASZ. A 1,5 G Producent: MEDANA PHARMA Acidolac…

Porady najczesciej czytane

Zdrowe przekąski do pracy

Zdarza Ci się podjadać między posiłkami? Najczęściej takie…

Porady najwyzej oceniane

Budowa i funkcje stawów

W układzie kostno – stawowym człowieka wyróżnia…

Portal Zdrowia

Copyrights © 2009 - 2010 portalzdrowia.pl - wszelkie prawa zastrzeżone - projekt Agencja Reklamowa Graffiti - web support

Portal Zdrowia nie ponosi odpowiedzialności za treść porad publikowanych przez jego użytkowników,
a jedynie umozliwia im wielostronną komunikację w tematach zdrowotnych.