Portal Zdrowia - zdrowie,alergia,astma,ciąża,grypa,choroba,uroda

Zamów newsletter z poradą dnia

Szczegóły aktualności

Składniki kosmetyków podejrzane o udział w rozwoju raka piersi

autor: redakcja kategoria: Sprawy kobiece

Składniki kosmetyków podejrzane o udział w rozwoju raka piersi

Parabeny, związki stosowane jako konserwanty w kosmetykach, produktach farmaceutycznych oraz żywności gromadzą się w tkance sutka i nie można wykluczyć, że mają udział w rozwoju raka piersi – oceniają naukowcy brytyjscy, na podstawie swoich najnowszych badań.

Artykuł na ten temat zamieszcza pismo „Journal of Applied Toxicology”.

„Obecność danej substancji chemicznej w tkance nie oznacza jeszcze, że przyczynia się ona do rozwoju raka. Ale skoro okazuje się, że związki te wnikają do ludzkiego gruczołu, sutkowego konieczne jest przeprowadzenie dalszych badań, aby ocenić, czy ich obecność ma jakieś negatywne skutki” - wyjaśniła PAP kierująca najnowszymi badaniami dr Philippa Darbre z University of Reading w Anglii.

Według niej, problem z parabenami polega na tym, że mogą one naśladować działanie żeńskiego hormonu płciowego – estrogenu, który pobudza rozwój i wzrost wielu guzów piersi.

Estry parabenów są szeroko stosowane jako konserwanty w rozmaitych produktach higieny osobistej, żywności oraz farmaceutykach.

Badania potwierdzają, że takie rozpowszechnienie sprawia, iż substancje te są obecne w organizmach większości ludzi. Amerykanie wykryli je w moczu ponad 90 proc. osób z ogólnej populacji; duńscy naukowcy - w moczu blisko 100 proc. przebadanych mężczyzn, a Hiszpanie – w moczu 100 proc. przebadanych ciężarnych oraz dzieci. W 2011 r. norwescy naukowcy poinformowali, że parabeny są obecne we krwi 60 proc. osób z ogólnej populacji oraz że ma to silny związek ze stosowaniem kosmetyków. Pojawiły się też doniesienia o obecności tych związków w mleku karmiących matek oraz nasieniu.

W 2004 r. dr Darbre po raz pierwszy wykazała obecność tych substancji w próbkach pobranych ze złośliwych guzów piersi od 20 pacjentek. Późniejsze badania innych naukowców wykazały, że wchłaniają się one z kosmetyków przez skórę i już po godzinie od aplikacji, np. kremu, można je wykryć we krwi.

Zrodziło to podejrzenia, że stosowanie w okolicy pachowej kosmetyków z parabenami, np. antyperspirantów, może mieć jakiś związek z ryzykiem zachorowania na raka piersi. Za hipotezą tą przemawiał np. fakt, że większość raków piersi jest zlokalizowana w górnej ćwiartce gruczołu sutkowego najbliższej pachy.

Jak wyjaśniła PAP dr Darbre, pierwszym krokiem na drodze do zrozumienia ewentualnej roli parabenów w rozwoju raka piersi jest wykazanie, że wnikają one do tkanek ludzkiego sutka i taki cel przyświecał najnowszym badaniom jej zespołu.

Badaczka i jej współpracownicy analizowali występowanie pięciu różnych parabenów w tkankach gruczołu sutkowego 40 kobiet z pierwotnym rakiem piersi, które przeszły mastektomię. Sprawdzano obecność tych związków w czterech lokalizacjach w piersi – od dołu pachowego aż po mostek.

Okazało się, że u każdej pacjentki obecny był co najmniej jeden z estrów parabenów. Co ciekawe, 7 z 40 pacjentek nigdy nie stosowało kosmetyków pod pachę, jak np. antyperspiranty, które mogą zawierać parabeny. Oznacza to, że źródłem tych związków musiały być inne produkty - uważają naukowcy. Obecność parabenów w postaci estrów świadczy o tym, że były to raczej produkty stosowane na skórę. Estry parabenów dostające się do organizmu drogą pokarmową są bowiem w dużym stopniu metabolizowane przez wątrobę. Nie wiadomo, czy obecność parabenów była efektem ich długotrwałego gromadzenia się, czy niedawnej ekspozycji.

Jedna z substancji, n-propylparaben, występowała w znacznie wyższych stężeniach w próbkach pobranych z okolic piersi bliższych pachy niż mostka. Pozostałe parabeny występowały równomiernie we wszystkich lokalizacjach.

Nie zaobserwowano żadnego związku między obecnością parabenów a wiekiem pacjentek, okresem, w którym karmiły piersią w przeszłości, lokalizacją raka w piersi lub obecnością w jego komórkach receptorów dla estrogenu (za pośrednictwem których estrogen pobudza wzrost tego nowotworu).

Jak podkreśla współautor pracy Lester Barr z University Hospital of South Manchester, badania te potwierdzają, że nie istnieje prosta zależność przyczynowo-skutkowa między stosowaniem pod pachę produktów zawierających parabeny a rakiem piersi.

„Nie mamy rozstrzygającego dowodu na to, że parabeny odgrywają rolę w rozwoju raka piersi. Jednak brak dowodów, nie jest dowodem na brak ich udziału. Obecnie po prostu tego nie wiemy” – skomentowała dr Darbre dla PAP. Zaznaczyła też, że obecność tych związków w sutku uzasadnia dalsze prace nad tym zagadnieniem.

Według dr Darbre, rak piersi nie jest jednorodnym schorzeniem, a do jego rozwoju przyczynia się wiele czynników. Dlatego mało prawdopodobne jest, by jeden rodzaj związków odgrywał tu dominująca rolę.

Wiadomo, że wiele innych składników kosmetyków oraz produktów higieny osobistej naśladuje działanie estrogenów, a ich obecność stwierdzano w gruczole sutkowym lub w mleku matki. Zalicza się tu np. przeciwbakteryjny związek o nazwie triklosan stosowany jako konserwant w dezodorantach, sole aluminium w antyperspirantach, związki zapachowe w perfumach, jak policykliczne piżma, które wykrywano w matczynym mleku i wiele innych.

„Dlatego jestem daleka od obarczania winą jednego związku chemicznego (o udział w rozwoju raka piersi – PAP). Nie chcę przez to powiedzieć, że parabeny nie odgrywają tu roli, ale prawdopodobnie są tylko częścią większej całości” – podsumowała dr Darbre.

W wypowiedzi dla serwisu Health Day News badaczka zachęciła panie do zredukowania liczby stosowanych kosmetyków. "Współcześnie stosujemy ich po prostu za dużo - za dużo dla naszego ciała i dla środowiska" - oceniła.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

ocena: 3 przeczytało: 845 dodaj komentarz
dodaj do:
Tagi: rak piersi parabeny estrogeny rak piersi nowotwór sprawy kobiece

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz

Komentowanie dostepne tylko dla zalogowanych uzkownikow

Zobacz również

Jak złagodzić PMS?

Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) pojawia się u większości kobiet w pewnym momencie ich wieku rozrodczego. Potrafi być bardzo uciążliwy, ale można w znacznym stopniu wpłynąć na jego osłabienie stosując poniższe porady. 1)      Wapń- spożywaj 1200 mg wapnia dziennie, zlikwiduje połowę dolegliwości PMS, możesz go znaleźć również w produktach mlecznych, brokułach i szparagach. 2)      Witamina E - łagodzi objawy PMS, do potraw dodawaj olej z kiełków pszenicy, nasiona. Spożywaj też tłuste ryby i awokado.…

ocena: autor: Marta kategoria: Sprawy kobiece przeczytalo: 55633

Jak dbać o biust i dekolt?

Piękny i zadbany biust to marzenie każdej kobiety. Skóra piersi jest delikatna, szybko traci jędrność i niewiele trzeba aby powstały na niej rozstępy, dlatego trzeba o nią odpowiednio dbać. Pielęgnacja wbrew pozorom nie pochłania dużo czasu i nie wymaga nadzwyczajnych umiejętności.   Poniżej kilka rad jak dbać o nasz biust, by nie stracił swojego wspaniałego kształtu: a)      Peeling- usunie wierzchnią warstwę naskórka i wyrówna koloryt skóry. Przez kilka minut masuj skórę okrężnymi ruchami, a następnie spłucz kosmetyk letnią wodą.…

ocena: autor: Marta kategoria: Ciało przeczytalo: 2619

Samobadanie piersi

Samobadanie piersi jest podstawową i najważniejszą czynnością w procesie wczesnego wykrywania raka piersi i sutka, czyli w stadium, które stwarza duże szanse całkowitego wyleczenia. Samobadanie piersi składa się z dwóch etapów: oglądania stanu piersi oraz badania dotykowego , czyli tzw. palpacji. Najlepiej przeprowadzać badanie wieczorami, np. przed kąpielą lub snem. Oglądaj stan piersi w pozycji stojącej przed lustrem, z rękami na biodrach, z rękami podniesionymi do góry, z rękami opuszczonymi wzdłuż tułowia oraz w pozycji pochylonej. W każdej pozycji oceniaj kształt i symetrię piersi…

ocena: autor: Marta kategoria: Sprawy kobiece przeczytalo: 2640

Bra fitting - po to żeby biust był nie tylko ładny ale i zdrowy

Rozmowa z Moniką Kołodyńską,  ekspertem ds. bra fittingu So Chic!  - dystrybutora marek Panache 1)  Co to jest bra fitting i dlaczego jest on tak istotny? Czy niewłaściwie dobrany biustonosz może mieć wpływ na nasze ciało? „Bra fitting”, czyli dopasowanie rozmiaru biustonosza do rozmiaru naszych piersi, jest bardzo ważne dla naszego zdrowia, urody oraz wygody. Kobiety, które przez lata noszą biustonosze ze zbyt małymi miseczkami i z za szerokimi obwodami, narażają swoje piersi na możliwość wystąpienia różnych niemiłych dolegliwości, które mogą doprowadzić nawet do…

ocena: autor: redakcja kategoria: Ciało data: 2011-10-25 00:13:19 przeczytalo: 496258
Brak wątków

Polecane produkty

Hipp herbatka z kopru włoskiego 200 g

Postać: GRANULAT Opakowanie: 200 G Producent: HIPP Herbatka z kopru włoskiego Hipp…

Artrostav kaps. 90 kaps.

Postać: KAPSUŁKI Opakowanie: 90 SZT. Producent:BIOFARM Zawiera glukozaminę,…

Boiron Phosphorus, 9 CH, granulki, 4 g

Postać: Granulki Opakowanie: 4g Producent: Boiron Skład: Phosphorus 9 CH,…

Belissa Anti-Red 50 kaps.

Postać: KAPSUŁKI Opakowanie: 50 SZT. Producent: AFLOFARM Belissa anti-red…

Porady najczesciej czytane

Zdrowe przekąski do pracy

Zdarza Ci się podjadać między posiłkami? Najczęściej takie…

Porady najwyzej oceniane

Budowa i funkcje stawów

W układzie kostno – stawowym człowieka wyróżnia…

Portal Zdrowia

Copyrights © 2009 - 2010 portalzdrowia.pl - wszelkie prawa zastrzeżone - projekt Agencja Reklamowa Graffiti - web support

Portal Zdrowia nie ponosi odpowiedzialności za treść porad publikowanych przez jego użytkowników,
a jedynie umozliwia im wielostronną komunikację w tematach zdrowotnych.