Portal Zdrowia - zdrowie,alergia,astma,ciąża,grypa,choroba,uroda

Zamów newsletter z poradą dnia

Szczegóły aktualności

"Populacyjny program wczesnego wykrywania raka piersi"- sukces CMP

autor: redakcja kategoria: Inne

"Populacyjny program wczesnego wykrywania raka piersi"- sukces CMP

Polki są 4 razy mniej narażone na ryzyko zachorowania na raka piersi niż Szwedki czy Brytyjki, jednak 5-letnia przeżywalność wynosi u nas  58 proc., a na Zachodzie aż 77 proc. Szansą na całkowite wyleczenie jest wczesna diagnoza. NFZ opublikował ogólnopolski ranking najlepszych pracowni mammograficznych, biorących udział w „Populacyjnym programie wczesnego wykrywania raka piersi”.

W wykrywaniu raka sutka klinicznie bezobjawowego podstawową metodą jest mammografia rentgenowska. Prawidłowo wykonane badanie mammograficzne umożliwia dokładną ocenę piersi i dobre uwidocznienie zmian patologicznych. Dotychczasowe badania wykazały, że w przypadku raka piersi w wielu krajach osiągnięto znaczące efekty w postaci obniżenia umieralności o około 30% wprowadzając populacyjne programy przesiewowe polegające na okresowym, systematycznym powtarzaniu mammografii.

Podstawową przesłanką dla wykonywania badań przesiewowych w kierunku raka piersi jest możliwość wykrycia zmiany zanim stanie się wyczuwalna. Pierwsze badanie powinny wykonać kobiety powyżej 40-go roku życia, a kobiety należące do grupy wysokiego ryzyka lub z subiektywnymi objawami już powyżej 35 roku życia.

Ocenę standardów pracowni mammograficznych powierzono Wojewódzkiemu Ośrodkowi Koordynującemu Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi, który organizowany jest przez NFZ. Spośród 254 ośrodków z całej Polski, posługujących się metodą analogową, najlepsze okazało się małopolskie NZOZ Centrum Medycyny Profilaktycznej w Krakowie. Podczas weryfikacji zdjęć nadesłanych przez pracownie mammograficzne z całej Polski pod uwagę wzięto jakość ich wykonania w zestawieniu ze stopniem narażenia kobiet na promieniowanie.
Ocenie poddano także sposób w jaki świadczeniodawcy przeprowadzają testy kontroli jakości oraz radzenie sobie z ewentualnymi nieprawidłowościami.  

Realizacja programu CMP, która została doceniona przez Wojewódzki Ośrodek Koordynujący, opiera się na mammografii połączonej z konsultacją lekarską, nauką systematycznej samokontroli piersi, na skutecznej edukacji pacjentek oraz wyrobieniu nawyku  wykonywania badań.

Wyłonienie najlepszych świadczeniodawców badań mammograficznych w Polsce to nie tylko prestiżowy konkurs, ale przede wszystkim ważna informacja dla pacjentów. Okazuje się, że jakość wykonywanych zdjęć i standardy panujące w placówkach bywają różne. Najgorszym z  nich NFZ nie przedłuży kontraktu na wykonywanie świadczeń.

Pozytywnym wynikiem kontroli może pochwalić się 73 % spośród skontrolowanych świadczeniodawców, co świadczy o poprawie jakości aparatury oraz realizacji badań w ramach „Populacyjnego programu wczesnego wykrywania raka piersi” w stosunku do lat ubiegłych.

ocena: 3 przeczytało: 1255 dodaj komentarz
dodaj do:
Tagi: rak piersi

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz

Komentowanie dostepne tylko dla zalogowanych uzkownikow

Zobacz również

Samobadanie piersi

Samobadanie piersi jest podstawową i najważniejszą czynnością w procesie wczesnego wykrywania raka piersi i sutka, czyli w stadium, które stwarza duże szanse całkowitego wyleczenia. Samobadanie piersi składa się z dwóch etapów: oglądania stanu piersi oraz badania dotykowego , czyli tzw. palpacji. Najlepiej przeprowadzać badanie wieczorami, np. przed kąpielą lub snem. Oglądaj stan piersi w pozycji stojącej przed lustrem, z rękami na biodrach, z rękami podniesionymi do góry, z rękami opuszczonymi wzdłuż tułowia oraz w pozycji pochylonej. W każdej pozycji oceniaj kształt i symetrię piersi…

ocena: autor: Marta kategoria: Sprawy kobiece przeczytalo: 2641

Jak dbać o biust i dekolt?

Piękny i zadbany biust to marzenie każdej kobiety. Skóra piersi jest delikatna, szybko traci jędrność i niewiele trzeba aby powstały na niej rozstępy, dlatego trzeba o nią odpowiednio dbać. Pielęgnacja wbrew pozorom nie pochłania dużo czasu i nie wymaga nadzwyczajnych umiejętności.   Poniżej kilka rad jak dbać o nasz biust, by nie stracił swojego wspaniałego kształtu: a)      Peeling- usunie wierzchnią warstwę naskórka i wyrówna koloryt skóry. Przez kilka minut masuj skórę okrężnymi ruchami, a następnie spłucz kosmetyk letnią wodą.…

ocena: autor: Marta kategoria: Ciało przeczytalo: 2624

Bra fitting - po to żeby biust był nie tylko ładny ale i zdrowy

Rozmowa z Moniką Kołodyńską,  ekspertem ds. bra fittingu So Chic!  - dystrybutora marek Panache 1)  Co to jest bra fitting i dlaczego jest on tak istotny? Czy niewłaściwie dobrany biustonosz może mieć wpływ na nasze ciało? „Bra fitting”, czyli dopasowanie rozmiaru biustonosza do rozmiaru naszych piersi, jest bardzo ważne dla naszego zdrowia, urody oraz wygody. Kobiety, które przez lata noszą biustonosze ze zbyt małymi miseczkami i z za szerokimi obwodami, narażają swoje piersi na możliwość wystąpienia różnych niemiłych dolegliwości, które mogą doprowadzić nawet do…

ocena: autor: redakcja kategoria: Ciało data: 2011-10-25 00:13:19 przeczytalo: 496267
Brak wątków

Polecane produkty

Valerin mite tabl 30 draż.

Postac: Drazetki Opakowanie:30szt Producent:Aflofarm Valerin forte jest lekiem…

Apirectum czopki propolisowe z kwasem hialuronowym 10szt.- Vitaprodukt

Postać: CZOPKI Opakowanie: 10 SZT. Producent: VITAPRODUKT Czopek po stopieniu w kanale…

Podp. ALWAYS Clasic MAXI ze skrzyd. 9 szt.

    * ALWAYS Podpaski Classic Maxi to podpaska na silne krwawienie.…

Ajona amin-o-med Past.d/zęb. z fluor. 75ml- Dr Rudolf Liebe

Postać: Pasta Opakowanie: 75ml Producent: Dr Rudolf Liebe Skład: Aminofluorki,…

Porady najczesciej czytane

Zdrowe przekąski do pracy

Zdarza Ci się podjadać między posiłkami? Najczęściej takie…

Porady najwyzej oceniane

Budowa i funkcje stawów

W układzie kostno – stawowym człowieka wyróżnia…

Portal Zdrowia

Copyrights © 2009 - 2010 portalzdrowia.pl - wszelkie prawa zastrzeżone - projekt Agencja Reklamowa Graffiti - web support

Portal Zdrowia nie ponosi odpowiedzialności za treść porad publikowanych przez jego użytkowników,
a jedynie umozliwia im wielostronną komunikację w tematach zdrowotnych.