Portal Zdrowia - zdrowie,alergia,astma,ciąża,grypa,choroba,uroda

Zamów newsletter z poradą dnia

Szczegóły porady

Podstępny reumatyzm

autor: rdelipacy kategoria: Układ kostno-stawowy

Pamiętaj! Na Portalu Zdrowia możesz znaleźć wiele praktycznych porad i cennych wskazówek pochodzących z doświadczenia innych użytkowników portalu, jednakże większość z nich nie jest lekarzami. W przypadku problemów zdrowotnych zawsze należy poradzić się lekarza. Porady na Portalu Zdrowia nie zastąpią wizyty lekarskiej.

Co trzeci pacjent zgłaszający się do lekarza narzeka na stawy. I choć ból towarzyszy ponad 200 najrozmaitszym związanym z nimi chorobom, to zdecydowanie najczęściej powoduje je choroba zwyrodnieniowa.

To jak bóle są umiejscowione i ich siła zależą od rodzaju choroby na jaką cierpi pacjent. Bóle są przykre i uciążliwe, bo przeszkadzają w codziennych zajęciach. Chory sięga więc po proszki przeciwbólowe i stara się zapomnieć o dolegliwościach. I rzeczywiście ból ustępuje. Jednak po paru dniach historia się powtarza: ból, lek przeciwbólowy i wracamy do swoich obowiązków. Potem nie wystarcza już jedna pigułka, zaczynamy brać dwie, a potem trzy. Tak najczęściej zaczyna się ta choroba.

Niestety, nie ma skutecznego leku, który odbudowałby zniszczoną chrząstkę i cofnął zmiany kostne. Ale istnieją środki i sposoby, by przynajmniej hamować chorobę,  kontrolować jej objawy (choćby stosować bezpieczniejsze środki przeciwbólowe) i umożliwić pacjentowi normalne życie.

Wszystko zależy od tego jak wcześnie chory dostrzeże problem i pojawi się u lekarza. Bo im wcześniej zacznie leczenie tym będzie bardziej skuteczne. Dlatego jeśli stawy skrzypią, stają się sztywne i mniej ruchome, a jeszcze kilka lub kilkanaście razy w miesiącu bolą, to zamiast łykać środki przeciwbólowe i to w coraz większej ilości, należy  zgłosić się do lekarza internisty lub reumatologa. A potem przestrzegać dokładnie jego zaleceń i pamiętać, że specjalista dobierając odpowiednie leki skuteczniej zwalczy ból, może też przy ich pomocy spowalniać i hamować rozwój choroby.

Ważnym elementem łagodzenia dolegliwości reumatycznych jest odpowiednia dieta. Do codziennego jadłospisu warto włączyć ryby morskie takie jak: tuńczyk, makrela, łosoś, które są cennym źródłem  wielonienasyconych kwasów tuszowych omega-3 korzystnie wpływających na funkcjonowanie mózgu i kondycję stawów. Ryby morskie zawierają też dobrze przyswajalne białko, wapń i potas. Działające przeciwzapalnie kwasy omega-3 występują też w oleju lnianym, orzechach włoskich i oliwnie z oliwek.

ocena: 3 przeczytało: 2677 dodaj komentarz
dodaj do:
Tagi:

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz

Komentowanie dostepne tylko dla zalogowanych uzkownikow

Zobacz również

Brak treści
Brak artykułów
Brak wątków

Polecane produkty

Oilatum emulsja d/kąpieli leczn. 63,4% 500ml

Postać: EMULSJA Opakowanie: 500 ML Parafina ciekła tworzy oleistą powłokę na…

Nurofen Express TAB 400mg (Migrenol Forte)

Postać: Tabletki Opakowanie: 12szt Producent:Reckitt Skład: 400 mg ibuprofenu w…

Glukoza płynna 1WW 10 sasz.

Postać: Glukoza płynna Opakowanie: 10szasz. Producent: Medmess Działanie 1WW to…

TANNO-HERMAL Lotio 100 g

Postac:Plyn Opakowanie:100g Producent: Boots Healthcare Tanno-Hermal Lotio to materiał…

Porady najczesciej czytane

Zdrowe przekąski do pracy

Zdarza Ci się podjadać między posiłkami? Najczęściej takie…

Porady najwyzej oceniane

Budowa i funkcje stawów

W układzie kostno – stawowym człowieka wyróżnia…

Portal Zdrowia

Copyrights © 2009 - 2010 portalzdrowia.pl - wszelkie prawa zastrzeżone - projekt Agencja Reklamowa Graffiti - web support

Portal Zdrowia nie ponosi odpowiedzialności za treść porad publikowanych przez jego użytkowników,
a jedynie umozliwia im wielostronną komunikację w tematach zdrowotnych.