Portal Zdrowia - zdrowie,alergia,astma,ciąża,grypa,choroba,uroda

Zamów newsletter z poradą dnia

Szczegóły porady

Pigułka, tabletka czy pastylka? - o formach leków i sposobach ich zażywania.

autor: Kasia Malec kategoria: Inne

Pamiętaj! Na Portalu Zdrowia możesz znaleźć wiele praktycznych porad i cennych wskazówek pochodzących z doświadczenia innych użytkowników portalu, jednakże większość z nich nie jest lekarzami. W przypadku problemów zdrowotnych zawsze należy poradzić się lekarza. Porady na Portalu Zdrowia nie zastąpią wizyty lekarskiej.

 

Firmy farmaceutyczne prześcigają się w produkowaniu różnych wariantów leków. Mamy więc medykamenty zamknięte w tabletce, sproszkowane, przeznaczone do rozcieńczania z wodą i przyjmowane w formie roztworu doustnego, inhalatory wziewne, krople, maści, syropy, plastry.

Przy takiej rozmaitości łatwo stracić głowę. Pacjenci najczęściej utożsamiają pigułkę z tabletką, kapsułką i pastylką nie mając świadomości, że to trzy różne postacie leków, i że  powstają w wyniku  zupełnie odmiennych procesów technologicznych.

Pigułki były pierwszą postacią stałego leku powlekanego, opracowaną w XIX wieku. Nazwa definiowała jej kształt, pilula po łacinie znaczy tyle co kulka. Współcześnie została wyparta przez łatwiejszą w produkcji tabletkę. Kapsułka to stała postać leku wypełniona substancją leczniczą w formie granulatu, proszku, żelu bądź płynu. Najdawniejsza ich forma to kapsułki skrobiowe, tzw. „opłatki”, które obecne są w aptekarstwie od końca XIX wieku. Zawierają one unikalny skład substancji leczniczych lub dawki leków, niedostępne w innej formie. Nowoczesne kapsułki mają najczęściej cylindryczny lub owalny kształt, ich otoczka wykonana jest z żelatyny, skrobi, polimerów. Kapsułka zawiera określoną ilość substancji czynnej, więc jest to jedna dawka leku.

Współcześnie możliwe jest wyprodukowanie kapsułki o pożądanych cechach, na przykład o spowolnionym uwalnianiu. Znaczy to, że zawarta w nich substancja lecznicza uwalnia się stopniowo, przez określony czas. Stosowanie takich kapsułek umożliwia zmniejszenie częstotliwości podawania leku oraz uzyskanie względnie stałego jego stężenia we krwi, co skutkuje szybszym i efektywniejszym procesem leczenia. Pamiętajmy jednak, że ze względu na modyfikacje uwalniania leku i często płynne wnętrze kapsułki, pod żadnym pozorem nie wolno ich dzielić! Podział takiej tabletki może zaburzyć, lub nawet całkowicie zahamować jej właściwości lecznicze, a w najgorszym wypadku nawet zagrażać życiu chorego! W kapsułkach o opóźnionym uwalnianiu zawarta jest odpowiednio większa dawka substancji leczniczej niż w formie szybko uwalniającej się, dlatego natychmiastowe uwolnienie całej dawki w przypadku połknięcia leku z naruszoną otoczką może nieść ze sobą niezwykle groźne skutki. Absolutnie nie wolno dzielić także tabletek, które mają w swym składzie dwie lub więcej substancje czynne! Jeśli uważamy, że działanie leku jest zbyt silne i chcemy zażyć jego połowę, dokładnie przyjrzyjmy się tabletce. Wskazaniem do podziału jest obecność na jej powierzchni kreski dzielącej. Jeśli nie występuje ona na naszym leku, bezwzględnie powinniśmy zrezygnować z dzielenia. Jeśli mamy wątpliwości, które leki można podzielić, zasięgnijmy opinii lekarza lub farmaceuty.

Bardzo ważna podczas przyjmowania lekarstw jest częstotliwość oraz pora ich dawkowania. Zawsze powinniśmy się trzymać wytycznych lekarza. Każde odstępstwo od jego zaleceń powinniśmy z nim jak najszybciej skonsultować. Przed rozpoczęciem kuracji farmakologicznej należy zapoznać się z dołączoną do opakowania ulotką. Zawiera ona informacje o składzie leku, jego dawkowaniu, zalecanych porach przyjmowania a także przeciwwskazania, ewentualne skutki uboczne oraz interakcje z innymi produktami leczniczymi oraz inne rodzaje interakcji, mogące zaburzać działanie leku. Dowiemy się z niej również, że w razie pominięcia dawki, absolutnie niewskazane jest jej podwojenie przy następnej porze przyjęcia oraz o wpływie leku na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Pastylkami zwykło się nazywać tabletki przeznaczone do ssania, o działaniu antyseptycznym i kojącym na podrażnione gardło i struny głosowe. Mogą być one skomponowane wyłącznie na bazie surowców ziołowych, wzbogacone witaminą C (np. Propolki, Gardimax), bądź zawierać substancję leczniczą, wykazującą lekkie działanie znieczulające ( Tantum Verde, Orofar).

Najczęstszym błędem w kuracji leczniczej, jaki popełniają pacjenci jest nie zwracanie uwagi na to, czym popijają zalecone medykamenty. A płyn, z jakim przyjmujemy tabletkę może mieć niebagatelny wpływ na jej działanie! Herbata, kawa czy cola, wszystkie napoje zawierające dużą dawkę kofeiny mogą nasilać działanie leków przeciwbólowych, wywołać uczucie niepokoju, drżenie rąk i problemy ze snem. Tabletek nie należy popijać także sokiem grejpfrutowym, gdyż znacznie wzrasta wtedy stężenie leku we krwi, co może powodować groźne konsekwencje, na przykład może prowadzić do nasilenia działań niepożądanych. Wiadomo także od dawna, że nawyk przyjmowania preparatów żelaza z mocną herbatą może być przyczyną braku efektów w leczeniu niedokrwistości. Na liście zakazanych napojów służących do popijania leków znajduje się również mleko. Wypijanie go przy jednoczesnym stosowaniu tabletek zawierających tetracyklinę (stosowaną do leczenia trądziku) hamuje drastycznie jej wchłanianie, przez co niweczy kurację. Uważać na mleko należy podczas zażywania kapsułek dojelitowych, które są odporne na działanie kwasu solnego w żołądku  i powinny się rozpuszczać dopiero w środowisku jelit. Mleko wykazuje działanie zasadowe, co może doprowadzić do rozpuszczenia kapsułki już w żołądku i silnego podrażnienia wyściełającej go błony śluzowej. Utrudnia lub opóźnia wchłanianie leków z układu pokarmowego napar z siemienia lnianego. Powleka on układ trawienny substancją śluzową, której działanie ochronne zaburza proces resorpcji leków. Herbatka z dziurawca natomiast obniża skuteczność hormonalnych środków antykoncepcyjnych przyjmowanych doustnie.

Bezwzględnie nie należy popijać leków napojami alkoholowymi! Udowodniono, że alkohol podany razem z lekami (nawet jego niewielka ilość) może być przyczyną szeregu groźnych interakcji. Mieszanka ta może nasilać toksyczność medykamentu, a przez to doprowadzić do zwiększonego ryzyka uszkodzenia wątroby. Stosowanie napojów wyskokowych  w połączeniu z lekami psychotropowymi upośledza funkcje układu nerwowego, prowadząc do zapaści i śpiączki. Bądźmy więc niezwykle ostrożni i przyjmujmy leki z niegazowaną, przegotowaną wodą, która nie zawiera zbyt wielu składników mineralnych. Zalecana ilość to szklanka (około 200 ml) płynu. Ta zasada powinna dotyczyć leków dostępnych na podstawie recepty lekarskiej, leków bez recepty, a także suplementów diety.

Stosując tę zasadę nie narazimy się niepotrzebnie na utratę zdrowia lub zagrożenie życia, skracając tym samym okres trwania kuracji medycznej. 

 

ocena: 3 przeczytało: 4746 dodaj komentarz
dodaj do:
Tagi: interakcje

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz

Komentowanie dostepne tylko dla zalogowanych uzkownikow

Zobacz również

Pigułka, tabletka czy pastylka? - o formach leków i sposobach ich zażywania.

  Firmy farmaceutyczne prześcigają się w produkowaniu różnych wariantów leków. Mamy więc medykamenty zamknięte w tabletce, sproszkowane, przeznaczone do rozcieńczania z wodą i przyjmowane w formie roztworu doustnego, inhalatory wziewne, krople, maści, syropy, plastry. Przy takiej rozmaitości łatwo stracić głowę. Pacjenci najczęściej utożsamiają pigułkę z tabletką, kapsułką i pastylką nie mając świadomości, że to trzy różne postacie leków, i że  powstają w wyniku  zupełnie odmiennych procesów technologicznych. Pigułki były pierwszą postacią stałego…

ocena: autor: Kasia Malec kategoria: Inne przeczytalo: 4746
Brak artykułów
Brak wątków

Polecane produkty

Viscoplast prestovis plus plaster 1m x 8cm

Plaster z opatrunkiem na tkaninie z klejem akrylowym.

Propolis 7% masc 30 g

Postac: Mas Opakowanie:30g Producent: Pasieka Barc Skład: Petrolatum, Lanolin,…

Xenea Błonnik prosz. 200 g

Postac: Proszek Opakowanie:200g Producent:USP Błonnik zawarty w Xenea-Błonnik zawiera…

Laxinat proszek, 100 g

Postać: Proszek Opakowanie: 100g Producent: Aflofarm Preparat przywraca oraz utrzymuje…

Porady najczesciej czytane

Zdrowe przekąski do pracy

Zdarza Ci się podjadać między posiłkami? Najczęściej takie…

Porady najwyzej oceniane

Budowa i funkcje stawów

W układzie kostno – stawowym człowieka wyróżnia…

Portal Zdrowia

Copyrights © 2009 - 2010 portalzdrowia.pl - wszelkie prawa zastrzeżone - projekt Agencja Reklamowa Graffiti - web support

Portal Zdrowia nie ponosi odpowiedzialności za treść porad publikowanych przez jego użytkowników,
a jedynie umozliwia im wielostronną komunikację w tematach zdrowotnych.