Portal Zdrowia - zdrowie,alergia,astma,ciąża,grypa,choroba,uroda

Zamów newsletter z poradą dnia

Szczegóły porady

Opóźnienia mowy u dziecka

autor: zielony kategoria: Zdrowie dziecka

Pamiętaj! Na Portalu Zdrowia możesz znaleźć wiele praktycznych porad i cennych wskazówek pochodzących z doświadczenia innych użytkowników portalu, jednakże większość z nich nie jest lekarzami. W przypadku problemów zdrowotnych zawsze należy poradzić się lekarza. Porady na Portalu Zdrowia nie zastąpią wizyty lekarskiej.

Coś dla rodziców niepokojących się, że ich pociechy zaczynają mówić zbyt późno. Otóż rozwój mowy u dzieci przebiega etapami i nie zawsze jest równomierny. Do tego każde dziecko jest inne. Nam z kolei z reguły brakuje cierpliwości (i jednocześnie narastają w nas lęki, że coś jest nie tak).

Warto wiedzieć, że pierwszy wyraz, który powinien coś znaczyć pojawia się do osiemnastego miesiąca życia. Około dwudziestego miesiąca dziecko zna już blisko 170 słów i wypowiada proste, dwuwyrazowe zdania. Tak mówi literatura. Jednak są dzieci, które mimo wieku nadal nie mówią. Przyczyny opóźnień mowy moga być różne: geny, choroby somatyczne ale także zbyt duży kontakt z telewizorem (rodzice wyręczając się telewizją nie rozwijają u dzieci umiejętności mowy). Przyczyną opóźnienia mowy mogą być też wady wrodzone w jamie ustnej, które wymagają konsultacji specjalisty.

maluch

Do powyższych dodałbym obserwację, że chłopcy z reguły zaczynają mówić znacznie później niż dziewczynki. Nie znam dokładnych statystyk, ale takie wnioski wyciągnąłem z obserwacji kilkunastu dzieci znajomych.

Najlepszymi nauczycielami mowy są oczywiście rodzice, którzy komentując codzienne czynności, opowiadając bajki, czytając książki, bawiąc się - z każdym dniem wzbogacają słownik dziecka. Ważne jest też żeby do dziecka mówić normalnie, nie przesadzać ze zdrobnieniami czy też infantylnymi zwrotami. No i do tego dochodzi jeszcze cierpliwość - niezbędna.

W moim przypadku, córa nie potrafiła sobie poradzić z "R". Miała 5 lat i nadal nic. Zaczęlismy sie niepokoić, zaczęły sie rozmowy o zajęciach logopedycznych w przedszkolu. Jednocześnie zasięgnąłem porady specjalisty i usłyszałem jedno słowo: "cierpliwość". No i faktycznie niedługo przed 6 urodzinami córka powiedziała głośno i wyraźnie "R" - bez żadnego wysiłku, tak po prostu z dnia na dzień. Potem długo i z satysfakcją bawiła się dotychczas trudnymi wyrazami typu "rabarbar" - ku satysfakcji swojej i rodziców :-)

ocena: 3 przeczytało: 2898 dodaj komentarz
dodaj do:
Tagi:

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz

Komentowanie dostepne tylko dla zalogowanych uzkownikow

Zobacz również

Brak treści
Brak artykułów
Brak wątków

Polecane produkty

HEEL Nux Vomica Homaccord krople 30 ml

Postac: Krople Opakowanie:30ml spomagająco w łagodnych dolegliwościach trawiennych…

Pulmobonisan toreb.do zaparz 5 g 20 toreb.

Postać: Zioła w torebkach do zaparzania Opakowanie:20szt Producent: Bonimed Zioła…

VICHY PODEXINE Krem n/pęk.pięty 30 ml

Postac: Krem Opakowanie:30ml Producent: Vichy Działanie : Pierwsza gama…

Porady najczesciej czytane

Zdrowe przekąski do pracy

Zdarza Ci się podjadać między posiłkami? Najczęściej takie…

Porady najwyzej oceniane

Budowa i funkcje stawów

W układzie kostno – stawowym człowieka wyróżnia…

Portal Zdrowia

Copyrights © 2009 - 2010 portalzdrowia.pl - wszelkie prawa zastrzeżone - projekt Agencja Reklamowa Graffiti - web support

Portal Zdrowia nie ponosi odpowiedzialności za treść porad publikowanych przez jego użytkowników,
a jedynie umozliwia im wielostronną komunikację w tematach zdrowotnych.