Portal Zdrowia - zdrowie,alergia,astma,ciąża,grypa,choroba,uroda

Zamów newsletter z poradą dnia

Szczegóły porady

Oparzenia słoneczne

autor: svetomir kategoria: Na lato

Pamiętaj! Na Portalu Zdrowia możesz znaleźć wiele praktycznych porad i cennych wskazówek pochodzących z doświadczenia innych użytkowników portalu, jednakże większość z nich nie jest lekarzami. W przypadku problemów zdrowotnych zawsze należy poradzić się lekarza. Porady na Portalu Zdrowia nie zastąpią wizyty lekarskiej.

Do najczęściej występujących dolegliwości zdrowotnych okresu letniego należą różnego stopnia oparzenia słoneczne. Są one zasadniczo efektem nadmiernej ekspozycji skóry na promieniowanie słoneczne, zwłaszcza z zakresu UV. Oparzenia słoneczne są nie tylko bardzo uciążliwe, ale także niebezpieczne. Zwiększają one bowiem ryzyko zachorowania na liczne choroby skóry, w tym przede wszystkim nowotworowe .

Podstawą skutecznej walki z tą dolegliwością jest przede wszystkim właściwa profilaktyka. Polega ona w pierwszej kolejności na stosowaniu dobrej jakości kosmetyków do opalania (kremy, mleczka, emulsje) zawierających w swoim składzie chemiczne filtry UV. Filtr należy starannie dobrać, odpowiednio w zależności od karnacji i stopnia ekspozycji. I tak osoby o ciemnej karnacji przebywające w umiarkowanej strefie klimatycznej powinny stosować filtry 8-12. W tej samej strefie nasłonecznienia osoby o jasnej skórze powinny używać filtrów 12-16. W strefie śródziemnomorskiej (pozdwrotnikowej) dla ciemnej karnacji odpowiednie będą filtry 12-20, a dla jasnej 20-30. Dzieci i osoby o skórze szczególnie wrażliwej na słońce powinny używać filtrów w przybliżeniu dwukrotnie silniejszych.

Należy używać kosmetyków przeciwsłonecznych świeżych, a nie pozostałych po poprzednim sezonie letnim. Filtry chemiczne osadzają się bowiem z upływem czasu na dnie naczynia i stary kosmetyk nie daje takiej ochrony, jak powinien. Kosmetyki przeciwsłoneczne należy stosować nie tylko podczas samego opalania, ale także przy każdej dłuższej ekspozycji na słońce. Należy więc się smarować zawsze przed dłuższą jazdą na rowerze, wędrówką, czy też pracą w ogródku i na polu. Trzeba też pamiętać, że nałożenie warstwy kosmetyku należy powtórzyć po każdym kontakcie z wodą.

Jeśli już jednak dojdzie do oparzenia należy oparzone miejsca kilka razy dziennie pryskać preparatem dekspantenolu w sprayu. Spośród licznych środków tego typu obecnych na naszym rynku, szczególnie interesujący jest preparat ApiPanten, ktory oprócz pantenolu, zawiera także propolis. A według najnowszych badań, propolis jest doskonałym lekiem przeciw oparzeniom. Od drugiej doby zamiast sprayu stosować można Alantan Plus w maści lub kremie, albo inny podobny preoparat. Leki te zawierają, oprócz pantenolu, także alantoinę, która ma działanie gojące. W przypadku ciężkich oparzeń należy zgłosić się do lekarza.

ocena: 3 przeczytało: 2190 dodaj komentarz
dodaj do:
Tagi:

Komentarze

Gość 2012-07-31 11:49:42

Hi Wszystko, co zmienia strkuturę komf3rkową lub zmiany normalnego komf3rkową produkcję lub separacji ma potencjał do wywoływania raka. Rak, z definicji, jest po prostu nieprawidłowy wzrost komf3rek. Kiedy używasz ten krem ​​zmieni normalne odpowiedzi komf3rkowej komf3rek wytwarzających pigment. To jest jak krem ​​jest potencjalnie powoduje raka . Dlaczego ryzykować? Jestem pewien, że jesteś piękna tak, jak oni. Nie trzeba korzystać z tego kremu. Więc masz ciemną skf3rę czy może istnieją pewne obszary, ktf3re są lżejsze od innych, Kogo to obchodzi? Jesteś wspaniałą osobą, ktf3ra zasługuje na zdrowie. Mam nadzieję, że to pomogło w niewielkim stopniu. Powodzenia dla Ciebie.

Dodaj swój komentarz

Komentowanie dostepne tylko dla zalogowanych uzkownikow

Zobacz również

Brak treści
Brak artykułów
Brak wątków

Polecane produkty

Nici dent.ACTIVE miętowe woskow. 100 m

Postać: Nić Opakowanie: 100m Producent: Beuty Formulas Nić dentystyczna Active…

SORAYA Kuracja Dotleniająca Krem odżyw.n/n

Postac: Krem Opakowanie:50ml Producent: Soraya Zawiera naturalne bioaktywne składniki…

VICHY ESSENTIELLES Żel p/prysznic 200ml

Postac: Zel Opakowanie:200ml Producent: Vichy Delikatny żel pod prysznic- skóra…

Porady najczesciej czytane

Zdrowe przekąski do pracy

Zdarza Ci się podjadać między posiłkami? Najczęściej takie…

Porady najwyzej oceniane

Budowa i funkcje stawów

W układzie kostno – stawowym człowieka wyróżnia…

Portal Zdrowia

Copyrights © 2009 - 2010 portalzdrowia.pl - wszelkie prawa zastrzeżone - projekt Agencja Reklamowa Graffiti - web support

Portal Zdrowia nie ponosi odpowiedzialności za treść porad publikowanych przez jego użytkowników,
a jedynie umozliwia im wielostronną komunikację w tematach zdrowotnych.