Portal Zdrowia - zdrowie,alergia,astma,ciąża,grypa,choroba,uroda

Zamów newsletter z poradą dnia

Szczegóły aktualności

Można leczyć choroby prowadzące do udaru mózgu

autor: redakcja kategoria: Inne

Można leczyć choroby prowadzące do udaru mózgu

O współczesnych metodach zapobiegania udarowi mózgu mówi prof. dr hab. med. Zbigniew Gaciong z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego i Angiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM).

Co roku 60 tys. osób w Polsce przechodzi udar mózgu. W 20-30 proc. prowadzi on do wczesnego zgonu, zaś chorzy, którzy przeżyją ostrą fazę udaru, zwykle dotknięci są pewnym stopniem inwalidztwa. Istotną przyczyną udarów jest migotanie przedsionków. W przedsionkach, które nie kurczą się prawidłowo, zalega i krzepnie krew. W ostatnich latach do terapii trafiła nowa generacja leków przeciwzakrzepowych. W programach badawczych nad nowymi substancjami biorą też udział polskie ośrodki.

W dniach 18-19 maja odbyło się V Warszawskie Sympozjum poświęcone Żylnej Chorobie Zakrzepowo-Zatorowej oraz prewencji powikłań zakrzepowo-zatorowych: udarów mózgu i zatorów do krążenia systemowego u chorych z migotaniem przedsionków. Sympozjum przeznaczone dla lekarzy i prowadzone przez światowych i polskich ekspertów zorganizowała Fundacja do Walki z Zakrzepicą "Thrombosis".

Jak przypomina prof. Gaciong - jeden z prelegentów sympozjum - istnieją choroby stanowiące czynniki ryzyka udaru mózgu, które można leczyć. Należą do nich nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, niewydolność serca. Sami możemy zmniejszyć ryzyko udarów rzucając palenie tytoniu oraz obniżając stężenie cholesterolu we krwi stosowną dietą lub zalecanymi lekami.

KIEDY SERCE WYRYWA SIĘ Z PIERSI

„Migotanie przedsionków, które jest najczęstszym zaburzeniem rytmu u ludzi dorosłych, występuje, kiedy przedsionki nie kurczą się. Serce zaczyna bić niemiarowo, pojawia się deficyt tętna na obwodzie, co oznacza, że fala tętna na tętnicy promieniowej nie pokrywa się w czasie z pracą serca” – tłumaczy uczony z WUM.

Szacuje, że migotanie przedsionków spotykane jest u 5-10 proc. ludzi starszych, a w Polsce na chorobę tę cierpi około 400 tys. osób. Pacjenci z migotaniem skarżą się na kołatanie serca, osłabienie, ograniczoną zdolność do wykonywania wysiłków fizycznych. Może u nich dojść do omdlenia lub wystąpienia bólu wieńcowego. Migotanie przedsionków rozpoznaje się w zapisie EKG. W przypadkach, gdy występuje rzadko i trwa krótko, potrzebny jest długotrwały zapis, np. EKG metodą Holtera. Prof. Gaciong zaznacza, że ważne jest, aby w przypadku tego schorzenia znaleźć jego przyczynę, np. niewykrytą wadę serca. W tym celu wykonuje się dodatkowe badania oceniające stan serca i płuc, czyli: pomiar ciśnienia tętniczego, ECHO serca, RTG klatki piersiowej, a także analizę krwi.

„Najczęściej przyczyną migotania jest nadciśnienie tętnicze i choroba wieńcowa, może ono także występować w zaburzeniach czynności tarczycy lub przy braku elektrolitów w organizmie. W przypadku podejrzenia o chorobę niedokrwienną serca, należy rozważyć test wysiłkowy oraz koronarografię. Leczenie migotania przedsionków w każdym przypadku powinno być rozpatrywane indywidualnie, a jego przebieg zależy nie tylko od objawów, ale przede wszystkim od skutków i zagrożenia, jakie stwarza choroba u konkretnego pacjenta” – mówi ekspert. Wyjaśnia, że leczenie to przede wszystkim usuwanie przyczyny migotania, następnie wybór strategii postępowania w przypadku samej arytmii.

KIEDY ZAKRZEP DOTARŁ DO MÓZGU

Jak podkreśla prof. Gaciong, największym zagrożeniem dla zdrowia i życia chorych z migotaniem przedsionków pozostaje udar mózgu. W przedsionkach, które nie kurczą się prawidłowo, zalegająca krew krzepnie, a powstała skrzeplina może przemieścić się, zamykając dopływ krwi do ważnych dla życia narządów.

„Migotanie 5-krotnie zwiększa ryzyko udaru i powoduje, że udar ma cięższy przebieg niż u chorych bez tej przypadłości. Ryzyko zgonu w czasie udaru pacjenta z migotaniem jest dwukrotnie większe! Pozostaje ono zwiększone także u pacjentów z bezobjawowym migotaniem. U wszystkich chorych należy ocenić ryzyko zakrzepowo-zatorowe (udar mózgu, zatorowość płucna), jakie stwarza migotanie przedsionków i zastosować odpowiednie leczenie przeciwzakrzepowe” – wyjaśnia profesor.

Przyznaje, że leczenie doustnymi lekami przeciwkrzepliwymi jest trudne, wymaga ze strony pacjenta stałej kontroli stopnia antykoagulacji krwi i odpowiedniej modyfikacji dawek przez lekarza. Pomimo starannej kontroli, ryzyko krwawienia pozostaje znacząco zwiększone. Przyczyną są liczne interakcje stosowanych leków (acenokumarol, warfaryna) ze składnikami diety (kapusta, sałata, kalafior, wątróbka), oraz innymi lekami przyjmowanymi przez chorego. Nawet w najlepszych ośrodkach skuteczność leczenia szacuje się na 60-70 proc.

„W ostatnich latach do terapii trafiła nowa generacja leków przeciwkrzepliwych, takich jak dabigatran i riwaroksaban, które mogą być podawane doustnie, nie wymagają kontroli układu krzepnięcia i wykazują mniejszą liczbę potencjalnych interakcji z innymi lekami czy składnikami pożywienia. Hamują one bezpośrednio aktywne czynniki krzepnięcia” – ocenia prof. Gaciong.

Polscy uczeni dysponują już wynikami pierwszych badań u pacjentów z migotaniem przedsionków, które wskazują, że nowe preparaty są co najmniej tak samo skuteczne, lecz bardziej bezpieczne w porównaniu z preparatami dotychczas stosowanymi. Co ważne, są one wygodniejsze do stosowania dla lekarzy i pacjentów.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

ocena: 3 przeczytało: 1105 dodaj komentarz
dodaj do:
Tagi: cholesterol cukrzyca dieta mózg nadciśnienie udar mózgu zator niewydolność serca kołatanie serca osłabienie omdlenia arytmia

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz

Komentowanie dostepne tylko dla zalogowanych uzkownikow

Zobacz również

Karmiąca mama - co jeść, a czego unikać?

Karmienie piersią jest okresem zwiększonego zapotrzebowania na różne składniki pokarmowe. Kobiety karmiące powinny spożywać dodatkowo około 500 kcal (czyli 21,4 MJ) i 20 do 45 g białka. Taka dawka jest wystarczająca do zapewnienia sobie i dziecku optymalnego wyżywienia. Karmiąca mama powinna do komponowania posiłków wykorzystywać znaczne ilości produktów nabiałowych, mięsa, ryb, olejów roślinnych oraz różnorodnych owoców i warzyw, co ma uzupełnić zwiększone zapotrzebowanie organizmu na niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (tzw. NNKT), witaminy i składniki mineralne. Warto…

ocena: autor: rdelipacy kategoria: Ciąża i poród przeczytalo: 3720

Jak zwalczyć cellulit?

Zasadniczym błędem popełnianym przez osoby pragnące poprawić swoją sylwetkę jest ogólne zmniejszenie ilości spożywanych produktów. Bardzo często rozpoczynamy od głodówek, które nie tylko częściej kończą się niepowodzeniem i powrotem do starych zwyczajów, to u zdeterminowanych mogą prowadzić do znacznych niedoborów. Zbyt radykalne diety mogą pobudzać rozwój cellulitu, a skóra staje się wiotka i nieatrakcyjnie wygląda. Poniżej kilka zasad, które pomogą uporać się z „czerwoną skórką”: 1)      Ograniczyć kalorie…

ocena: autor: Marta kategoria: Ciało przeczytalo: 2309

Jak przyspieszyć metabolizm?

Metabolizm nieuchronnie zwalnia z wiekiem, ale nie tylko wiek o tym decyduje. Zatem bez względu na to, czy obserwujesz spadek tempa przemiany materii towarzyszący starzeniu, czy spowolniłaś ją samodzielnie- stosując głodówki i nieodpowiednie diety- istnieje jeszcze nadzieja na poprawę. Oto zasady, których musisz przestrzegać: -Pij kawę lub herbatę - przyśpieszają metabolizm i pomagają spalić dodatkowo nawet do 50% kalorii więcej w ciągu doby, -Jedz produkty bogate w żelazo- Żelazo odpowiada za dostarczanie tlenu do tkanki mięśniowej i odpowiada za proces spalania tłuszczu. Dopóki zapasy nie…

ocena: autor: Marta kategoria: Dieta i odchudzanie przeczytalo: 2880

Choroba refluksowa przełyku

Do najczęstszych chorób przewodu pokarmowego należy choroba refluksowa przełyku. Spowodowana jest ona zarzucaniem treści żołądka i dwunastnicy z powrotem do przełyku. Podstawowym objawem tej dolegliwości jest zgaga, czyli uczucie palenia, czy pieczenia w przełyku. Inne objawy to: cofanie zawartości żołądka, nudności, czkawka, dysfagia, czyli utrudnione przechodzenie pokarmu z jamy ustnej przez przełyk do żołądka, ślinotok, suchość w ustach, pieczenie języka, odbijanie, bóle gardła i nadbrzusza. Rzadko kiedy występują wszystkie objawy, niekiedy choroba przebiega całkiem bezobjawowo. Czasami objawy są mylące…

ocena: autor: svetomir kategoria: Układ pokarmowy przeczytalo: 3710

Alergie: dbaj o układ odpornościowy – skuteczniej niż immunoterapią.

Leczenie konwencjonalne, mające na celu zwalczenie objawów alergii, polega na podawaniu leków antyhistaminowych i odczulaniu. Oba sposoby mają zminimalizować działanie histaminy lub zapobiec jej działaniu. Czy to zawsze najlepsze metody? Tym bardziej, że walczą z objawami, a nie przyczynami reakcji alergicznej. Uwolnienie histaminy z komórek po reakcji alergenu z przeciwciałami we krwi powoduje obrzęki – na skutek zwiększenia przepuszczalności naczyń żylnych. Obrzęki te dotyczą przede wszystkim śluzówki nosa i oczu i są próbą swoistego wypłukania alergenu przez organizm. Odczulanie…

ocena: autor: redakcja kategoria: Alergia data: 2011-04-08 14:03:35 przeczytalo: 3827

Medycyna żywienia – z czym to jeść?

Znaczenie stylu życia. Choroby krążenia są przyczyną numer jeden wszystkich zgonów na świecie. W Polsce są one przyczyną prawie połowy zgonów. 25% Polaków umiera z powodu nowotworów. Statystyki te wyglądają podobnie we wszystkich krajach uprzemysłowionych. Wg WHO u 90% osób umierających na chorobę niedokrwienną serca, głównego przedstawiciela chorób krążenia, obserwowane są czynniki ryzyka spowodowane niezdrowym stylem życia, w tym nieodpowiednią dietą.  Wg Światowego Funduszu Badań nad Rakiem, największej na świecie organizacji zajmującej się badaniem wpływu…

ocena: autor: redakcja kategoria: Układ pokarmowy data: 2011-03-11 14:18:17 przeczytalo: 9438

Ciąża - fakty i mity na temat odżywiania się.

Pierwsza ciąża jest zwykle podróżą w nieznane. Często w głowie przyszłej mamy rodzi się pytanie, czy wystarczająco dobrze dba o rozwijającego się w brzuchu maluszka, czy mogłaby zrobić coś więcej. Sposób, w jaki przyszła mama troszczy się o siebie, a tym samym o dziecko, ma ogromny wpływ na jego rozwój i zdrowie. Liczne badania pokazały, jak ważny jest sposób żywienia oraz stan odżywienia organizmu kobiety zarówno przed ciążą, jak i w jej trakcie. Racjonalne odżywianie ma ogromne znaczenie nie tylko dla samych kobiet ale również dla rozwijającego się płodu. Nowy organizm czerpie…

ocena: autor: setpoint kategoria: Ciąża i poród data: 2010-08-17 15:52:15 przeczytalo: 4858

Wiosenna metamorfoza - oczyszczanie

Zazwyczaj po zimie czujemy się zmęczeni, ospali, często też pozostało nam kilka dodatkowych kilogramów. Nasza skóra, włosy i paznokcie potrzebują szybkiej regeneracji. Dlatego wraz ze wzrostem temperatury wkroczmy w sezon wiosenny z dawką witamin, składników odżywczych oraz nowych sił witalnych. Jak to zrobić? Specjaliści z Kliniki Diety Medlinea radzą jak oczyścić i zregenerować swój organizm oraz jak przyspieszyć metabolizm, by pozbyć się zbędnych kilogramów. OCZYŚĆ SWÓJ ORGANIZM Nasz organizm ma naturalną zdolność do samooczyszczania z różnych toksyn. Możemy ją…

ocena: autor: redakcja kategoria: Zdrowe odżywianie data: 2011-04-18 21:44:34 przeczytalo: 4048

Dieta Dukana

Ktos moze podzielic sie info nt stosowania diety Dukana? Efekty długoterminowe?

Polecane produkty

Prelox tabl. 60 tabl.

Postać:Tabletki Opakowanie:60szt Producent:Pharma Nord      …

Vichy liftactiv CxP Krem na dzień cera sucha/b.sucha 50ml

Postać: KREM Opakowanie: 50 ML Producent: VICHY Pobudza namnażanie się…

Węgiel leczniczy Norit kaps. 0,2 g 15 kaps

Postac: Kapsulki Opakowanie: 200mg Producent:Norit Węgiel leczniczy (Norit) jest…

MUSTELA BEBE Krem nawilżający d/twarzy 40m

Postać: Krem Opakowanie: 40ml Producent: LABORATOIRES EXPANSCIENCE\MEDAGRO Do…

Porady najczesciej czytane

Zdrowe przekąski do pracy

Zdarza Ci się podjadać między posiłkami? Najczęściej takie…

Porady najwyzej oceniane

Budowa i funkcje stawów

W układzie kostno – stawowym człowieka wyróżnia…

Portal Zdrowia

Copyrights © 2009 - 2010 portalzdrowia.pl - wszelkie prawa zastrzeżone - projekt Agencja Reklamowa Graffiti - web support

Portal Zdrowia nie ponosi odpowiedzialności za treść porad publikowanych przez jego użytkowników,
a jedynie umozliwia im wielostronną komunikację w tematach zdrowotnych.