Portal Zdrowia - zdrowie,alergia,astma,ciąża,grypa,choroba,uroda

Zamów newsletter z poradą dnia

Szczegóły artykułu

Latem starzejemy się szybciej? Czy można temu zapobiec?

autor: annapaczek kategoria: Opalanie

Latem starzejemy się szybciej? Czy można temu zapobiec?

 

Pora letnia to czas częstej ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Opalamy się nie zawsze świadomie, np. podczas pracy w ogródku, robiąc zakupy, podróżując samochodem a nawet - co pewnie zaskoczy wiele osób - chowając się pod parasolem. Promienie słoneczne bezpośrednie oraz odbite otaczają nas wszędzie.

Wieloletnia niekontrolowana ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe wywołuje znacznie szybszy proces starzenia skóry i powoduje, że jej wiek nie odpowiada rzeczywistemu wiekowi danej osoby. Lato jest porą roku o najistotniejszym wpływie na starzenie się organizmu, ponieważ właśnie wtedy jesteśmy poddawani największej ekspozycji na promieniowanie UV. I chociaż od wielu lat toczą się dyskusje na temat rakotwórczego działania promieniowania słonecznego, skóra muśnięta słońcem jest nadal modna. Na szczęście mocna opalenizna nie kojarzy się już ze zdrowiem i nie jest wyznacznikiem urody.

Nie można zapominać, że promieniowanie słoneczne wywołuje w naszym organizmie również szereg pozytywnych efektów, za które odpowiedzialne jest między innymi promieniowanie podczerwone oraz światło widzialne. Jednakże to promieniowanie ultrafioletowe (UV) odpowiada za niekorzystny wpływ na skórę. Przedwczesne starzenie się wywołane przez słońce dotyczy osób w każdym wieku i nie oszczędza nawet ludzi młodych.

Jeszcze do niedawna uważano, że za starzenie się skóry odpowiedzialne jest głównie promieniowanie UVB, jednak najnowsze opracowania naukowe potwierdzają również szkodliwe działanie promieniowania UVA.

Promieniowanie UVB przenika dość płytko, w dużej mierze powodując pojawiające się plamy, przebarwienia i odbarwienia skóry. Promieniowanie UVA wpływa na przebudowę skóry właściwej, prowadząc do nieodwracalnych zmian zwanych elastozą posłoneczną. Zniszczeniu ulegają włókna kolagenu i elastyny. Zmianom tym towarzyszy również patologiczna przebudowa naczyń krwionośnych skóry, które stają się pogrubiałe i kręte. Promieniowanie UVA powoduje, że naskórek jest grubszy. Pogrubieniu ulega też jego warstwa rogowa a tuż pod naskórkiem mogą tworzyć się miejsca zapalne.

Nie można całkowicie zatrzymać procesu starzenia naszego organizmu, możemy jednak skutecznie spowolnić zachodzące w nim zmiany. Tym właśnie zajmuje się medycyna przeciwstarzeniowa i prewencyjna (ang. anty- aging). Najlepiej odwiedzić bezpośrednio lekarza specjalizującego się w tej dziedzinie. Lekarz przygotuje dla nas kompleksowy program odnowy anty-aging, dzięki któremu będzie można spowolnić proces starzenia posłonecznego, zredukować zmiany, które już zaszły w organizmie oraz świadomie i umiejętnie korzystać z kąpieli słonecznych. Poinstruuje również, jak przygotować organizm do korzystania z promieni słonecznych oraz przedstawi plan biorewitalizacji skóry - niezbędny, by ją chronić przed zbyt szybkim starzeniem. 


Jak przygotować organizm na rozsądne korzystanie ze słońca?


Wakacje

Przygotowanie organizmu do kąpieli słonecznych obejmuje zarówno część zewnętrzną, jak i wewnętrzną. Najlepiej rozpocząć od przyjmowania preparatu z B karotenem na 2- 3 tygodnie przed planowaną ekspozycją słoneczną.

B karoten będzie niszczył wolne rodniki, które powstają w organizmie pod wpływem promieni UV, a które odpowiedzialne są w dużej mierze za przyspieszony proces starzenia. Ponieważ beta-karoten jest gromadzony w naskórku (co powoduje lekkie zażółcenie), stosując go możemy ulegać iluzji, że wspomaga on opalanie. Nie wpływa jednak na produkcję melaniny w skórze a zatem nie oddziałuje na proces tworzenia się opalenizny. Korzystny efekt działania B karotenu to głównie wychwytywanie wolnych rodników.

Podczas opalania należy też pamiętać o tym, że słońce powoduje wysuszenie skóry poprzez wzmożone odparowanie wody, dlatego też należy ją systematycznie nawilżać. Skórę nawilża się głównie od wewnątrz, dlatego koniecznie trzeba wypijać codziennie minimum 1,5 l wody. Uzupełnieniem powinny być kremy nawilżające, wspomagające utrzymanie wody w skórze.

W celu zminimalizowania ryzyka pojawienia się przebarwień i plam posłonecznych na twarzy należy stosować kremy z filtrami o bardzo wysokich wartościach np. 60 SPF. Na całe ciało najlepiej stosować początkowo filtry 30 SPF. Następnie, gdy skóra wytworzy już odpowiednią ilość dodatkowej, ochronnie działającej melaniny, można stosować filtry z zakresu 10-15 SPF. Dobór filtrów w dużej mierze zależy od rejonu, w którym przebywamy, pory dnia oraz czasu spędzanego na zażywaniu kąpieli słonecznych.Należy jednak pamiętać, że stosowanie filtrów przeciwsłonecznych powoduje zmniejszenie ilości produkowanej w skórze witaminy D3, co jest niekorzystnym skutkiem zbyt wysokiej ochrony przeciwsłonecznej.

Dlatego też długość kąpieli słonecznych, jak i stosowanie kremów z filtrami ochronnymi powinno być rozsądnie dawkowane. Żadne skrajne rozwiązanie nie wydaje się tu dobrym wyborem, ponieważ ani całkowita eliminacja słońca ani też stosowanie bardzo wysokich filtrów przeciwsłonecznych nie będzie dla nas korzystne.

Wynika to z faktu, że właśnie promieniowanie UVB, które blokujemy stosując filtry, jest odpowiedzialne za prawidłową syntezę tej tak ważnej dla naszego organizmu witaminy.

Dr Anna Paczek-Skupień

www.holymed.pl

 

 

ocena: 3 przeczytało: 3752 dodaj komentarz
dodaj do:
Tagi:

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz

Komentowanie dostepne tylko dla zalogowanych uzkownikow

Zobacz również

Brak treści
Brak artykułów
Brak wątków

Polecane produkty

Piłka gimnastyczna 65cm zielona Kettler

Średnica: 65 CM Kolor: ZIELONY Producent: KETTLER Piłka gimnastyczna firmy…

Cleanic chust. d/hig. intym. x10 1 op. dubel

Opakowanie: 10 SZT. Producent: HARPER HIGIENIC Chusteczki CLEANIC intimate z rumiankiem,…

Piłka d/jogi zielony/fiolet Kettler

Średnica: 25 CM Waga: 0,5 KG Producent: KETTLER Szczególnie polecana jest…

Vita Buerlecithin płyn 250 ml

Postać: PŁYN Opakowanie: 250 ML Producent: NYCOMED PHARMA Preparat stosowany w…

Porady najczesciej czytane

Zdrowe przekąski do pracy

Zdarza Ci się podjadać między posiłkami? Najczęściej takie…

Porady najwyzej oceniane

Budowa i funkcje stawów

W układzie kostno – stawowym człowieka wyróżnia…

Portal Zdrowia

Copyrights © 2009 - 2010 portalzdrowia.pl - wszelkie prawa zastrzeżone - projekt Agencja Reklamowa Graffiti - web support

Portal Zdrowia nie ponosi odpowiedzialności za treść porad publikowanych przez jego użytkowników,
a jedynie umozliwia im wielostronną komunikację w tematach zdrowotnych.