Portal Zdrowia - zdrowie,alergia,astma,ciąża,grypa,choroba,uroda

Zamów newsletter z poradą dnia

Szczegóły artykułu

Kiedy poczęcie dziecka okazuje się problemem.

autor: fertimedica kategoria: Ciąża i poród

Kiedy poczęcie dziecka okazuje się problemem.

O metodach pomocy i wsparcia przy leczeniu niepłodności opowiada Marta van der Toolen, założycielka FertiMedica Centrum Wspierania Płodności Sp. z o.o., pierwszej w Polsce placówki kompleksowego wsparcia dla osób walczących o ciążę.

Niepłodność dotyka w Polsce, podobnie jak w krajach zachodnich, ok. 20% par. Niestety prognozy na przyszłość są pesymistyczne – takich par będzie coraz więcej. Uważa się, że jeśli po roku regularnego współżycia nie udaje się począć dziecka, ginekolodzy zalecają rozpoczęcie diagnostyki w kierunku wykrycia przyczyn niepłodności.

W naszym kraju sprawnie funkcjonuje kilkanaście specjalistycznych placówek leczenia niepłodności. Oferują pełną diagnostykę oraz terapię, zaczynając od prostych metod farmakologicznych, kończąc na skomplikowanych procedurach wspomaganego rozrodu. Niestety na rynku istnieją także ginekolodzy, którzy próbują niepłodność leczyć w sposób nieudolny, co może czasem powodować pogorszenie zdolności prokreacji. Dlatego bardzo ważne jest, aby przed skierowaniem kroków do lekarza ginekologa upewnić się, iż jest to osoba specjalizująca się w tematyce leczenia niepłodności, dziedzinie bardzo dynamicznie rozwijającej się i wymagającej ciągłego śledzenia zmian w niej zachodzących.

W przypadku wielu par terapia zostaje zakończona sukcesem. Dobrnięcie do upragnionego celu okupione jest olbrzymim stresem, wieloma wylanymi łzami, nieprzespanymi nocami, podporządkowaniem praktycznie całego życia tylko jednej kwestii. W takich warunkach organizm traci harmonię i jest mu trudniej przyjąć i utrzymać ciążę. Pomimo  powszechnej świadomości negatywnego wpływu stresu na możliwość zajścia w ciążę, niedostępne były profesjonalne badania potwierdzające te zależności. Dopiero niedawno naukowcy z Oxfordu przeprowadzili odpowiednie badania i potwierdzili wcześniejsze przypuszczenia. Wyniki zostały opublikowane w magazynie „Sterility and Fertility“.

Ostatnio coraz częściej poruszany jest temat wsparcia terapii niepłodności. Nie tylko sami pacjenci poszukują alternatywnych metod pomocy własnemu organizmowi, ale także coraz więcej lekarzy ginekologów chętnie rekomenduje swoim pacjentom skorzystanie z pomocy oferowanej przez innych specjalistów. Okazuje się bowiem, że odpowiednie wsparcie w leczeniu niepłodności pomaga pacjentkom przejść przez uciążliwe procedury medyczne i zwiększa szansę na uzyskanie ciąży. Zapewne część par cierpiących na niepłodność idiopatyczną (niewiadomego pochodzenia) uzyskałoby ciążę bez przechodzenia przez kosztowną terapię, gdyby wcześniej były w stanie odzyskać harmonię w organizmie i zmienić nastawienie psychiczne do problemów związanych z poczęciem dziecka.

W dalszej części artykułu opiszę kilka metod wsparcia, z którymi mamy bardzo dobre doświadczenia.

Wiele problemów związanych z poczęciem dziecka ma swoje podłoże w  dysfunkcjach różnych narządów, które nie zostały zdiagnozowane przez lekarza ginekologa. Przykładowo nerki mają duży wpływ na pracę układu rozrodczego, nie są niestety obiektem diagnozy lekarza ginekologa. Sytuacja jest podobna w przypadku także innych organów. Co zrobić, aby szybko i bezinwazyjnie znaleźć niedomagania, które mogą występować w naszym organizmie? Starym, sprawdzonym sposobem wywodzącym się z medycyny chińskiej jest badanie z pulsu, na podstawie którego lekarz specjalizujący się w metodach wschodnich jest w stanie zdiagnozować inne niż tylko ginekologiczne problemy. Wyniki badania są podstawą do rozpoczęcia terapii akupunkturą i akupresurą. Metody te nie tylko korzystnie wpływają na przywrócenie harmonii niedomagającym narządom, ale także doskonale pomagają walczyć ze skutkami stresu. Pacjentki naszej placówki bardzo chwalą sobie efekty akupunktury, osiągane w sytuacjach przygotowania do zabiegów wspomaganego rozrodu, a także tuż po zabiegach, kiedy w olbrzymim napięciu oczekują na rezultaty.

     FertiMedica, Centrum Wspierania Płodności

Kolejną metodą wsparcia osób niepłodnych jest psychoterapia – aspekt szalenie ważny, niestety jeszcze niedoceniany w Polsce. Dotyczy to szczególnie pacjentów, którzy starają się o potomstwo długo, którym starania nierzadko przysłoniły cały świat. Pary, u których pojawiły się problemy związane z niepowodzeniami, powinny poddać się psychoterapii. Istnieją różne formy pomocy psychoterapeutycznej od terapii indywidualnej, par i małżeństw, poprzez grupy wsparcia, grupy terapeutyczne oraz warsztaty. Przed poszukiwaniem odpowiedniej placówki i specjalisty należy zadać sobie pytanie, jaką formą jesteśmy zainteresowani. Nie wszyscy czują się dobrze w grupach, inni natomiast nie potrafią otworzyć się jedynie przed specjalistą. Jeśli sami nie wiemy, jaka forma przyniosłaby najlepsze rezultaty, dobrze jest umówić się na konsultację ze specjalistą mającym doświadczenie w pracy z osobami niepłodnymi. Na podstawie rozmowy i wstępnego zapoznania się z profilem danej osoby będzie mógł pomóc w doborze odpowiedniej formy wsparcia.

Nasza placówka prowadzi regularne warsztaty grupowe dla kobiet pt.: „Płodna dusza, płodne ciało“, które uzyskują bardzo pozytywne opinie od ich uczestniczek. Zdarzyło się nawet kilkakrotnie, że uczestniczka planowała poddanie się zabiegowi wspomaganego rozrodu, ale już po samych warsztatach najprawdopodobniej doszło do pewnego rodzaju odblokowania się i naturalnie zachodziła w ciążę – kolejny przykład na to, iż wiele zależy od tego, co dzieje się w naszej głowie.

Kolejną metodą wsparcia osób niepłodnych jest dopiero rozwijający się w Polsce „fertility coaching“. Pewnie wiele osób zadaje sobie pytanie „Co ma coaching wspólnego z pomocą parom niepłodnym?“. Otóż dobrze poprowadzony coaching przynosi fantastyczne efekty. Nie leczy on oczywiście jednostek chorobowych, natomiast ułatwia przejście przez to leczenie, a także pomaga walczyć z blokadami psychicznymi, które często są przyczyną niepowodzeń w staraniach o własne potomstwo. Doświadczony coach potrafi niejako „przeprogramować“ myślenie, skierować myśli na inne aspekty życia i „nastawić“ pacjenta na sukces. Coaching rekomendowałabym osobom, które nie potrzebują długookresowej terapii związanej np. z problemami mającymi swoje korzenie w przeszłości. Coaching to metoda, w której pracuje się na tzw: „teraźniejszości“ i na „przyszłości“.

Ważną dziedziną w leczeniu niepłodności jest dietetyka. Kobiety otyłe mają znacznie obniżone zdolności rozrodcze. Planując ciążę powinny zrzucić zbędne kilogramy. W bezpiecznym i efektywnym pozbyciu się nadmiaru tkanki tłuszczowej pomoże dietetyk. Odpowiednia dieta to także podstawa w walce z zespołem policystycznych jajników oraz w terapii panów z problemem słabej jakości nasienia.

Wszystkich, którzy walczą już przez jakiś czas o upragnioną ciążę, a także tych, którzy są dopiero na początku drogi, zachęcam do pomocy swojemu organizmowi i psychice w staraniach o dziecko.

 

Marta van der Toolen

Założycielka FertiMedica Centrum Wspierania Płodności Sp. z o.o.

www.fertimedica.pl

ocena: 3 przeczytało: 4158 dodaj komentarz
dodaj do:
Tagi: płodność

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz

Komentowanie dostepne tylko dla zalogowanych uzkownikow

Zobacz również

Jak zajść w ciążę

Wiele par ma problemy z poczęciem dziecka i nie chodzi tu zawsze o niepłodność któregoś z partnera, lecz brak wiedzy. Oto jakie poczynione obserwacje mogą zwiększyć prawdopodobieństwo zajścia w ciążę:     * data pierwszego dnia cyklu może nam wyznaczyć dni płodne i niepłodne w obrębie cyklu     * obserwuj swój śluz i mierz temperaturę ciała (jest to ważne przy nieregularnych cyklach)     * gdy śluz przypomina surowe białko jaja kurzego, oznacza to dzień płodny     * codzienny pomiar temperatury (z rana) pozwala na zaobserwowanie zbliżającej…

ocena: autor: rdelipacy kategoria: Ciąża i poród przeczytalo: 2718

Czy stres ma wpływ na próby poczęcia dziecka? Walka ze stresem metodami coachingu płodności.

Coaching płodności to nowa dziedzina, która wspomaga osoby borykające się z problemem niepłodności. W Polsce istnieje niewielu specjalistów zajmujących się tą tematyką, stąd pojęcie to jest nadal dość nieznane. Specjaliści z FertiMedica Centrum Wspierania Płodności postarają się nieco przybliżyć temat. Pierwsze pytanie, które się nasuwa to: czym jest coaching płodności i czym różni się od zalecanej przy wsparciu pacjentów psychoterapii? Bardzo upraszczając, działanie coachingu płodności koncentruje się na pracy z napięciami i ze stresem, w jakim znajduje się przyszła matka…

ocena: autor: fertimedica kategoria: Ciąża i poród data: 2010-12-16 14:13:06 przeczytalo: 3738

Kiedy poczęcie dziecka okazuje się problemem.

O metodach pomocy i wsparcia przy leczeniu niepłodności opowiada Marta van der Toolen, założycielka FertiMedica Centrum Wspierania Płodności Sp. z o.o., pierwszej w Polsce placówki kompleksowego wsparcia dla osób walczących o ciążę. Niepłodność dotyka w Polsce, podobnie jak w krajach zachodnich, ok. 20% par. Niestety prognozy na przyszłość są pesymistyczne – takich par będzie coraz więcej. Uważa się, że jeśli po roku regularnego współżycia nie udaje się począć dziecka, ginekolodzy zalecają rozpoczęcie diagnostyki w kierunku wykrycia przyczyn niepłodności. W naszym kraju…

ocena: autor: fertimedica kategoria: Ciąża i poród data: 2010-09-18 12:54:36 przeczytalo: 4158
Brak wątków

Polecane produkty

Doppelherz Activ Na watrobę tabl. x 30

Postać: TABLETKI Opakowanie: 30 TABL. Producent: QUEISSER Wyciąg z karczochów…

Błonnik z ananasem + chrom tabl. 100tabl.

Postać: TABLETKI Opakowanie: 100 TABL. Producent: BIOGARDEN Błonnik pokarmowy…

Plusssz Balance Magnez. tabl.mus.120mg* 20

Postać: Tabletki musujące Opakowanie:20szt Produent:Polski Lek Plusssz Magnez Działa…

Tabcin Trend 12 kaps.

Postać: KAPSUŁKI Opakowanie: 12 SZT. Producent: BAYER TABCIN TREND to nowoczesny lek…

Porady najczesciej czytane

Zdrowe przekąski do pracy

Zdarza Ci się podjadać między posiłkami? Najczęściej takie…

Porady najwyzej oceniane

Budowa i funkcje stawów

W układzie kostno – stawowym człowieka wyróżnia…

Portal Zdrowia

Copyrights © 2009 - 2010 portalzdrowia.pl - wszelkie prawa zastrzeżone - projekt Agencja Reklamowa Graffiti - web support

Portal Zdrowia nie ponosi odpowiedzialności za treść porad publikowanych przez jego użytkowników,
a jedynie umozliwia im wielostronną komunikację w tematach zdrowotnych.