Portal Zdrowia - zdrowie,alergia,astma,ciąża,grypa,choroba,uroda

Zamów newsletter z poradą dnia

Szczegóły artykułu

Fitness wczoraj i dziś - rozmowa z Hanną Fidusiewicz, inicjatorką ruchu fitness w Polsce

autor: redakcja kategoria: Fitness

Fitness wczoraj i dziś - rozmowa z Hanną Fidusiewicz, inicjatorką ruchu fitness w Polsce

Skąd się wziął fitness?

Hanna Fidusiewicz: Początki fitnessu w Polsce to aerobik. Było to pierwsze hasło, dzięki któremu kobiety zaczęły interesować się sportem w sposób bardziej rekreacyjny.  Zaczęły dbać o siebie i stwierdziły, że siłownie są nie tylko dla mężczyzn. Warto podkreślić, że osobą, dzięki której rozpoczęła się moda na aerobik (niezależnie od wszelkiej krytyki), jest Jane Fonda, która zmieniła swój styl życia w wieku 45 lat. I to ona zachęciła kobiety do ruchu dzięki swojej osobowości, dzięki ukazaniu, że te ćwiczenia są ciekawą i przyjemną formą spędzania czasu.

Same ćwiczenia przy muzyce tak naprawdę były wykonywane już wcześniej, jednakże było to spontaniczne, bez żadnej metodyki. Owszem,  była pewna logika w ich wykonywaniu, jednak nie istniał podział ze względu na stopień zaawansowania czy celowość. Metodyczne podstawy aerobiku stworzył dr Kenneth Cooper, który w latach 70. był lekarzem w Narodowej Agencji Aeronautyki USA (NASA). Opracowywał programy kondycyjne dla amerykańskich kosmonautów oraz przeprowadził liczne badania, które pozwoliły mu na stworzenie założeń aerobiku. Stwierdził, że ten rodzaj ćwiczeń aerobowych o umiarkowanej intensywności daje najlepsze korzyści dla organizmu człowieka. Ową zasadę stosuje się właściwie do dzisiaj. Za aerobikiem poszła moda, cały lifestyle. Trwa to do dzisiaj - zmienia się tylko kolorystyka i wzory. Istnieją trzy podstawowe formy pierwotne ćwiczeń – aerobik, fitness i zajęcia na siłowni. Początki samego fitnessu to rok 1989, kiedy wymyślono step. W samych Stanach Zjednoczonych w tamtym czasie ćwiczyło 11 mln kobiet, następnie moda na fitness przyszła do Europy. Stworzono podwaliny teoretyczne fitnessu, zaczęto dopasowywać odpowiednie programy dla określonych grup ćwiczących. Jak w każdym biznesie, również i tutaj należało spełnić oczekiwania „nabywców”. A te oczekiwania są różne, dlatego też istniało spore pole do popisu.

 

Czy fitness ma swoją filozofię?

Hanna Fidusiewicz: Definicja fitnessu różni się od definicji rekreacji, chociaż wywodzi się z tego ruchu  - spędzania wolnego czasu w sposób aktywny. Fitness określał pewną stosowność i celowość – czyli osiągnięcie pewnych korzyści, nie tylko samo aktywne spędzanie czasu. I to jest właśnie podstawowa różnica pomiędzy fitnessem a rekreacją - fitness określa stosowność . Być „fit” to nie jest tylko wysportowanie w sensie fizycznym, jest to dostosowanie do swojej sytuacji życiowej. Każdy z nas ma bowiem inne potrzeby. „Fit” to dopasowanie. Za tym kryje się wiedza, którą instruktorzy i prowadzący zajęcia powinni mieć. To jest cala filozofia. Fitness w pewnym momencie stracił swoją wartość, ponieważ zaczął zbytnio kojarzyć  się tylko z ćwiczeniami i modelowaniem sylwetki. Stało się tak przez kulturystykę, która weszła do fitnessu, stanowiąc do dzisiaj jego część. Kilkanaście lat temu 90% sprzętu na siłowni to były maszyny, tylko 10% urządzenia typu cardio. Dzisiaj proporcje się zmieniły i jest 50% na 50%, co pokazuje stopień ewolucji w tej dziedzinie.

fit

Podstawowa różnica pomiędzy urządzeniami cardio (treningiem wytrzymałościowym) a siłowymi (treningiem siłowym) polega na tym, że ćwiczenia cardio (aerobowe) odbywają się w czasie – min. 30-40 minut. Natomiast ćwiczenia na maszynach są czysto siłowe – należy wykonać odpowiednią ilość powtórzeń, z odpowiednim ciężarem w zależności od celu.  Aerobik i fitness łączy wszystkie elementy ze sobą. Trening jest określoną pracą, która przyniesie efekty po pewnym czasie. Nie dajmy się zwieść gadżetom czy reklamom – "dieta w 3 dni" itp. Jest to kłamstwo. Jeśli kobiety nabierają wagi przez kilka miesięcy, to nie ma możliwości, żeby zrzucić ją w ciągu tygodnia. To musi być miesiąc, dwa, trzy i należy od początku zrobić sobie takie założenie. Trzeba sobie rozłożyć pracę w konkretnym czasie, jest wtedy łatwiej.

Aerobik czy fitness do tej pory adresowany był głównie do kobiet, jednak to się zmienia i z roku na rok ćwiczy coraz więcej panów. Jest bardzo dużo dobrych instruktorów fitness.  W Polsce panowie w fitnessie pojawili się stosunkowo niedawno. Mężczyźni bardzo chętnie wykonują zajęcia ze sztangami, które świetnie kształtują sylwetkę. Zaletą zajęć fitness jest obecność instruktora, który nadaje ton. Ćwiczący muszą skoncentrować się na zajęciach, jednak jest to relaks psychiczny – czas tylko dla nich. Pod koniec lat 90. zaczęto wprowadzać nowe układy choreograficzne do ćwiczeń, które miały na celu zaangażowanie umysłu, oderwanie się od codzienności.

Fitness czerpie z wielu dziedzin – z baletu, z jogi, w pewnym sensie z siłowni. Podstawy fitnessu stanowi balet – wiele elementów i technika wykonania, czyli płaski brzuch, wciągnięte łopatki, odpowiednio ustawione biodra i kolana.

 

zdjecie 3

 

Jakie są nowe trendy w ćwiczeniach?

Hanna Fidusiewicz: Dzisiaj nadal poszukuje się nowych, skutecznych rozwiązań w ćwiczeniach. Bardzo ważna jest oszczędność czasu, ponieważ obecnie dłużej pracujemy. Dwadzieścia lat temu pierwsze zajęcia rozpoczynały się o godz. 16, dzisiaj jest to godzina 18. Dlatego też świetnym rozwiązaniem jest tzw: trening obwodowy. Jest to trening całego ciała na specjalnie skonstruowanych maszynach hydraulicznych. Na pierwszy rzut oka wyglądają podobnie, jak standardowe maszyny. Różnica polega na tym, ze obciążenie działa w dwie strony – nie ma fazy pasywnej. Powoduje to, że można  trening całego ciała skrócić do połowy – wykonać go w ciągu 30 minut. Trening obejmuje od ośmiu do maksymalnie dwunastu maszyn. Ponieważ działa  w dwie strony, w sumie jest dwa razy tyle stacji  - zmieniamy bowiem maszyny, przechodzimy z jednej na drugą. Trening ten wykonuje się przemiennie z ćwiczeniami aerobowymi, może być również modyfikowany w zależności od zaawansowania. Podstawowa zasada - 45 sekund na każdej maszynie, następnie następuje zmiana na urządzenie aerobowe (bieganie, step lub skakanka). „Obchodzimy” cały zestaw przyrządów dwa razy, czyli w ciągu 30 minut wykonujemy  trening całego ciała o charakterze siłowo – wytrzymałościowym. Jest to dwustronna praca mięśni, która pozwala na oszczędność czasu ćwiczeń. Wszyscy ćwiczący zaczynają razem i przechodzą od maszyny do maszyny pod okiem instruktora. Są to pierwsze zajęcia grupowe na maszynach – równocześnie może ćwiczyć  szesnaście lub więcej osób. Stosuje się również  tzw: sygnalizatory, które same wskazują moment zmiany przyrządu. Dużą zaletą jest fakt, że tego typu trening można rozpocząć w każdym momencie, istnieją spore możliwości modyfikacji i dostosowania treningu do indywidualnych potrzeb. Obecnie w tym systemie ćwiczy 4 mln kobiet na świecie, w większości w małych klubach.  

Jeśli chodzi o częstotliwość, to istnieje zasada w treningu – 3 x 30 x 130. Oznacza to trening trzy razy w tygodniu, każdy trening minimum 30 minut, żeby podnieść tętno do 130 uderzeń na minutę. Trening trzy razy w tygodniu jest optymalny, jednak jeśli nie ma na to czasu, warto skorzystać z treningu obwodowego, nawet raz w tygodniu. Trzeba sobie tylko zaplanować dzień, wyznaczyć zobowiązujący termin. I pamiętać, że podstawą sukcesu jest systematyczność.

Trening obwodowy w USA istnieje od dziesięciu lat, w Polsce ćwiczyć w tym systemie można dopiero od czterech. Forma ćwiczeń jest bardzo przystępna i niedroga.  Nasz klub działa na zasadzie karnetów – od 70 złotych (4 wejścia w miesiącu) do 160 złotych (karnet open – dowolna ilość wejść w miesiącu). W porównaniu z wizytą u fryzjera i kosmetyczki cena jest atrakcyjna. Dlatego też warto zainwestować w siebie i swoje zdrowie również i w ten sposób.

Hanna Fidusiewicz - Inicjatorka i propagatorka ruchu fitness w Polsce, instruktorka i szkoleniowiec fitness, trener gimanstyki sportowej. Absolwentka AWF w Warszawie i Podyplomowych Studiów Menedżera Sportu. Autorka programu "Akademia Zdrowia" (TVP2), książek "Aerobik", "Bądź kotem, czyli stretching" oraz wielu artykułów na temat zdrowego stylu życia i odżywiania. Członek fundacji zajmującej się problemami kobiet dojrzałych "Zawsze zdrowa i aktywna". Autorka programu ćwiczeń "50 plus". Posiada liczne certyfikaty: "Nike Elite Poland Instructor", "Step Reebok Instructor", "Aerobic Instructor World Class Fitness Education", "Train The Trainers", "Kangoo'Robic Master Trainer Network". "Instruktor ćwiczeń dla kobiet w ciąży", koordynator polskiego programu filii amerykańskiej szkoły Fitness Reebok University.

www.fitness-woman.pl

ocena: 3 przeczytało: 8544 dodaj komentarz
dodaj do:
Tagi:

Komentarze

Gość 2010-09-02 16:44:38

Klub mieści się w Warszawie na osiedlu Gocław. W każdej chwili można przyjść i skorzystać z zajęć, bez względu na poziom zaawansowania. Adres naszej strony to www.fitness-woman.pl. Tam można znaleźć szczegółowe informacje.

Gość 2010-09-01 21:47:07

gdzie się mieści Pani klub? czy można przyjść z tzw ulicy? bez ówczesnego przygotowania? Proszę o podanie adresu i godz otwarcia?

Dodaj swój komentarz

Komentowanie dostepne tylko dla zalogowanych uzkownikow

Zobacz również

Brak treści
Brak artykułów
Brak wątków

Polecane produkty

Piłka d/jogi zielony/fiolet Kettler

Średnica: 25 CM Waga: 0,5 KG Producent: KETTLER Szczególnie polecana jest…

Stepper Vario z linkami i komputerem Kettler

Niewielki stepper wzmacniający i rzeźbiący mięśnie ud i pośladków. Dodatkowe…

Podstawa n/piłkę do jogi z cięgnem oporowym Kettler

Kolor: CZARNY Średnica: 55 CM Producent: KETTLER Podstawka na piłkę do jogi z…

Skakanka z obciążonym uchwytem Kettler

Skakanka z obciążonym uchwytem firmy Kettler. Dostępna w dwóch kolorach:…

Porady najczesciej czytane

Zdrowe przekąski do pracy

Zdarza Ci się podjadać między posiłkami? Najczęściej takie…

Porady najwyzej oceniane

Budowa i funkcje stawów

W układzie kostno – stawowym człowieka wyróżnia…

Portal Zdrowia

Copyrights © 2009 - 2010 portalzdrowia.pl - wszelkie prawa zastrzeżone - projekt Agencja Reklamowa Graffiti - web support

Portal Zdrowia nie ponosi odpowiedzialności za treść porad publikowanych przez jego użytkowników,
a jedynie umozliwia im wielostronną komunikację w tematach zdrowotnych.