Portal Zdrowia - zdrowie,alergia,astma,ciąża,grypa,choroba,uroda

Zamów newsletter z poradą dnia

Szczegóły artykułu

Endometrioza - kobiecość, która boli.

autor: redakcja kategoria: Sprawy kobiece

Endometrioza - kobiecość, która boli.

Bolesne miesiączkowanie, ból w czasie stosunku seksualnego, przewlekły ból brzucha, ból owulacyjny, ból okołomiesiączkowy, dolegliwości jelit lub pęcherza moczowego, ból w okolicy lędźwiowo-krzyżowej, nieprawidłowe krwawienia, problemy z płodnością i przewlekłe uczucie zmęczenia to objawy endometriozy, choroby występującej nawet u co dziesiątej kobiety w wieku rozrodczym (między 15 a 50 rokiem życia).

Endometrioza to niezwykle istotny problem, nie tylko dla kobiet. Powoduje poważne konsekwencje w ich życiu prywatnym, zawodowym i społecznym. Choroba zaburza codzienne funkcjonowanie, może również skutkować niepłodnością.

Do tej pory o endometriozie w mediach i społeczeństwie niewiele się mówiło. W obecnych czasach, kiedy kobiety bardziej interesują się swoim zdrowiem i ciałem, a także kiedy coraz częściej publicznie podejmuje się tematy intymne, pojawia się szansa, że łatwiej i szybciej będzie można zdiagnozować endometriozę (obecnie postawienie diagnozy może trwać nawet 8 lat!), jak również walczyć z jej skutkami.

Jak rozpoznać endometriozę?

Rozpoznanie endometriozy może być bardzo trudne, gdyż jej objawy mogą pokrywać się z symptomami wielu innych chorób, w tym zapalenia przydatków i zespołu jelita drażliwego. Okres od wystąpienia pierwszych objawów do postawienia prawidłowego rozpoznania może trwać nawet 6 lat, dlatego tak ważna jest wiedza dotycząca oznak, diagnostyki i leczenia endometriozy.

Kiedy mówimy o endometriozie?

Endometrioza występuje wtedy, gdy tkankę przypominającą błonę śluzową macicy można znaleźć poza macicą, w innych miejscach w ciele. Tkanka ta tworzy zmiany, zwane zmianami endometriotycznymi, które najczęściej umiejscawiają się na jajnikach i innych narządach miednicy mniejszej. Cykliczny rozrost i następcze złuszczanie chorobowej tkanki powoduje nie tylko powstanie dolegliwości bólowych, ale może również skutkować niepłodnością. Mimo szeroko zakrojonych badań nie udało się dotychczas jednoznacznie określić przyczyn endometriozy.

U kogo występuje endometrioza?

U kobiet z bolesnym miesiączkowaniem częstość występowania endometriozy waha się do 40% do 60%, a u kobiet skarżących się na ból w obrębie miednicy mniejszej częstość występowania endometriozy może sięgać 75%. Z endometriozą często też wiążą się problemy z płodnością – szacuje się, iż u 30–50% kobiet z endometriozą występują większe lub mniejsze problemy z niepłodnością. Zwiększone ryzyko rozwoju endometriozy występuje u kobiet, których matka lub siostra cierpi na tę chorobę.

Szacuje się, że endometrioza występuje u niemal 200 milionów kobiet na całym świecie. W Polsce na endometriozę może chorować nawet milion kobiet.

W jaki sposób leczy się endometriozę?

Endometrioza jest chorobą przewlekłą, nieuleczalną. Cele leczenia obejmują łagodzenie dolegliwości bólowych, spowalnianie wzrostu zmian endometriotycznych, poprawę płodności (w przypadkach, w których jest to pożądane) i/lub zapobieganie nawrotom choroby w przypadku zaleczenia zmian. W niektórych przypadkach endometriozę można wyleczyć metodami chirurgicznymi, czyli usunąć jej ogniska. Nie każda kobieta może jednak zostać poddana laparoskopii, ponadto po zabiegu może również nastąpić nawrót choroby.

Możliwości leczenia farmakologicznego obejmują stosowanie leków przeciwbólowych, takich jak niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), oraz leków hormonalnych, takich jak doustne środki antykoncepcyjne, progestageny czy analogi hormonu uwalniającego gonadotropinę (tzw. analogi GnRH).

Leki przeciwbólowe mogą znacznie zmniejszyć nasilenie dolegliwości, pozostają jednak bez wpływu na samą przyczynę choroby, a przy dłuższym stosowaniu mogą niekorzystnie wpływać na inne narządy, głównie na przewód pokarmowy. Analogi GnRH uważane są za standardowe leczenie w endometriozie, jednak ich stosowanie w monoterapii wiąże się z działaniami ubocznymi prowadzącymi do tzw. „sztucznej menopauzy”.

Lekiem z grupy progestagenów, który został zarejestrowany do leczenia endometriozy na podstawie dedykowanych badań klinicznych jest dienogest. Łagodzi on dolegliwości bólowe związane z endometriozą, oraz znamienne hamuje wzrost nieprawidłowej tkanki. Preparat ten wyróżnia także profil bezpieczeństwa i tolerancja umożliwiające długotrwałe stosowanie.

Dostępne obecnie metody leczenia umożliwiają wielu dotkniętym chorobą pacjentkom, przez długi czas funkcjonowanie bez dolegliwości i znaczne poprawienie jakości życia. Skuteczne leczenie wymaga konsekwentnego stosowania zaleconych środków. Wskazane są także regularne konsultacje z lekarzem.

Jak żyć z endometriozą?

Endometrioza może w istotny sposób wpływać na życie kobiet, odbijając się negatywnie na aktywności zawodowej, życiu rodzinnym i związku z partnerem. Dlatego ważne jest, by oprócz doboru odpowiedniego leczenia, poszukać wsparcia w otoczeniu. Pomocą mogą być stowarzyszenia, skupiające kobiety z tym schorzeniem.

Więcej informacji o endometriozie:

www.endometrioza.info.pl

zdjęcia: Bayer Schering Pharma

ocena: 3 przeczytało: 3510 dodaj komentarz
dodaj do:
Tagi:

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz

Komentowanie dostepne tylko dla zalogowanych uzkownikow

Zobacz również

Brak treści
Brak artykułów
Brak wątków

Polecane produkty

ABE dezodorant d/stóp atomiz.- 120 ml- Inco Veritas

Postać: AEROZOL Opakowanie: 120 ML Producent: INCO VERITAS Szybkoschnący dezodorant…

Alantan Plus krem 35 g- Unia

Postać: KREM Opakowanie: 35 G Producent: UNIA Leczenie różnego rodzaju ran,…

Biovax Maseczka regenerująca do włosów ciemnych 250g

Postać: Maseczka Opakowanie: 250g Producent: L'biotica Biovax to gwarancja zdrowych…

Castagnus 0,045 g 30 tabl.

Postać: TABLETKI Opakowanie: 30 TABL. Producent: HERBAPOL WROCŁAW Tabletki Castagnus…

Porady najczesciej czytane

Zdrowe przekąski do pracy

Zdarza Ci się podjadać między posiłkami? Najczęściej takie…

Porady najwyzej oceniane

Budowa i funkcje stawów

W układzie kostno – stawowym człowieka wyróżnia…

Portal Zdrowia

Copyrights © 2009 - 2010 portalzdrowia.pl - wszelkie prawa zastrzeżone - projekt Agencja Reklamowa Graffiti - web support

Portal Zdrowia nie ponosi odpowiedzialności za treść porad publikowanych przez jego użytkowników,
a jedynie umozliwia im wielostronną komunikację w tematach zdrowotnych.