Portal Zdrowia - zdrowie,alergia,astma,ciąża,grypa,choroba,uroda

Zamów newsletter z poradą dnia

Szczegóły aktualności

Eksperci: wiedza na temat objawów udaru może ratować życie

autor: redakcja kategoria: Inne

Eksperci: wiedza na temat objawów udaru może ratować życie

W razie wystąpienia objawów udaru mózgu, takich jak zaburzenia czucia lub niedowład po jednej stronie ciała, zaburzenia mowy i widzenia, asymetria twarzy, należy jak najszybciej wezwać pogotowie – apelowali lekarze na konferencji prasowej w Warszawie. Jak podkreślali, dzięki takiemu działaniu można uratować życie i uniknąć trwałej niepełnosprawności.

„Tu liczy się każda chwila, bo mózg jest wyjątkowo wrażliwy na niedotlenienie i z każdą minutą obszar uszkodzenia się powiększa. Strata czasu oznacza w tym wypadku stratę mózgu” – powiedziała prof. Danuta Ryglewicz, konsultant krajowy ds. neurologii.

Przypomniała, że według najnowszych danych, w Polsce co roku udar mózgu występuje u 70-80 tys. osób, podczas gdy jeszcze 15 lat temu było to 60 tys. „Aż 30 proc. z nich umiera w ciągu pierwszego roku, a wśród tych, którzy przeżywają aż 50 proc. wymaga stałej opieki osób drugich” – zaznaczyła.

Zdaniem specjalistki, te statystyki można by poprawić, gdyby pacjenci, u których dojdzie do wystąpienia objawów udaru nie zwlekali z wezwaniem pogotowia.

Tymczasem, z przedstawionych przez nią danych wynika, że w Polsce ponad 65 proc. osób doznających udaru zwleka z wezwaniem pomocy natychmiastowej – odkłada to na później, czeka aż symptomy same miną, albo umawia się na wizytę do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Prof. Anna Członkowska, przewodnicząca Sekcji Chorób Naczyniowych Mózgu Polskiego Towarzystwa Neurologicznego przypomniała, że najczęstszy rodzaj udaru, tzw. niedokrwienny (stanowi 80 proc. przypadków - PAP), można skutecznie leczyć podając lek trombolityczny, tzw. tkankowy aktywator plazminogenu. Rozpuszcza on zakrzep będący przyczyną zamknięcia tętnicy i niedokrwienia tkanki nerwowej. „Podawanie go ma jednak sens tylko w ciągu 4,5 godziny od wystąpienia udaru, później może być niebezpieczne, gdyż zwiększa ryzyko krwotoku mózgowego” – powiedziała neurolog.

Dodała, że lek powinno otrzymywać ok. 15 proc. pacjentów, tymczasem w Polsce jest to – według szacunków - 2-3 proc.

Zbyt późne zgłaszanie się pacjentów to tylko jedna z ważnych przyczyn tych rozbieżności - oceniła prof. Członkowska. Według niej, bardzo ważna jest również odpowiednia organizacja służby zdrowia, by pacjenci otrzymywali natychmiastową pomoc i byli diagnozowani oraz leczeni zgodnie ze standardami europejskimi.

„Udar mózgu to stan nagły, wymagający natychmiastowego leczenia szpitalnego” – zaznaczyła. Jej zdaniem, w tym przypadku nie ma rejonizacji, a osoba, u której podejrzewa się udar powinna od razu trafiać na najbliższy, specjalistyczny oddział udarowy.

Inne postępowanie jest błędem w sztuce - wtórowała prof. Ryglewicz. „Pacjenci oraz ich rodziny muszą mieć świadomość swoich praw i upominać się o nie” – zaznaczyła neurolog.

Z danych przedstawionych przez prof. Członkowską wynika, że w Polsce jest ponad 100 oddziałów udarowych, ale nie wszystkie spełniają wymagane standardy. Na przykład, zaledwie połowa z nich leczy trombolitycznie więcej niż 5 proc. pacjentów. Jest to spowodowane nie tylko zbyt późnym zgłaszaniem się pacjentów, ale też obawą lekarzy przed powikłaniami związanymi z tą terapią.

Neurolodzy zwrócili też uwagę na niedostateczną wiedzę na temat objawów udaru mózgu wśród lekarzy. Jak ocenił prof. Grzegorz Opala, konsultant ds. neurologii w województwie śląskim, wynika to m.in. z faktu, że na studiach medycznych na neurologię przeznacza się zaledwie kilka godzin.

„Z badań, które prowadziliśmy wynika, że na pierwszym roku studiów na pytania o udar mózgu prawidłowo odpowiada 15 proc. studentów, a na szóstym – 50 proc.” – powiedział. Jego zdaniem, odsetek ten jest prawdopodobnie znacznie niższy u lekarzy, którzy jakiś czas temu opuścili uczelnię.

Dlatego – postulowali w środę eksperci - poprawa w zakresie diagnozowania i leczenia udarów mózgu w Polsce wymaga edukacji nie tylko całego społeczeństwa, ale też lekarzy POZ czy pracujących na pogotowiu.

Edukacja na temat zapobiegania, diagnostyki i leczenia udarów mózgu jest głównym celem istniejącej od 2009 r. Fundacji Udaru Mózgu, organizatora środowej konferencji. FUM pomaga też osobom po udarze i ich rodzinom. Więcej informacji na temat działań fundacji można znaleźć na stronie internetowej: www.fum.info.pl

Konferencję zorganizowano z okazji obchodzonego 29 października Światowego Dnia Udaru Mózgu.


Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

ocena: 3 przeczytało: 975 dodaj komentarz
dodaj do:
Tagi: udar mózgu mózg zaburzenia mowy i widzenia zaburzenia czucia niedowład diagnostyka neurologia

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz

Komentowanie dostepne tylko dla zalogowanych uzkownikow

Zobacz również

Co to jest cholesterol?

Cholesterol to tłuszczowy związek organiczny niezbędny do właściwego funkcjonowania naszego organizmu - ale warunkiem jest tutaj jego odpowiednia ilość w organizmie. Część cholesterolu wytwarzana jest przez nasz organizm (w wątrobie, jelitach, skórze) - tzw. endogenny, a część dostarczana jest z pokarmami - tzw. cholesterol egzogenny. Czytając o cholesterolu spotkamy informacje o jego dwóch rodzajach - frakcjach. Cholesterol LDL (tzw. "zły") i HDL (tzw. "dobry"). Cholesterol LDL (niskiej gęstości) przyczynia się do zwiększenia całkowitego poziomu cholesterolu transportując go z wątroby do tkanek. Gdy…

ocena: autor: marian kategoria: Układ krwionośny przeczytalo: 2533

Normy poziomu cholesterolu we krwi

Jak to wygląda w całości: Norma: < 200 m g / dl (< 5,2 m mol / l ), Poziom podwyższony: 200–250 mg/dl (5,1-6,5 mmol/l), Poziom znacznie podwyższony: > 250 mg/dl (>6,5 mmol/l). Normy dla stężenia "dobrego" i "złego" cholesterolu są następujące: HDL ("dobry" cholesterol) – wyższe wartości stanowią lepszy wynik, Norma u mężczyzn 35–70 mg/dl (0,9-1,8 mmol/l), Norma u kobiet 40–80 mg/dl (1,0-2,1 mmol/l), LDL ("zły" cholesterol) – niższe wartości stanowią lepszy wynik, Norma: < 135 mg/dl…

autor: marian kategoria: Układ krwionośny przeczytalo: 0

autor: kategoria: data: przeczytalo:
Brak wątków

Polecane produkty

AA Therapy Naczynkowa krem aktywnie reduk. pajączki- 75ml- Oceanic

Postać: KREM Opakowanie: 75 ML Producent: OCEANIC Krem szczególnie polecany na…

Cholamid 0,5 g tabl. 30 tabl. (1x30)

Postać: TABLETKI Opakowanie: 30 TABL. Producent: POLFA PABIANICE Lek o działaniu…

Cukierki Dzika róża z wit. C Verbena 60 g

Postać: KARMELKI Opakowanie: 60 G Producent: IDC HOLDING Skład: dzika…

Nimm 2 Cukierki pomarańczowe i cytrynowe, 90 g

Postać: Cukierki Skład: Każdy cukierek nimm 2 zawiera kombinację cennych…

Porady najczesciej czytane

Zdrowe przekąski do pracy

Zdarza Ci się podjadać między posiłkami? Najczęściej takie…

Porady najwyzej oceniane

Budowa i funkcje stawów

W układzie kostno – stawowym człowieka wyróżnia…

Portal Zdrowia

Copyrights © 2009 - 2010 portalzdrowia.pl - wszelkie prawa zastrzeżone - projekt Agencja Reklamowa Graffiti - web support

Portal Zdrowia nie ponosi odpowiedzialności za treść porad publikowanych przez jego użytkowników,
a jedynie umozliwia im wielostronną komunikację w tematach zdrowotnych.