Portal Zdrowia - zdrowie,alergia,astma,ciąża,grypa,choroba,uroda

Zamów newsletter z poradą dnia

Szczegóły aktualności

Eksperci: dobre leczenie astmy przynosi oszczędności

autor: redakcja kategoria: Alergia

Inwestując w poprawę skuteczności leczenia astmy można obniżyć koszty choroby nawet o 80 proc. – mówili lekarze w piątek na konferencji prasowej w stolicy. Zorganizowano ją w ramach obchodów Światowego Dnia Astmy, który w tym roku przypada 1 maja.

"Astma i schorzenia alergiczne tym różnią się od innych chorób przewlekłych, że zaczynają się w młodym wieku. A badania wskazują, że czynniki oddziałujące na nas we wczesnych okresach życia mają wpływ na nasz stan zdrowia po 50-tce. Innymi słowy: zdrowa starość zaczyna się w dzieciństwie" – powiedział prof. Bolesław Samoliński, prezydent elekt Polskiego Towarzystwa Alergologicznego (PTA).

Przypomniał, że astma źle leczona lub nieleczona nie tylko upośledza czynność układu oddechowego, ale też negatywnie wpływa na układ krążenia. Szacuje się np., że chorzy na astmę i alergie mają o 40 proc. wyższe ryzyko schorzeń sercowo-naczyniowych.

"Dlatego, jeśli już dziś nie zaczniemy zapobiegać tym chorobom i dobrze ich leczyć, to nie doczekamy się zdrowego społeczeństwa w przyszłości" – zaznaczył. Oznacza to, że osoby po 60-tce nie będą zdrowe, zdolne do pracy i zarabiania pieniędzy, co jest ważne, jeśli planuje się wydłużenie wieku emerytalnego, dodał.

Tymczasem, z prognoz epidemiologów wynika, że liczba nowych zachorowań na astmę będzie stale rosła. "Już obecnie na świecie żyje 300 mln osób z astmą, a do 2025 r. ich liczba może wzrosnąć o kolejne 100 mln" – powiedziała prof. Barbara Rogala, prezydent PTA. W Europie co godzinę ktoś umiera z powodu astmy.

Według prof. Samolińskiego, Polska leży w strefie, w której stwierdza się najwięcej zachorowań na astmę i alergie. Wynika to zarówno z wpływów środowiskowych w tym regionie, jak i z czynników cywilizacyjnych, a dokładnie z szybkiego rozwoju naszego kraju po transformacji ustrojowej.

Z szeroko zakrojonych badań epidemiologicznych o nazwie ECAP (Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce), którymi kierował prof. Samoliński wynika, że na astmę w Polsce cierpi blisko 12 proc. społeczeństwa (ok. 4 mln), ale ponad połowa nie wie o swojej chorobie i nie leczy się. Innym problemem jest nadrozpoznawalność astmy, czyli diagnozowanie jej i leczenie u osób, które jej nie mają.

"Ma to związek z tym, że w Polsce nie stosuje się standardu pomocnego w prawidłowym diagnozowaniu choroby" – ocenił prof. Samoliński. Z przedstawionych przez niego badań w grupie 846 pacjentów, u których stwierdzono astmę wynika, że tylko u niewielkiego odsetka wykonano niezbędne testy potrzebne do potwierdzenia diagnozy, tj. spirometrię (badanie pozwalające ocenić pojemność płuc oraz przepływy powietrza w oskrzelach i płucach – PAP), rtg klatki piersiowej oraz testy skórne (pozwalające zidentyfikować potencjalny alergen, który wywołuje objawy astmy – PAP). Spirometrię wykonano u 146 osób, testy skórne u 48, a rtg klatki piersiowej u 54.

Za niepokojące eksperci uznali to, że w Polsce wśród osób ze zdiagnozowaną astmą tylko 30 proc. ma ją pod kontrolą, co oznacza m.in., że choroba nie przeszkadza im w codziennej aktywności, nie mają w nocy objawów, takich jak duszność, kaszel, świszczący oddech, które powodują wybudzanie się.

Jak zaznaczyła prof. Rogala, astma nie jest uleczalna, ale można ja kontrolować, dzięki przestrzeganiu zaleceń lekarskich i regularnemu stosowaniu leków. Chorzy mogą wówczas prowadzić normalne, aktywne życie i mieć poczucie komfortu.

"Obecnie dysponujemy bardzo dobrymi lekami na astmę" – powiedział dr Piotr Dąbrowiecki, prezes Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP. Jak przypomniał, już w 2003 r. Światowa Organizacja Zdrowia oceniła, że teraz nie walczymy już tak bardzo o nowe leki na astmę, bo te które mamy są bardzo skuteczne. Warunkiem jest jednak regularne i prawidłowe ich stosowanie.

Podstawą terapii astmy są wziewne glikokortykosteroidy, które łagodzą proces zapalny w oskrzelach. Jednak pacjenci często szybko je odstawiają, bo boją się stosować steroidy lub nieprawidłowo korzystają z inhalatora, co obniża skuteczność terapii, ocenił dr Dąbrowiecki. Jego zdaniem, aby poprawić przestrzeganie zaleceń lekarskich niezbędna jest edukacja chorych na astmę. Lekarze nie mają na nią jednak czasu.

Tymczasem, astma niekontrolowana prowadzi do zaostrzeń, a jedno zaostrzenie, które wymaga hospitalizacji kosztuje tyle co miesięczna terapia, zauważył prof. Samoliński.

Jego zdaniem, koszty te można by znacznie obniżyć, dzięki inwestycji w narodowy program mający poprawić skuteczność leczenia astmy. Taka inicjatywę prowadzono w latach 1994-2004 w Finlandii. Dzięki niej poprawiło się przestrzeganie zaleceń lekarskich, co pozwoliło znacznie zredukować liczbę hospitalizacji z powodu zaostrzeń astmy oraz koszt jej leczenia.

Według prof. Samolińskiego, fińscy badacze oceniają, że dzięki takiej inwestycji koszty leczenia chorych na astmę można obniżyć nawet o 80 proc.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

ocena: 3 przeczytało: 739 dodaj komentarz
dodaj do:
Tagi: układ oddechowy alergia astma terapia

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz

Komentowanie dostepne tylko dla zalogowanych uzkownikow

Zobacz również

Jak odróżnić przeziębienie od alergii?

Osłabienie organizmu, katar, kichanie , swędzące oczy i suchy kaszel. Objawy charakterystyczne przeziębienia, zwłaszcza, że okres jesieni, zimy oraz początki wiosny temu sprzyjają. Jednak nie musi to być wcale przeziębienie – zwłaszcza wiosną. Możesz mieć alergię. Jeżeli katar powtarza się co roku na wiosnę i trwa długo, może to oznaczać, że masz alergię na pyłki, pleśnie lub roztocza, które intensywnie rozwijają się wraz z nadejściem wiosny. Często trudno odróżnić alergiczny nieżyt nosa od zwykłego kataru "przeziębieniowego”, gdyż w jednym i drugim przypadku pojawiają się…

ocena: autor: Marta kategoria: Alergia przeczytalo: 3187

Alergia na słońce

Uczulenie na słońce jest spowodowane nadwrażliwością skóry na promienie ultrafioletowe (UV) światła słonecznego. Co możesz zrobić?     * Powoli przyzwyczajać skórę do promieniowania, zażywając od początku lata krótkich kąpieli słonecznych, stopniowo wydłużanych. Uczuleniu na słońce może także zapobiec naświetlanie skóry w solarium.     * Zalecane jest używanie kremów i innych preparatów chroniących przed słońcem, które zawierają odpowiedni filtr ochronny (SPF: dorośli - powyżej 10; dzieci - powyżej 15). Należy zwracać uwagę na to,…

ocena: autor: rdelipacy kategoria: Alergia przeczytalo: 7770

Alergia pokarmowa

Niektóre produkty spożywcze mogą powodować u różnych osób zróżnicowane objawy alergiczne. Co możesz zrobić?     * Najważniejszym środkiem zapobiegawczym jest unikanie produktów spożywczych, które uprzednio wywołały uczulenie.     * Produkty spożywcze, zawierające substancje wywołujące alergie, są także składnikami innych produktów (na przykład białko jajka kurzego zawarte jest także w ciastach, makaronach, zupach w proszku). Przy zakupie artykułów spożywczych należy dokładnie przeczytać informacje na opakowaniu, aby upewnić się, czy…

ocena: autor: rdelipacy kategoria: Alergia przeczytalo: 3766

Jak leczyć swędzenie skóry?

Jest bardzo wiele przyczyn swędzenia skóry np. reakcje alergiczne, oparzenia słoneczne, grzybica, ukąszenia owadów, reakcje na środki chemiczne oraz starzenie się naskórka. Poniżej kilka wskazówek, jak złagodzić swędzenie skóry domowymi sposobami: 1)      Sok z cytryny- wyciśnij cytrynę bezpośrednio na swędzące miejsca, zawiera substancje przeciwzapalne i przeciwbólowe, które pomogą na uciążliwe swędzenie. 2)      Herbata z bazylii -  zaparz herbatę z bazylii i po wystudzeniu spryskaj nią skórę, do wywaru…

ocena: autor: Marta kategoria: Skóra przeczytalo: 26855

Alergie: dbaj o układ odpornościowy – skuteczniej niż immunoterapią.

Leczenie konwencjonalne, mające na celu zwalczenie objawów alergii, polega na podawaniu leków antyhistaminowych i odczulaniu. Oba sposoby mają zminimalizować działanie histaminy lub zapobiec jej działaniu. Czy to zawsze najlepsze metody? Tym bardziej, że walczą z objawami, a nie przyczynami reakcji alergicznej. Uwolnienie histaminy z komórek po reakcji alergenu z przeciwciałami we krwi powoduje obrzęki – na skutek zwiększenia przepuszczalności naczyń żylnych. Obrzęki te dotyczą przede wszystkim śluzówki nosa i oczu i są próbą swoistego wypłukania alergenu przez organizm. Odczulanie…

ocena: autor: redakcja kategoria: Alergia data: 2011-04-08 14:03:35 przeczytalo: 3833

Polecane produkty

Calcium Polfarmex Syrop o smaku jeżynowym, 150 ml

Postać: SYROP Opakowanie: 150 ML Producent: POLFARMEX Calcium syrop zawiera łatwo…

Nicorette Freshmint Gum 2mg 210

Postać: Guma Opakowanie:210szt Producent: McNeil Nikotyna zawarta w gumie Nicorette…

Seni soft 5 sztuk

Warstwę chłonną podkładów Seni Soft stanowi pulpa celulozowa. Górna…

Sylicynar tabl. powl. 60 tabl.

Działanie: Działanie ochronne koncentratu sylimaryny tłumaczy się stabilizacją błon…

Porady najczesciej czytane

Zdrowe przekąski do pracy

Zdarza Ci się podjadać między posiłkami? Najczęściej takie…

Porady najwyzej oceniane

Budowa i funkcje stawów

W układzie kostno – stawowym człowieka wyróżnia…

Portal Zdrowia

Copyrights © 2009 - 2010 portalzdrowia.pl - wszelkie prawa zastrzeżone - projekt Agencja Reklamowa Graffiti - web support

Portal Zdrowia nie ponosi odpowiedzialności za treść porad publikowanych przez jego użytkowników,
a jedynie umozliwia im wielostronną komunikację w tematach zdrowotnych.