Portal Zdrowia - zdrowie,alergia,astma,ciąża,grypa,choroba,uroda

Zamów newsletter z poradą dnia

Szczegóły aktualności

Eksperci: 30 proc. przypadków cukrzycy nie jest zdiagnozowanych

autor: redakcja kategoria: Inne

Eksperci: 30 proc. przypadków cukrzycy nie jest zdiagnozowanych

Na świecie blisko 346 milionów osób choruje na cukrzycę. 40-50 proc. przypadków tej choroby pozostaje jednak nierozpoznanych, w Polsce jest to 30 proc. – mówili eksperci podczas konferencji „Diabetologia 2011”, która we wtorek odbyła się w Warszawie.

„W 2010 roku w Europie na cukrzycę typu 2. chorowało 55,4 mln osób. Szacunki pokazują, że w 2030 roku będzie to już 67 milionów” – przypomniała we wtorek dr Anita Gębska-Kuczerowska z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH.

Prof. Waldemar Karnafel z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wyjaśniał, że na Mazowszu – które liczy około 5 milionów mieszkańców - szacunkowa liczba osób chorych na cukrzycę w 2008 roku wyniosła 331 tysięcy, a w 2010 roku były to już 364 tysiące.

„Blisko siedem procent populacji jest chorych na cukrzycę. Jeśli dodamy do tego osoby, które mają problemy z gospodarką węglowodanową to mamy ponad milion osób na Mazowszu dotkniętych cukrzycą” – powiedział prof. Karnafel.

Jak poinformowali specjaliści blisko 30 proc. osób chorych na cukrzycę nie ma rozpoznanej choroby. Tymczasem cukrzyca niewykryta zwiększa ryzyko zgonu nawet trzykrotnie. Zdaniem prof. Karnafela, aby nie znaleźć się wśród 30 proc. osób, które nie wiedzą, że mają cukrzycę należy przede wszystkim robić badania.

„Najbardziej zagrożonymi zachorowaniem są osoby z czynnikami ryzyka takimi jak: otyłość, choroba wieńcowa, nadciśnienie, zaburzenia lipidowe, a także kobiety, które przeszły cukrzycę ciążową lub urodziły dziecko powyżej czterech kilogramów” – powiedział PAP prof. Karnafel.

Jak możemy uniknąć cukrzycy? „Przede wszystkim powinniśmy zdrowo żyć, nie stresować się za bardzo i dużo spacerować. Ruch jest lekiem, którego nie zastąpią wszystkie inne leki. Powinniśmy poruszać się przynajmniej 30 minut dziennie” – wyliczył prof. Karnafel.

Jak wyjaśnił, należy też odżywiać się regularnie i zdrowo. „Nie za dużo tłuszczu, słodkiego a dużo warzyw. Z owocami byłbym ostrożny, bo to jest cukier. Nie powinniśmy popijać żadnych płynów słodkich – to jest 10 proc. przyczyn otyłości. Otyłość jest epidemią za którą podąża cukrzyca typu 2” - powiedział.

Jak wyjaśniła dr hab. Katarzyna Cypryk z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, nie każda otyłość jest tak samo groźna, pod względem towarzyszących jej chorób. Jednak zawsze jest ona następstwem dodatniego bilansu energetycznego. „Nie każdy z nas ma taką samą zdolność przyswajania pokarmu, taką samą przemianę materii i nie jest tak samo aktywny” – powiedziała dr hab. Cypryk.

Przypomniała, że nadmiar podaży kilokalorii o dwa procent dziennie przez rok daje 18 tysięcy kilokalorii, co może spowodować 2,4 kg dodatkowej tkanki tłuszczowej. „Stąd się biorą długotrwałe i konsekwentne przyrosty masy ciała u dorosłych” – zaznaczyła uczona.

Jak przyznała, istnieje coś takiego jak dziedziczenie otyłości. „Badania pokazują, że jeżeli w rodzinie na otyłość chorują obydwoje rodzice, to ryzyko że dziecko będzie otyłe sięga 80 proc. Jeśli jeden rodzic jest otyły to ryzyko to wynosi 40 proc., a gdy rodzice mają prawidłową wagę to ryzyko otyłości u dziecka wynosi 7 proc. W dużej mierze dziedziczenie otyłości wynika z rodzinnego sposobu życia i odżywiania się” – powiedziała dr hab. Cypryk .

Dr Gębska-Kuczerowska przypomniała, że na leczenie cukrzycy w Europie w 2010 roku wydano 105,5 miliarda dolarów, co stanowi 28 proc. wydatków przeznaczonych na ochronę zdrowia. W 2030 roku wydatki te sięgną 124,6 miliardów dolarów.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

ocena: 3 przeczytało: 734 dodaj komentarz
dodaj do:
Tagi: metabolizm stres otyłość nadciśnienie cukrzyca aktywność fizyczna przemiana materii

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz

Komentowanie dostepne tylko dla zalogowanych uzkownikow

Zobacz również

Nerwica

Nerwicą nazywamy zespół schorzeń objawiających się między innymi: nadmiernym pobudzeniem psychicznym, niepokojem, rozdrażnieniem, lękiem, rozkojarzeniem, nadmierną pobudliwością, nadwrażliwością na bodźce zewnętrzne, a także kłopotami z zasypianiem. Przyczyny owego ponadmiarowego pobudzenia nerwowego mogą być bardzo zróżnicowane, należy tedy w pierwszym rzędzie dążyć do ich ustalenia celem wdrożenia właściwego leczenia przyczynowego.  W znaczącej części przypadków pochodzenie owego stanu ma naturę psychogenną i wypływa ze zmartwienia, lęku, czy obawy o życie swoje i bliskich.  …

ocena: autor: svetomir kategoria: Psychologia/samopoczucie przeczytalo: 2517

Depresja

Depresją nazywamy stan przedłużającego się znacznego obniżenia nastroju, któremu towarzyszą obniżenie napędu psychoruchowego, zaburzenia rytmów okołodobowych i lęki. Depresja jest poważną dolegliwością. Może prowadzić z jednej strony do wielu chorób somatycznych, z drugiej zaś nawet do samobójczej śmierci. Depresję należy wyraźnie rozgraniczać od nerwicy, z którą dawniej była notorycznie mylona, a i obecnie niekiedy bywa mylona, ale już tylko przez ludzi nieposiadających medycznego wykształcenia. Choroby te  można pomylić, gdyż niektóre ich symptomy są zbliżone. W obydwu…

ocena: autor: svetomir kategoria: Psychologia/samopoczucie przeczytalo: 2708

Dla kogo sauna?

Sauna to specjalne pomieszczenie, które wypełnione jest gorącą parą powietrza o odpowiedniej wilgotności. Sauna to sposób na odprężenie, regenerację naszego organizmu oraz podniesienie odporności. Do sauny wchodzimy wypoczęci i wykąpani, a nasza skóra powinna być dokładnie osuszona. Najlepiej jest położyć się płasko, na wyższej ławie albo siedzieć tak, aby nasze stopy znajdowały się na poziomie siedzenia. Pod koniec kąpieli w saunie, schodzimy na niższą ławę, gdzie powinniśmy „odpocząć” przez 2-3 minuty. Pierwsza kąpiel nie może być dłuższa niż 15 minut, a…

ocena: autor: Marta kategoria: Ciało przeczytalo: 3251

Sposoby na zaparcia

Zaparcia są skutkiem niewłaściwych nawyków żywieniowych i stresu, jedzenia w pośpiechu, diety obfitej w pokarmy ciężkostrawne, ubogiej w warzywa oraz picia zbyt małej ilości wody . Zaparciom można zapobiegać stosując naturalne , domowe sposoby. Oto niektóre z nich: 1)      4-6 suszonych śliwek zalej szklanką wrzątku, zostaw na całą noc. Napar wypij rano i zjedz śliwki. Kuracja śliwkowa powinna trwać koło miesiąca; 2)      Zmieszaj sok z jednej cytryny ze szklanką wody i dodaj szczyptę soli; 3)      Wsyp do…

ocena: autor: Marta kategoria: Układ pokarmowy przeczytalo: 3180

Czy stres ma wpływ na próby poczęcia dziecka? Walka ze stresem metodami coachingu płodności.

Coaching płodności to nowa dziedzina, która wspomaga osoby borykające się z problemem niepłodności. W Polsce istnieje niewielu specjalistów zajmujących się tą tematyką, stąd pojęcie to jest nadal dość nieznane. Specjaliści z FertiMedica Centrum Wspierania Płodności postarają się nieco przybliżyć temat. Pierwsze pytanie, które się nasuwa to: czym jest coaching płodności i czym różni się od zalecanej przy wsparciu pacjentów psychoterapii? Bardzo upraszczając, działanie coachingu płodności koncentruje się na pracy z napięciami i ze stresem, w jakim znajduje się przyszła matka…

ocena: autor: fertimedica kategoria: Ciąża i poród data: 2010-12-16 14:13:06 przeczytalo: 3663

autor: kategoria: data: przeczytalo:

O wypaleniu zawodowym

Wypalenie zawodowe definiuje się najczęściej jako reakcję organizmu na przewlekłe przeciążenie, stres w sytuacji pracy. Można zastanawiać się, czy początek września, czas kiedy wiele aktywnych zawodowo osób powraca do pracy po urlopach, to dobry moment by skupić się na problemie wypalenia zawodowego. Powrót z wypoczynku do satysfakcjonującej pracy może odbywać się z nową energią, entuzjazmem, inicjatywą. Co jednak, gdy wspomnianego entuzjazmu brak, a jego miejsce zajmuje zmęczenie, apatia, niechęć do kontaktu z szefem, współpracownikami, klientami? Jeżeli te uczucia nie zanikają przez kolejne dni…

autor: redakcja kategoria: Psychologia/samopoczucie data: 2011-09-06 22:26:06 przeczytalo: 5

Polecane produkty

Nasodren aer. d/nosa 1zest. (50mg liof.+5ml rozp.)

Postać: AEROZOL DO NOSA Producent: GENEXO Nasodren to nowość na polskim rynku.…

Opokan (Meloxicam) tabl. 7,5mg 10tabl.(bli

Postać: Tabletki Opakowanie: 7,5mg x 10szt Producent:Aflofarm Preparat stosowany w…

Floradix Żelazo i witaminy tonik bez alkoholowy 250ml

Postać: Tonik Opakowanie: 250ml Producent: Salus Skład: Wartość odżywcza…

Xylorin aerozol do nosa (550mcg/ml) 18 ml

Postać: AEROZOL Opakowanie: 18 ML Producent: GLAXOSMITHKLINE Ksylometazolina powoduje…

Porady najczesciej czytane

Zdrowe przekąski do pracy

Zdarza Ci się podjadać między posiłkami? Najczęściej takie…

Porady najwyzej oceniane

Budowa i funkcje stawów

W układzie kostno – stawowym człowieka wyróżnia…

Portal Zdrowia

Copyrights © 2009 - 2010 portalzdrowia.pl - wszelkie prawa zastrzeżone - projekt Agencja Reklamowa Graffiti - web support

Portal Zdrowia nie ponosi odpowiedzialności za treść porad publikowanych przez jego użytkowników,
a jedynie umozliwia im wielostronną komunikację w tematach zdrowotnych.