Portal Zdrowia - zdrowie,alergia,astma,ciąża,grypa,choroba,uroda

Zamów newsletter z poradą dnia

Szczegóły aktualności

Depresja u osób po udarze trzykrotnie zwiększa ryzyko zgonu

autor: redakcja kategoria: Psychologia/samopoczucie

Depresja u osób po udarze trzykrotnie zwiększa ryzyko zgonu

Osoby po udarze, które cierpią na depresję mogą mieć trzykrotnie wyższe ryzyko przedwczesnego zgonu w porównaniu z osobami bez udaru lub depresji – zaobserwowali amerykańscy naukowcy.
Informację o wynikach ich badań podaje serwis internetowy EurekAlert.

"Nasze badania uwypuklają, jak ważne jest badanie pacjentów po udarze pod kątem występowania depresji oraz leczenie jej" - komentuje współautor pracy Amytis Towfighi z University of Southern California oraz z Rancho Los Amigos National Rehabilitation Center w Los Angeles.

Badacz przypomina, że depresja rozwija się nawet u jednej trzeciej osób po udarze. Jego zdaniem bliscy i krewni pacjenta mogą pomóc zaobserwować jej objawy, a dzięki temu potencjalnie zmniejszyć ryzyko jego zgonu.
Najnowszymi badaniami objęto ponad 10,5 tys. osób w wieku 25-74 lata. Stan ich zdrowia śledzono przez 21 lat. U ponad 8 tys. badanych nie doszło do udaru mózgu czy rozwoju depresji, u ponad 2 tys. wystąpiła depresja, 73 osoby doznały udaru, ale nie miały objawów depresji, a u 48 wystąpiły obydwa problem zdrowotne.

Po uwzględnieniu takich czynników, jak wiek, płeć, rasa, wykształcenie, przychody oraz stan cywilny, naukowcy wyliczyli, że ryzyko zgonu z jakiejkolwiek przyczyny było trzykrotnie wyższe u osób, które przeszły udar i zarazem cierpiały na depresję, w porównaniu z tymi, u których nie wystąpił żaden z tych problemów zdrowotnych. Ryzyko zgonu z powodu kolejnego udaru mózgu było natomiast czterokrotnie wyższe wśród pacjentów, którzy doznali udaru i cierpieli na depresję.
Towfighi zwraca uwagę, że podobny związek zaobserwowano wcześniej u osób po zawale serca z objawami depresji.
Dokładne rezultaty swoich badań naukowcy zaprezentują podczas 65. dorocznego spotkania Amerykańskiej Akademii Neurologii, które odbędzie się w dniach 16-23 marca w San Diego.


Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

ocena: 3 przeczytało: 4808 dodaj komentarz
dodaj do:
Tagi: depresja zaburzenia psychiczne udar mózgu złe samopoczucie nastój badanie

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz

Komentowanie dostepne tylko dla zalogowanych uzkownikow

Zobacz również

Krioterapia-efekty, wskazania i przeciwwskazania

Ogólnoustrojowa krioterapia wpływa zadziwiająco korzystnie na sferę psychiczną i fizyczną chorego. Do pozytywnych efektów tego zabiegu terapeutycznego można zaliczyć:   zwiększenie odporności organizmu działanie antydepresyjne (poprawa samopoczucia) efekt przeciwbólowy regeneracja organizmu spowolnienie procesów starzenia poprawa elastyczności mięsni i ścięgien zmniejszenie obrzęków poprawa kolorytu skóry wzmocnienie struktury naczyń krwionośnych. Krioterapię można zastosować w takich schorzeniach jak: dyskopatie…

ocena: autor: Marta kategoria: Ciało przeczytalo: 6125

O wypaleniu zawodowym

Wypalenie zawodowe definiuje się najczęściej jako reakcję organizmu na przewlekłe przeciążenie, stres w sytuacji pracy. Można zastanawiać się, czy początek września, czas kiedy wiele aktywnych zawodowo osób powraca do pracy po urlopach, to dobry moment by skupić się na problemie wypalenia zawodowego. Powrót z wypoczynku do satysfakcjonującej pracy może odbywać się z nową energią, entuzjazmem, inicjatywą. Co jednak, gdy wspomnianego entuzjazmu brak, a jego miejsce zajmuje zmęczenie, apatia, niechęć do kontaktu z szefem, współpracownikami, klientami? Jeżeli te uczucia nie zanikają przez kolejne dni…

autor: redakcja kategoria: Psychologia/samopoczucie data: 2011-09-06 22:26:06 przeczytalo: 5

Polecane produkty

Hepatenal Max tabl. 30 tabl.

Postać: Tabletki Opakowanie: 30szt Producent: Sun Farm Skład: 1 tabletka zawiera:…

Piłka "Kettle" 2,5 kg czerwona Kettler

Waga: 2,5 KG Kolor: CZERWONY Producent: KETTLER Uniwersalny odważnik do ćwiczeń…

Euphrasia Decymal krople oczne ze świetlika 5ml

Postac: KROPLE Opakowanie: 5 ML Producent: LABORATORIUM HOMEOPATYCZNE "DECYMAL"…

Porady najczesciej czytane

Zdrowe przekąski do pracy

Zdarza Ci się podjadać między posiłkami? Najczęściej takie…

Porady najwyzej oceniane

Budowa i funkcje stawów

W układzie kostno – stawowym człowieka wyróżnia…

Portal Zdrowia

Copyrights © 2009 - 2010 portalzdrowia.pl - wszelkie prawa zastrzeżone - projekt Agencja Reklamowa Graffiti - web support

Portal Zdrowia nie ponosi odpowiedzialności za treść porad publikowanych przez jego użytkowników,
a jedynie umozliwia im wielostronną komunikację w tematach zdrowotnych.