Portal Zdrowia - zdrowie,alergia,astma,ciąża,grypa,choroba,uroda

Zamów newsletter z poradą dnia

Szczegóły artykułu

Czym jest białaczka?

autor: redakcja kategoria: Układ krwionośny

Czym jest białaczka?

Białaczka to choroba nowotworowa szpiku lub krwi. Słowo leukemia (biała krew) odzwierciedla istotę tej choroby. Biała, ponieważ najczęściej zaangażowane w chorobę są komórki białe krwi/szpiku – leukocyty. Poza tym, na skutek choroby często dochodzi do niedokrwistości, co dodatkowo kojarzy się z białym kolorem – blada skóra. Obecnie pod nazwą „białaczka” kryje się ponad 50 rodzajów rozpoznań, różniących się swoim przebiegiem, objawami, szybkością rozwoju i agresywnością, sposobami leczenia i rokowaniem.  

Białaczki dzielą się na dwie duże grupy: ostre i przewlekłe.

Ostre białaczki, z kolei, na szpikowe i limfoblastyczne. Każda z nich też się dzieli na kolejne podtypy. Charakterystyczna dla ostrych białaczek jest ich szybka dynamika rozwoju, która może trwać kilka tygodni, najwyżej miesięcy a przy braku leczenia doprowadzić do śmierci w krótkim czasie.  Niestety nie ma możliwości zapobiegania ani przewidywania tej choroby. Prawidłowy wynik morfologii krwi wykonany miesiąc temu nie gwarantuje nam tego, iż za miesiąc nie zachorujemy na ostrą białaczkę.  Ważne jest natomiast szybie rozpoznanie i jak najszybsze rozpoczęcie leczenia, zanim dojdzie do powikłań najczęściej infekcyjnych lub krwotocznych, utrudniających terapię. Objawy ostrej białaczki nie są specyficzne dla tej jednostki. Są to najczęściej objawy zakażenia górnych dróg oddechowych, śluzówek jamy ustnej, krwawienia z dziąseł, objawy tak zwane „grypopodobne” (bóle kostno-stawowe, mięśniowe, bóle głowy, ogólne osłabienie itd.). W odróżnieniu od objawów pospolitych infekcji, nie ustępują one po kilku dniach, a wręcz się pogarszają pomimo wdrożonego leczenia - antybiotyki i inne środki stosowane przy przeziębieniach okazują się być nieskuteczne. Wówczas istotne jest wykonanie badania morfologii krwi obwodowej wraz z rozmazem krwinek białych. Komórki ostrej białaczki - blasty, będąc zmutowanym klonem wywodzącym się z komórek szpiku, wypierają zdrowe komórki i zaburzają fizjologiczny rozkład komórek biorących udział w krwiotworzeniu. Skutkiem tego jest upośledzenie funkcji szpiku – narządu tworzącego krew. Produkt szpiku, czyli krew, odzwierciedla to, co dzieje się w szpiku. Pojawia się niedokrwistość, małopłytkowość, a w rozmazie komórek białych widać niedojrzałe, podobne do siebie blasty. Można wówczas podejrzewać białaczkę, dla potwierdzenia zaś diagnozy i określenia rodzaju białaczki potrzebne są bardziej szczegółowe badania szpiku.logo białaczka

Przewlekłe białaczki, jak sama nazwa wskazuje, mają przebieg powolny, często nie dający żadnych objawów choroby, co sprawia, iż są nierzadko rozpoznawane przypadkowo, przy badaniach wykonanych w innym celu i z innych przyczyn. Trudno jest odgadnąć, kiedy mogły mieć miejsce pierwsze odchylenia w badaniach, jeśli nie były one systematycznie wykonywane. W tym przypadku z pewnością można potwierdzić, że coroczne wykonywanie badań morfologii krwi może „wyłapać” odsetek chorych, u których można rozpoznać początkujące stadia przewlekłej białaczki. Często też samo rozpoznanie przewlekłej białaczki nie oznacza, że konieczne jest niezwłoczne wdrożenie leczenia. Wykazano, iż nie zmienia to ani rokowania, ani czasu przeżycia tych chorych. W celu ustalenia czasu rozpoczęcia terapii lekarze posługują się odpowiednimi wskazaniami, czynnikami określającymi właściwy moment dla wdrożenia leczenia.

Leczenie białaczek różni się w zależności od ich rodzaju. Czasem wystarczająca jest tylko chemioterapia, czasem leki „nowoczesne” – działające wybiórczo, ukierunkowane na konkretne odchylenie/mutację w komórkach białaczkowych.  Często też, w celu uzyskania trwałego wyleczenia, konieczne jest przeszczepienie komórek macierzystych od innego dawcy – przeszczepienie alogeniczne. Wówczas dobiera się odpowiedniego dawcę szpiku w układzie HLA, najpierw szukając go wśród rodzeństwa (25% prawdopodobieństwa) a następnie – dawcę niespokrewnionego – prawdopodobieństwo tym większe, im więcej jest zarejestrowanych potencjalnych dawców.   

 

dr Tigran Torosian

Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska

www.dkms.pl

ocena: 3 przeczytało: 4297 dodaj komentarz
dodaj do:
Tagi:

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz

Komentowanie dostepne tylko dla zalogowanych uzkownikow

Zobacz również

Brak treści
Brak artykułów
Brak wątków

Polecane produkty

Mucosolvan 0,03 g tabl. 20 tabl.

Postać: TABLETKI Opakowanie: 20 TABL. Producent: BOEHRINGER Substancją czynną…

Upsarin C tabl. mus. 20 szt.

Postać: TABLETKI MUSUJĄCE Opakowanie: 20 SZT. Producent: UPSA LABORATOIRES Upsarin C…

WAX wosk d/zniszczonych włosów 240g

Postać: WOSK Opakowanie: 240 G Producent: PILOMAX Odżywczy wosk do włosów i…

Porady najczesciej czytane

Zdrowe przekąski do pracy

Zdarza Ci się podjadać między posiłkami? Najczęściej takie…

Porady najwyzej oceniane

Budowa i funkcje stawów

W układzie kostno – stawowym człowieka wyróżnia…

Portal Zdrowia

Copyrights © 2009 - 2010 portalzdrowia.pl - wszelkie prawa zastrzeżone - projekt Agencja Reklamowa Graffiti - web support

Portal Zdrowia nie ponosi odpowiedzialności za treść porad publikowanych przez jego użytkowników,
a jedynie umozliwia im wielostronną komunikację w tematach zdrowotnych.