Portal Zdrowia - zdrowie,alergia,astma,ciąża,grypa,choroba,uroda

Zamów newsletter z poradą dnia

Szczegóły artykułu

Czy stres ma wpływ na próby poczęcia dziecka? Walka ze stresem metodami coachingu płodności.

autor: fertimedica kategoria: Ciąża i poród

Czy stres ma wpływ na próby poczęcia dziecka? Walka ze stresem metodami coachingu płodności.

Coaching płodności to nowa dziedzina, która wspomaga osoby borykające się z problemem niepłodności. W Polsce istnieje niewielu specjalistów zajmujących się tą tematyką, stąd pojęcie to jest nadal dość nieznane. Specjaliści z FertiMedica Centrum Wspierania Płodności postarają się nieco przybliżyć temat.

Pierwsze pytanie, które się nasuwa to: czym jest coaching płodności i czym różni się od zalecanej przy wsparciu pacjentów psychoterapii?

Bardzo upraszczając, działanie coachingu płodności koncentruje się na pracy z napięciami i ze stresem, w jakim znajduje się przyszła matka czy ojciec. Analizujemy obecną sytuację i tworzymy optymalny plan na przyszłość. Psychoterapia zagląda natomiast do naszej przeszłości.

Do niedawna brakowało badań, które potwierdzałyby teorię wpływu stresu na próby poczęcia dziecka. Dopiero ostatnio specjaliści z Oxfordu przeprowadzili badania mające na celu potwierdzenie lub zaprzeczenie powyższej teorii. Wyniki badań zostały opublikowane w magazynie „Fertility and Sterility” i potwierdzają wcześniejsze przypuszczenia o negatywnym wpływie stresu na proces rozmnażania.

Zdarza się, że stres tak mocno oddziaływuje na psychikę kobiety, że jej organizm sam blokuje kolejne próby poczęcia dziecka. Śmiemy nawet twierdzić, iż funkcjonowanie w stresie przez wiele lat może prowadzić do trwałego uszkodzenia naszych funkcji rozrodczych.

Poniżej przykłady, które pomogą zilustrować wpływ stresu na nasze życie.

Czy zdarzyło nam się poczuć gwałtowny ból żołądka czy ból głowy, kiedy nieprzygotowani mieliśmy podchodzić do egzaminu? Kiedy szef wzywał nas na „dywanik”, przy zmianie stanowiska, działu, itd. Jak reaguje dziecko, kiedy usiłujemy wymusić na nim zrobienie czegoś, czego bardzo nie lubi albo nawet się tego boi? Jeżeli panicznie nie chce iść do szkoły, to często rozchoruje się i -  co ciekawe -  choroba często „sama” się rozwinie.

Jakie mogą być w takim razie źródła stresu u przyszłych rodziców? Rozmawiając z kobietami i mężczyznami przechodzącymi przez terapię niepłodności pytamy, czy mają obawy związane z narodzinami dziecka. Bardzo często słyszymy następujące stwierdzenia:

„Na pewno sobie poradzimy. Wszyscy w mojej rodzinie już dawno mają dzieci i te dzieci zdrowo się chowają”.

 „Jakoś to będzie, w pracy obiecali, że będą na mnie czekać, aż wrócę z urlopu macierzyńskiego. Mój mąż ma świetną pracę i dobrze zarabia, nic nie wskazuje na to żeby to się miało zmienić”.

„Nie mogę dogadać się z szefem, uważa, że się obijam w pracy. No jak tylko zobaczy, że jestem w ciąży, przestanie mnie już tak wykorzystywać”.

„Mój mąż przesiaduje do późnych godzin nocnych w pracy i wyjeżdża w weekendy, ale na pewno zmieni sposób pracy, jak tylko zostanie ojcem.”

„Źle się czuję w mieszkaniu, które obecnie zajmujemy. Nie odpowiadają mi sąsiedzi i otoczenie, ale nie mamy teraz pieniędzy na nowe mieszkanie. Jak dziecko się urodzi, no może jak będzie miało rok albo dwa lata,  przeprowadzimy się do nowego, milszego miejsca.”

„Nigdy nie rozmawialiśmy o tym, ile dzieci chcemy mieć, ja myślę o jednym, może dwójce, ale mój mąż pochodzi z wielodzietnej rodziny, więc być może chciałby mieć czwórkę dzieci. Na pewno jednak zgodzi się ze mną, przecież we wszystkim się zgadzamy”.

„Mój partner nie chce się żenić. Jest dobrze tak, jak jest. Ja się tym nie przejmuję, ale może jak będzie dziecko, wtedy będziemy się nad tym zastanawiać”.

„Rodzice na pewno nam pomogą, przecież od kilku lat domagają się od nas wnuków”.

„Moja żona na pewno dogada się z moją matką. Co prawda do tej pory nie miały najlepszych stosunków, ale kiedy przyjdą na świat dzieci, wszystko się ułoży”.

„To prawda, że mam teraz słabą kondycję, boli mnie kręgosłup i często choruję, prawdę mówiąc, nie prowadzę zdrowego trybu życia.  Ale jak pojawi się dziecko, to  będę miała motywację, będziemy więcej czasu spędzać na świeżym powietrzu, chodzić na spacery i wtedy na pewno się wzmocnię”.

Co ciekawe,  bardzo często zakładamy,  że nasze problemy się skończą, że  świat nam pomoże, a mały człowieczek nada sens naszemu życiu. Pomoże wzmocnić wiarę w siebie, doda sił, do tego poprawi się nasza relacja z partnerem i będziemy żyć razem długo i szczęśliwie….

Nasz organizm nie zawsze jednak akceptuje takie bajkowe scenariusze. Wiele z powyższych wypowiedzi sygnalizuje niepewność co do przyszłości, np. czy dziecko urodzi się zdrowe, czy sprawdzimy się jako rodzice, czy partner nas nie zawiedzie, czy jesteśmy w stanie zapewnić dziecku byt i je dobrze wychować...

Myślimy, że ważne jest, aby nie przerywając działań leczniczych przyjrzeć się naszemu życiu i przeanalizować to, co ma się wydarzyć. Ważne jest, by znaleźć    i wprowadzić w życie nasz własny scenariusz na szczęście krok po kroku, tak,   jak się buduje nowy dom.  Stworzyć bezpieczną przyszłość, szczęśliwą rodzinę, przygotować się i rozpocząć nową pracę, może  założyć własną firmę...

Samemu może być nam trudno  rozpoznać nasze obawy i przeprowadzić wszystkie zmiany. Przyda się wtedy na pewno ktoś, kto  patrząc z zewnątrz, pomoże nam sporządzić plan zmian i będzie nas fachowo wspierać przy jego realizacji. Tym kimś może być taki osobisty trener, coach. Nikt nam oczywiście nie da gwarancji, że realizacja wcześniej ustalonego planu doprowadzi nas do upragnionej ciąży. Natomiast z naszych doświadczeń wynika, iż aktywne stawienie czoła własnym lękom zdecydowanie poprawi komfort naszego życia.

Opracowanie  naszego własnego planu rozwiązań i jego konsekwentne wdrażanie,  zmienia  nasze spojrzenie na wydawałoby się wcześniej  beznadziejną sytuację. Przejęcie kontroli, odpowiedzialności za swoje  życie, świadome kształtowanie relacji z partnerem, rodziną, szefem, przygotowanie do niezależności finansowej, itd. zbuduje w nas własną wartość, pewność siebie, wzmocni nasz organizm i doda nam energii. W takim stanie będzie nam dużo łatwiej starać się o dziecko.

Tekst został przygotowany przez specjalistów z FertiMedica Centrum Wspierania Płodności Sp. z o.o.

 

www.fertimedica.pl

ocena: 3 przeczytało: 3959 dodaj komentarz
dodaj do:
Tagi: stres płodność ciąża

Komentarze

Gość 2012-11-12 11:56:27

ja na stres w czasie ciąży miałam jeden sprawdzony sposób z ciąży poprzedniej, a mianowicie rezonator biofotonowy, spisał się rewelacyjnie także w walce z bólem i opuchniętymi nogami, wiem że mi nie zaszkodził, maleństwu też nie, a ulga była ogromna, nie wyobrażam sobie ciąży bez niego.

Dodaj swój komentarz

Komentowanie dostepne tylko dla zalogowanych uzkownikow

Zobacz również

Nerwica

Nerwicą nazywamy zespół schorzeń objawiających się między innymi: nadmiernym pobudzeniem psychicznym, niepokojem, rozdrażnieniem, lękiem, rozkojarzeniem, nadmierną pobudliwością, nadwrażliwością na bodźce zewnętrzne, a także kłopotami z zasypianiem. Przyczyny owego ponadmiarowego pobudzenia nerwowego mogą być bardzo zróżnicowane, należy tedy w pierwszym rzędzie dążyć do ich ustalenia celem wdrożenia właściwego leczenia przyczynowego.  W znaczącej części przypadków pochodzenie owego stanu ma naturę psychogenną i wypływa ze zmartwienia, lęku, czy obawy o życie swoje i bliskich.  …

ocena: autor: svetomir kategoria: Psychologia/samopoczucie przeczytalo: 2795

Depresja

Depresją nazywamy stan przedłużającego się znacznego obniżenia nastroju, któremu towarzyszą obniżenie napędu psychoruchowego, zaburzenia rytmów okołodobowych i lęki. Depresja jest poważną dolegliwością. Może prowadzić z jednej strony do wielu chorób somatycznych, z drugiej zaś nawet do samobójczej śmierci. Depresję należy wyraźnie rozgraniczać od nerwicy, z którą dawniej była notorycznie mylona, a i obecnie niekiedy bywa mylona, ale już tylko przez ludzi nieposiadających medycznego wykształcenia. Choroby te  można pomylić, gdyż niektóre ich symptomy są zbliżone. W obydwu…

ocena: autor: svetomir kategoria: Psychologia/samopoczucie przeczytalo: 3048

Dla kogo sauna?

Sauna to specjalne pomieszczenie, które wypełnione jest gorącą parą powietrza o odpowiedniej wilgotności. Sauna to sposób na odprężenie, regenerację naszego organizmu oraz podniesienie odporności. Do sauny wchodzimy wypoczęci i wykąpani, a nasza skóra powinna być dokładnie osuszona. Najlepiej jest położyć się płasko, na wyższej ławie albo siedzieć tak, aby nasze stopy znajdowały się na poziomie siedzenia. Pod koniec kąpieli w saunie, schodzimy na niższą ławę, gdzie powinniśmy „odpocząć” przez 2-3 minuty. Pierwsza kąpiel nie może być dłuższa niż 15 minut, a…

ocena: autor: Marta kategoria: Ciało przeczytalo: 3489

Sposoby na zaparcia

Zaparcia są skutkiem niewłaściwych nawyków żywieniowych i stresu, jedzenia w pośpiechu, diety obfitej w pokarmy ciężkostrawne, ubogiej w warzywa oraz picia zbyt małej ilości wody . Zaparciom można zapobiegać stosując naturalne , domowe sposoby. Oto niektóre z nich: 1)      4-6 suszonych śliwek zalej szklanką wrzątku, zostaw na całą noc. Napar wypij rano i zjedz śliwki. Kuracja śliwkowa powinna trwać koło miesiąca; 2)      Zmieszaj sok z jednej cytryny ze szklanką wody i dodaj szczyptę soli; 3)      Wsyp do…

ocena: autor: Marta kategoria: Układ pokarmowy przeczytalo: 3449

Czy stres ma wpływ na próby poczęcia dziecka? Walka ze stresem metodami coachingu płodności.

Coaching płodności to nowa dziedzina, która wspomaga osoby borykające się z problemem niepłodności. W Polsce istnieje niewielu specjalistów zajmujących się tą tematyką, stąd pojęcie to jest nadal dość nieznane. Specjaliści z FertiMedica Centrum Wspierania Płodności postarają się nieco przybliżyć temat. Pierwsze pytanie, które się nasuwa to: czym jest coaching płodności i czym różni się od zalecanej przy wsparciu pacjentów psychoterapii? Bardzo upraszczając, działanie coachingu płodności koncentruje się na pracy z napięciami i ze stresem, w jakim znajduje się przyszła matka…

ocena: autor: fertimedica kategoria: Ciąża i poród data: 2010-12-16 14:13:06 przeczytalo: 3959

Kiedy poczęcie dziecka okazuje się problemem.

O metodach pomocy i wsparcia przy leczeniu niepłodności opowiada Marta van der Toolen, założycielka FertiMedica Centrum Wspierania Płodności Sp. z o.o., pierwszej w Polsce placówki kompleksowego wsparcia dla osób walczących o ciążę. Niepłodność dotyka w Polsce, podobnie jak w krajach zachodnich, ok. 20% par. Niestety prognozy na przyszłość są pesymistyczne – takich par będzie coraz więcej. Uważa się, że jeśli po roku regularnego współżycia nie udaje się począć dziecka, ginekolodzy zalecają rozpoczęcie diagnostyki w kierunku wykrycia przyczyn niepłodności. W naszym kraju…

ocena: autor: fertimedica kategoria: Ciąża i poród data: 2010-09-18 12:54:36 przeczytalo: 4385

Ciąża - fakty i mity na temat odżywiania się.

Pierwsza ciąża jest zwykle podróżą w nieznane. Często w głowie przyszłej mamy rodzi się pytanie, czy wystarczająco dobrze dba o rozwijającego się w brzuchu maluszka, czy mogłaby zrobić coś więcej. Sposób, w jaki przyszła mama troszczy się o siebie, a tym samym o dziecko, ma ogromny wpływ na jego rozwój i zdrowie. Liczne badania pokazały, jak ważny jest sposób żywienia oraz stan odżywienia organizmu kobiety zarówno przed ciążą, jak i w jej trakcie. Racjonalne odżywianie ma ogromne znaczenie nie tylko dla samych kobiet ale również dla rozwijającego się płodu. Nowy organizm czerpie…

ocena: autor: setpoint kategoria: Ciąża i poród data: 2010-08-17 15:52:15 przeczytalo: 5166

autor: kategoria: data: przeczytalo:

Polecane produkty

Zioł.Liść Babki lancet. ziołopojed. 50g

Postac: Ziola do zaparzenia Opakowanie: 50g Producent: Kawon Skład: Plantaginis…

Ceruvit Junior syrop o smaku landrynkowym 120 ml

Postać: SYROP Opakowanie: 120 ML Producent: POLFARMEX Zalecany jako środek…

Propolis 3% maść 20 g

Postać: MAŚĆ Opakowanie: 20 G Maść propolisowa 3% jest preparatem na podłożu…

Pyoctanina 1% wodn. 20 g

Postać: PŁYN Opakowanie: 20 G Preparat wykazuje działanie przeciwbakteryjne,…

Porady najczesciej czytane

Zdrowe przekąski do pracy

Zdarza Ci się podjadać między posiłkami? Najczęściej takie…

Porady najwyzej oceniane

Budowa i funkcje stawów

W układzie kostno – stawowym człowieka wyróżnia…

Portal Zdrowia

Copyrights © 2009 - 2010 portalzdrowia.pl - wszelkie prawa zastrzeżone - projekt Agencja Reklamowa Graffiti - web support

Portal Zdrowia nie ponosi odpowiedzialności za treść porad publikowanych przez jego użytkowników,
a jedynie umozliwia im wielostronną komunikację w tematach zdrowotnych.