Portal Zdrowia - zdrowie,alergia,astma,ciąża,grypa,choroba,uroda

Zamów newsletter z poradą dnia

Szczegóły porady

Co to jest podagra?

autor: ppj kategoria: Układ kostno-stawowy

Pamiętaj! Na Portalu Zdrowia możesz znaleźć wiele praktycznych porad i cennych wskazówek pochodzących z doświadczenia innych użytkowników portalu, jednakże większość z nich nie jest lekarzami. W przypadku problemów zdrowotnych zawsze należy poradzić się lekarza. Porady na Portalu Zdrowia nie zastąpią wizyty lekarskiej.

Podagra to stan zapalny pierwszego stawu śródstopno-paliczkowego, którzy znajduje się u podstawy palucha wynikający z dny moczanowej. Dna moczanowa to zaburzenie metaboliczne polegające na zwiększeniu poziomu kwasu moczowego we krwi. Podagra to jej najczęstsza manifestacja w fazie ostrej. Najczęściej następuje po jakimś błędzie dietetycznym, czyli zjedzeniu dużej ilości mięsa lub wypiciu alkoholu.

Zajęty staw jest bardzo bolesny, zaczerwieniony i obrzęknięty, a każdy dotyk sprawia niewypowiedziany ból. Znacznie częściej cierpią na tą dolegliwość mężczyźni. U kobiet zdarza się to dopiero po menopauzie. Gdyby pobrać igłą płyn ze stawu objętego zapaleniem, to znalazłyby się w nim kryształki kwasu moczowego.

W fazie ostrej należy leczyć dnę kolchicyną i niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi. Szybka poprawa po kolchicynie jest znakiem, że rozpoznanie zostało właściwie postawione i rzeczywiście mamy do czynienia z dną. Jeśli zaś zajętych jest wiele stawów, lub stan zapalny ma nietypową lokalizację, prawdopodobne jest raczej, że mamy do czynienia z innym schorzeniem.

W fazie przewlekłej dny zaleca się przyjmowanie allopurinolu, który wpływa na metabolizm i zmniejsza wytwarzanie kwasu moczowego. Bardzo ważne jest także przestrzeganie diety, czyli ograniczenie spożywania mięsa i alkoholu.

Zaniedbana dna moczanowa może prowadzić do wytworzenia się guzków dnawym w tkankach miękkich i zniszczenia stawów. W obecnych warunkach jednak tak znacznie zaniedbania zdarzają się niezmiernie rzadko.

ocena: 3 przeczytało: 2593 dodaj komentarz
dodaj do:
Tagi:

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz

Komentowanie dostepne tylko dla zalogowanych uzkownikow

Zobacz również

Brak treści
Brak artykułów
Brak wątków

Polecane produkty

Lirene Family balsam ochronny do opalania Średnia ochrona SPF 20, 200ml

Postać: BALSAM Opakowanie: 200 ML Producent: LAB.KOSM.DR IRENA ERIS TWOJA SKÓRA…

Past. PARADONTAX Fluor 100 g

Postać: Pasta Opakowanie:100g Produent:GSK Parodontax to ziołowa pasta do…

Maść cynkowa (Ung. Zinci) 20 g

Postać: MAŚĆ Opakowanie: 20 g Producent: AFLOFARM Wskazania: W stanach zapalnych…

Porady najczesciej czytane

Zdrowe przekąski do pracy

Zdarza Ci się podjadać między posiłkami? Najczęściej takie…

Porady najwyzej oceniane

Budowa i funkcje stawów

W układzie kostno – stawowym człowieka wyróżnia…

Portal Zdrowia

Copyrights © 2009 - 2010 portalzdrowia.pl - wszelkie prawa zastrzeżone - projekt Agencja Reklamowa Graffiti - web support

Portal Zdrowia nie ponosi odpowiedzialności za treść porad publikowanych przez jego użytkowników,
a jedynie umozliwia im wielostronną komunikację w tematach zdrowotnych.