Portal Zdrowia - zdrowie,alergia,astma,ciąża,grypa,choroba,uroda

Zamów newsletter z poradą dnia

Szczegóły porady

Co to jest podagra?

autor: ppj kategoria: Układ kostno-stawowy

Pamiętaj! Na Portalu Zdrowia możesz znaleźć wiele praktycznych porad i cennych wskazówek pochodzących z doświadczenia innych użytkowników portalu, jednakże większość z nich nie jest lekarzami. W przypadku problemów zdrowotnych zawsze należy poradzić się lekarza. Porady na Portalu Zdrowia nie zastąpią wizyty lekarskiej.

Podagra to stan zapalny pierwszego stawu śródstopno-paliczkowego, którzy znajduje się u podstawy palucha wynikający z dny moczanowej. Dna moczanowa to zaburzenie metaboliczne polegające na zwiększeniu poziomu kwasu moczowego we krwi. Podagra to jej najczęstsza manifestacja w fazie ostrej. Najczęściej następuje po jakimś błędzie dietetycznym, czyli zjedzeniu dużej ilości mięsa lub wypiciu alkoholu.

Zajęty staw jest bardzo bolesny, zaczerwieniony i obrzęknięty, a każdy dotyk sprawia niewypowiedziany ból. Znacznie częściej cierpią na tą dolegliwość mężczyźni. U kobiet zdarza się to dopiero po menopauzie. Gdyby pobrać igłą płyn ze stawu objętego zapaleniem, to znalazłyby się w nim kryształki kwasu moczowego.

W fazie ostrej należy leczyć dnę kolchicyną i niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi. Szybka poprawa po kolchicynie jest znakiem, że rozpoznanie zostało właściwie postawione i rzeczywiście mamy do czynienia z dną. Jeśli zaś zajętych jest wiele stawów, lub stan zapalny ma nietypową lokalizację, prawdopodobne jest raczej, że mamy do czynienia z innym schorzeniem.

W fazie przewlekłej dny zaleca się przyjmowanie allopurinolu, który wpływa na metabolizm i zmniejsza wytwarzanie kwasu moczowego. Bardzo ważne jest także przestrzeganie diety, czyli ograniczenie spożywania mięsa i alkoholu.

Zaniedbana dna moczanowa może prowadzić do wytworzenia się guzków dnawym w tkankach miękkich i zniszczenia stawów. W obecnych warunkach jednak tak znacznie zaniedbania zdarzają się niezmiernie rzadko.

ocena: 3 przeczytało: 2818 dodaj komentarz
dodaj do:
Tagi:

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz

Komentowanie dostepne tylko dla zalogowanych uzkownikow

Zobacz również

Brak treści
Brak artykułów
Brak wątków

Polecane produkty

L-karnityna Forte Plus 500mg, 60 tabl

Postać: Kapsułki Opakowanie: 60szt Producent: Olimp Skład: 3 tabletki: winian…

Rp. Butelka 10 ml recept. 1 szt.

Butelka recepturowa 10 ml, średnica 18mm

Geriavit 100 kaps.

Postać: KAPSUŁKI Opakowanie: 100 SZT. Producent: BOEHRINGEN INGELHEIM Preparat zawiera…

Eris Pharmaceris Cellu Free 1 antycellulitowy krem-żel 150ml

Postać: KREM Opakowanie: 150 ML Producent: LAB.KOSM.DR IRENA ERIS Odkryty przez…

Porady najczesciej czytane

Zdrowe przekąski do pracy

Zdarza Ci się podjadać między posiłkami? Najczęściej takie…

Porady najwyzej oceniane

Budowa i funkcje stawów

W układzie kostno – stawowym człowieka wyróżnia…

Portal Zdrowia

Copyrights © 2009 - 2010 portalzdrowia.pl - wszelkie prawa zastrzeżone - projekt Agencja Reklamowa Graffiti - web support

Portal Zdrowia nie ponosi odpowiedzialności za treść porad publikowanych przez jego użytkowników,
a jedynie umozliwia im wielostronną komunikację w tematach zdrowotnych.