Portal Zdrowia - zdrowie,alergia,astma,ciąża,grypa,choroba,uroda

Zamów newsletter z poradą dnia

Szczegóły porady

Choroba zwyrodnieniowa stawów

autor: admin kategoria: Układ kostno-stawowy

Pamiętaj! Na Portalu Zdrowia możesz znaleźć wiele praktycznych porad i cennych wskazówek pochodzących z doświadczenia innych użytkowników portalu, jednakże większość z nich nie jest lekarzami. W przypadku problemów zdrowotnych zawsze należy poradzić się lekarza. Porady na Portalu Zdrowia nie zastąpią wizyty lekarskiej.

Choroba zwyrodnieniowa stawów (ChZS) jest wynikiem zdarzeń zarówno biologicznych, jak i mechanicznych, które zaburzają powiązane ze sobą procesy syntezy i degradacji chrząstki stawowej, wszystkich jej składowych, prowadząc do jej uszkodzenia. Chorobie towarzyszy powstanie wyrośli kostnych (osteofitów) i proces zapalny w obrębie błony maziowej oraz tkanek okołostawowych. ChZS po raz pierwszy opisał w 1907 roku Archibald Garron.

Choroba zwyrodnieniowa stawów występuje u dużej części populacji. Szacuje się, że dotyczy około 60% mężczyzn i 70% kobiet w wieku 65 lat, a w związku ze starzeniem się populacji grupa ta będzie coraz liczniejsza. Nieznana jest liczba osób ze zmianami zwyrodnieniowymi bez objawów klinicznych, stwierdzanymi natomiast w badaniach obrazowych. ChZS może dotyczyć każdego stawu u człowieka.

Częściej chorują kobiety i choroba nasila się po menopauzie. Do czynników ryzyka ChZS zaliczamy również: otyłość (im większa masa ciała tym wyższe ryzyko zachorowania), osłabienie mięśni otaczających staw (im mięśnie są bardziej osłabione, tym ryzyko zachorowania większe), czynniki zawodowe - choroba zwyrodnieniowa może być spowodowana m.in. częstym klęczeniem lub zginaniem kolana, podnoszeniem ciężkich przedmiotów lub długotrwałym staniem, narażeniem na wibracje; nadmierne i zbyt intensywne uprawianie sportu; zaburzenia budowy stawów - wrodzona dysplazja biodra, koślawość i szpotawość kolan, niestabilność stawu po urazie; predyspozycja genetyczna do chorób stawów (2).

Pierwsze dolegliwości bólowe pojawiają się zwykle po 40 roku życia. Początkowo występują one podczas ruchu, potem dołączają się objawy spoczynkowe. Chorzy głównie skarżą się na ból – na początku występujący przy ruchach stawu i ustępujący w spoczynku; nasila się pod koniec dnia, największe dolegliwości występują na początku ruchu, typowo ból jest odczuwalny w zajętym stawie, rzadziej w innej lokalizacji. Często dołącza się również sztywność – najczęściej występuje ona po obudzeniu się, ustępuje z reguły w ciągu kilku minut, może się powtarzać w ciągu dnia po okresie bezruchu. Występuje także ograniczenie ruchomości stawów – może prowadzić do zaniku okolicznych mięśni oraz niesprawności. W niektórych przypadkach chorzy mogą skarżyć się również na występowanie wyrośli kostnych i wysięku w stawach.

Jeśli wystąpią wyżej wymienione objawy należy zgłosić się do lekarza, który na podstawie wywiadu oraz wyników zdjęć RTG rozpozna chorobę, czasem konieczne może być wykonanie badań laboratoryjnych krwi lub innych badań obrazowych – USG, tomografia, rezonans - głównie w celu wykluczenia innych chorób.

Leczenie ChZS bywa skomplikowane, pamiętać należy o: opanowywaniu bólu i zapobieganiu niepełnosprawności, edukacji na temat choroby, wsparciu psychicznym chorego i jego rodziny, fizjoterapii, zaopatrzeniu ortopedycznym, dbaniu o prawidłową masę ciała, konsultacji reumatologa itp. (3).

W leczeniu ChZS stosuje się metody niefarmakologiczne: adekwatne ćwiczenia fizyczne, odciążenie stawu w razie potrzeby, okłady z lodu, uchwyty ułatwiające poruszanie się, utrzymanie prawidłowej masy ciała.

Do leków stosowanych w chorobie zwyrodnieniowej stawów zalicza się: paracetamol, niesteroidowe leki przeciwzapalne np. ibuprofen, diklofenak, naproksen (należy pamiętać o właściwym dawkowaniu, ponieważ mogą wystąpić objawy uboczne), opiody (mają bardzo silne działanie przeciwbólowe, ale mogą uzależniać), leki przeciwbólowe i przeciwzapalne stosowane w maściach, leki podawane do wnętrza stawów. Stosuje się również tzw. „wiskosuplementację” czyli podanie kwasu hialuronowego do wnętrza stawu. Kwas hialuronowy jest składową normalnego płynu stawowego, więc po jego uzupełnieniu zmniejszenie dolegliwości bólowych może się utrzymywać nawet przez kilka miesięcy.

W przypadku zaawansowanej choroby zwyrodnieniowej może zachodzić potrzeba leczenia operacyjnego. W przypadku choroby zwyrodnieniowej kolana lub biodra, chory staw najczęściej zastępuje się sztuczną protezą. W nieco mniej zaawansowanej postaci choroby wykonuje się różne zabiegi artroskopowe, które pozwalają na usunięcie wolnych fragmentów chrząstki lub wyrośli kostnych, naprawę uszkodzonych łąkotek lub więzadeł lub usunięcie przerośniętej błony maziowej i płukanie uszkodzonego stawu.

Niestety, całkowite wyleczenie choroby zwyrodnieniowej stawów nie jest obecnie możliwe (choć trwają badania w tym kierunku). Choroba wraz z wiekiem postępuje, jednak prawidłowo prowadzone postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne pozwala zatrzymać rozwój choroby.

 

Lek. Maciej Pawłowski

 

Bibliografia:

  1. http://www.mp.pl/bol/wytyczne/75358,choroba-zwyrodnieniowa-stawow-leczenie (dostęp z dnia 23.09.2017)

  2. https://reumatologia.mp.pl/choroby/65000,choroba-zwyrodnieniowa-stawow (dostęp z dnia 23.09.17)

  3. http://www.mp.pl/bol/wytyczne/145999,choroba-zwyrodnieniowa-stawow (dostęp z dnia 23.09.2017)

 

ocena: 4 przeczytało: 4353 dodaj komentarz
dodaj do:
Tagi: stawy

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz

Komentowanie dostepne tylko dla zalogowanych uzkownikow

Zobacz również

Ból nadgarstków

Przeczytałem poradę o bólu nadgarstków i postanowiłem podzielić się również swoimi doświadczeniami. Otóż, któregoś dnia zacząłem znienacka odczuwać ból w prawym nadgarsku - takie klasyczne "łamanie". Byłem zdziwiony bo nigdy nie miałem tego rodzaju dolegliwości. Moja metoda w takich sytuacjach to sporo Voltarenu i bandaż na bolące miejsce dla dodatkowego rozgrzania. Przyznam, że walczyłem z tym bólem przez 3 lub 4 dni. Ale pomogło. Po jakimś czasie, podczas wizyty lekarskiej, lekarz stwierdził, że to z dużym prawdopodobieństwem był ból związany z częstą pracą…

ocena: autor: Rafski kategoria: Ból przeczytalo: 3986

Przyjazny sport

  Nordic Walking czyli chodzenie z kijkami, z roku na rok zyskuje  coraz większe rzesze miłośników na całym świecie . Ostatnio również i w Polsce. Jest to sport wywodzący się z Finlandii i jak się okazuje, wcale już nie taki młody. Początki  sięgają  lat 30-tych XX wieku, kiedy to narciarze  chcąc dbać o formę również w lecie, maszerowali odpychając się od podłoża kijkami do nart. Okazało się jednak, że te kijki, nie nadawały się do trenowania poza sezonem. I wówczas na ratunek narciarzom pospieszyli naukowcy, wymyślając specjalnie  kijki, przystosowane do…

ocena: autor: Elżbieta Wołodźko kategoria: Rekreacja przeczytalo: 2334

Budowa i funkcje stawów

W układzie kostno – stawowym człowieka wyróżnia się trzy rodzaje połączeń kości między sobą: ścisłe (nieruchome), półścisłe (słabo ruchome), wolne (czyli stawy właściwe) 1 . Zatem stawem można nazwać ruchome połączenia między składnikami szkieletu wewnętrznego.   W organizmie człowieka jest ponad dwieście stawów, a duża część z nich jest zlokalizowana w dłoniach i stopach. Co do zasady stawy są zbudowane podobnie — dwie (lub więcej) kości stykają się ze sobą powierzchniami pokrytymi specjalną chrząstką szklistą.…

ocena: autor: admin kategoria: Układ kostno-stawowy przeczytalo: 5572

Choroba zwyrodnieniowa stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów (ChZS) jest wynikiem zdarzeń zarówno biologicznych, jak i mechanicznych, które zaburzają powiązane ze sobą procesy syntezy i degradacji chrząstki stawowej , wszystkich jej składowych, prowadząc do jej uszkodzenia. Chorobie towarzyszy powstanie wyrośli kostnych (osteofitów) i proces zapalny w obrębie błony maziowej oraz tkanek okołostawowych. ChZS po raz pierwszy opisał w 1907 roku Archibald Garron. Choroba zwyrodnieniowa stawów występuje u dużej części populacji. Szacuje się, że dotyczy około 60% mężczyzn i 70%…

ocena: autor: admin kategoria: Układ kostno-stawowy przeczytalo: 4353
Brak artykułów
Brak wątków

Polecane produkty

Perełki czosnkowe kaps. 40 kaps.

Postać: Kapsułki Opakowanie:40szt Producent:Arcana Czosnek należy do najstarszych…

Lipohep Żel liposomalny w sprayu (2400j.m./g) 25 g

Postać: ŻEL Opakowanie: 25 G Producent: MEDICOM Lek Lipohep występuje w postaci…

Pas "PANI TERESA" brzuszny XXL 120-140 cm.

Rozmiar XL Wskazania   po operacjach jamy brzusznej - umożliwia…

Porady najczesciej czytane

Zdrowe przekąski do pracy

Zdarza Ci się podjadać między posiłkami? Najczęściej takie…

Porady najwyzej oceniane

Budowa i funkcje stawów

W układzie kostno – stawowym człowieka wyróżnia…

Portal Zdrowia

Copyrights © 2009 - 2010 portalzdrowia.pl - wszelkie prawa zastrzeżone - projekt Agencja Reklamowa Graffiti - web support

Portal Zdrowia nie ponosi odpowiedzialności za treść porad publikowanych przez jego użytkowników,
a jedynie umozliwia im wielostronną komunikację w tematach zdrowotnych.