Portal Zdrowia - zdrowie,alergia,astma,ciąża,grypa,choroba,uroda

Zamów newsletter z poradą dnia

Szczegóły artykułu

Certyfikaty dla Lekarzy Medycyny Estetycznej.

autor: redakcja kategoria: Ciało

Certyfikaty dla Lekarzy Medycyny Estetycznej.

Medycyna estetyczna jest dziedziną, która zajmuje się szeroko pojętą profilaktyką zdrowotną.
To medycyna jakości życia, pozwalająca pacjentom nie tylko zdrowo funkcjonować, ale również dobrze wyglądać, gdyż jak podaje WHO (World Health Organization)  zdrowie to nie tylko całkowity brak choroby czy kalectwa, ale także stan pełnego, fizycznego, umysłowego i społecznego dobrostanu (dobrego samopoczucia).
W osiągnięciu owej harmonii fizycznej i psychicznej pomaga właśnie medycyna estetyczna, która ponadto daje możliwość poznania własnego organizmu i zarządzania nim w taki sposób, by jak najdłużej pozostał w „dobrej formie”.

„Lekarz od urody”

Zarówno w Polsce, jak i na świecie nie istnieje specjalizacja o nazwie „medycyna estetyczna”. Medycyną estetyczną interesują się lekarze różnych specjalności. Są wśród nich chirurdzy, dermatolodzy, endokrynolodzy ale też interniści i lekarze rodzinni. Lekarzem zajmującym się medycyną estetyczną może zostać każdy kto posiada wykształcenie medyczne. Pierwszym krokiem  mającym na celu uporządkowanie tego nieuregulowanego rynku usług było utworzenie  w 2002 roku dwuletniej (a od 2010 roku trzyletniej) Podyplomowej Szkoły Medycyny Estetycznej.

Przychodzi pacjent do lekarza

Z usług lekarzy medycyny estetycznej częściej korzystają kobiety (35 – 60 lat), chociaż oferowane zabiegi kuszą również mężczyzn (35 % mężczyzn na świecie, 19 % mężczyzn w Polsce, liczba ciągle wzrasta).  Najczęściej wykonywanymi a zarazem najpopularniejszymi zabiegami w Polsce są zabiegi w zakresie korekcji defektów estetycznych twarzy i rewitalizacja skóry twarzy, korekcja defektów estetycznych ciała oraz zabiegi laserowe. 

Od stycznia bieżącego roku działa Polski Program Certyfikacji Lekarzy Medycyny Estetycznej.  Certyfikat otrzymało 99 lekarzy z całej Polski. Projekt jest kolejną inicjatywą Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging (PTMEiAA) mającą na celu uporządkowanie rynku usług w obszarze medycyny estetycznej w Polsce. Działaniem poprzedzającym certyfikację ekspertów było powołanie przez PTMEiAA w 2002 roku Podyplomowej Szkoły Medycyny Estetycznej w Warszawie.

Głównym celem certyfikacji jest potwierdzenie kwalifikacji lekarzy wykonujących zabiegi z zakresu medycyny estetycznej i antystarzeniowej. Wobec braku prawnych regulacji dotyczących tej specjalizacji wprowadzenie pewnej standaryzacji usług jest niezwykle ważne – mówi dr Andrzej Ignaciuk, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging. Dzięki obiektywnym kryteriom oceny, na których opiera się idea certyfikacji, pacjent będzie mógł łatwiej sprawdzić który lekarz posiada odpowiednią wiedzę, przygotowanie oraz umiejętności zapewniające profesjonalizm i bezpieczeństwo wykonywanych zabiegów – dodaje.

Obecnie w Polsce nie istnieje żadna specjalizacja umożliwiająca zdobycie wiedzy z zakresu medycyny estetycznej. Od lekarzy nie wymaga się również ukończenia kursów czy szkoleń oraz w żaden sposób nie weryfikuje się ich kwalifikacji. Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej może więc wykonywać każdy, kto ukończył studia medyczne, mimo nie posiadania wcześniejszego doświadczenia w tej dziedzinie. Tego rodzaju luka oraz dynamiczny rozwój medycyny estetycznej wskazują więc na ogromną potrzebę uporządkowania rynku przez samą branżę. Wprowadzenie certyfikacji przyczyni się nie tylko do zwiększenia bezpieczeństwa i świadomości pacjenta, ale również wspomoże promowanie pozytywnego wizerunku medycyny estetycznej. Na lekarzu certyfikowanym spoczywa bowiem obowiązek szczególnej dbałości o dobro pacjenta, ale również zakaz stosowania nieuczciwych praktyk w stosunku do konkurencji oraz promowania zabiegów w sposób niezgodny ze stanem faktycznym – twierdzi dr Andrzej Ignaciuk. 

Kandydat ubiegający się o tytuł certyfikowanego Lekarza Medycyny Estetycznej musi posiadać ważne prawo wykonywania zawodu a także być wykładowcą, słuchaczem lub absolwentem Podyplomowej Szkoły Medycyny Estetycznej Towarzystwa Lekarskiego prowadzonej przez PTMEiAA lub równorzędnych studiów podyplomowych ukończonych w Polsce lub za granicą. Ponadto, osoba taka jest zobowiązana do wykonywania w swej codziennej praktyce przynajmniej czterech z następujących zabiegów z zakresu medycyny estetycznej: wypełniacze, toksyna botulinowa, peelingi średnio głębokie, wolumetryczne kształtowanie twarzy, zabiegi i terapie kształtujące ciało, zamykanie naczyń krwionośnych, odmładzanie laserowe, odmładzanie IPL, a także powinna się legitymować udokumentowanym uczestnictwem w kongresach i szkoleniach.

          

Certyfikat wydawany jest na okres dwóch lat. Lekarz, który go uzyskał, zobowiązany jest do dalszego doskonalenia zawodowego poprzez udział w szkoleniach i kongresach organizowanych zarówno przez PTMEiAA, jak również inne instytucje krajowe lub zagraniczne, oraz podejmowania działań non-profit na rzecz promocji dobrych praktyk w zakresie medycyny estetycznej. Po spełnieniu wymogów określonych w regulaminie programu lekarz może się ubiegać o przedłużenie certyfikatu na kolejne dwa lata. Decyzję o przyznaniu, odmowie wydania lub odebraniu certyfikatu podejmuje Komisja Certyfikacyjna, w której skład wchodzą eksperci w dziedzinie medycyny estetycznej o uznanym dorobku zawodowym. Ponadto nad weryfikacją aplikacji czuwa niezależna Rada Ekspercka, która zapewnia przejrzystość procesu certyfikacyjnego.

 Skład niezależnej Rady Eksperckiej:

  • Prof. dr hab. Jerzy Woy-Wojciechowski – Prezes Polskiego Towarzystwa Lekarskiego
  • Prof. Wiktor Szostak – Dietetyk
  • Prof. Zbigniew Rybak – Chirurg flebolog
  • Prof. Romuald Olszański – Dermatolog
  • Prof. Piotr Wójcicki – Chirurg plastyk

 Skład Komisji Certyfikacyjnej:

  • Dr Andrzej Ignaciuk
  • Dr hab. Paweł Surowiak
  • Dr Waldemar Jankowiak
  • Dr Małgorzata Żak

Szczegółowy regulamin Polskiego Programu Certyfikacji Lekarzy Medycyny Estetycznej dostępny jest na stronie www.ptmeiaa.pl

Lista certyfikowanych lekarzy medycyny estetycznej dostępna jest na stronie www.certyfikowani.org


[1] http://www.who.int/about/definition/en/print.html

ocena: 3 przeczytało: 8710 dodaj komentarz
dodaj do:
Tagi: uroda medycyna estetyczna

Komentarze

Gość 2012-10-19 23:55:18

3 letnie studia medycyny estetycznej to kpina.To jest drenaz lekarskich kieszeni zeby wykladowcy od etyki czy filozofii badz histori medycyny mogli zarobic. bedac lekarzem i majac te umiejtnosci jakie sie ma mozna to zredukowac do 1-2 miesiecy a nie placic 30 tyz zl za 3 lata ganiania...buiness a nie ochrona pacjenta

Gość 2012-04-19 14:20:53

Program CLME ma sprawić że pacjenci będą czuli się bezpieczniej, będzie profesjonalny zabieg, ale jaki program chroni pacjentów przed lekarzami, którzy źle przeprowadzą zabieg i nie będą mieć z nimi kontaktu, kto ma leczyć skutki uboczne zabiegów. Na co pacjent ma się powołać w rozmowie z tym lekarzem? Dlaczego my pacjenci płacimy za efekty zabiegów zaraz po zabiegu a nie po miesiącu wtedy kiedy będą efekty obiecane przez lekarza, a czasem po miesiącu słyszymy będą efekty w następnym miesiącu itd, aż urywa się kontakt z lekarzem? W takich przypadkach należałoby opracować program ochrony pacjenta? Przeciez relacja między pacjentem a lekarzem opiera się przede wszystkim na zaufaniu!

Gość 2012-01-25 23:26:44

Ciekawe!

--
Medycyna estetyczna Wrocław

Dodaj swój komentarz

Komentowanie dostepne tylko dla zalogowanych uzkownikow

Zobacz również

10 sposobów na oczyszczenie organizmu

Jeśli jesteś często zmęczony , cierpisz na bezsenność, masz kłopoty z cerą, brakuje Ci energii i witalności, pomyśl o oczyszczeniu organizmu. Poniżej kilka domowych sposobów na detoksykację organizmu: 1)      Pij zieloną herbatę - to źródło polifenoli, które pomagają oczyścić organizm z toksycznych wolnych rodników; 2)      Korzystaj częściej z sauny - pozwala na wyeliminowanie substancji toksycznych z naszego organizmu poprzez intensywne pocenie; 3)      Głodówka- brak pożywienia wyzwala w…

ocena: autor: Marta kategoria: Ciało przeczytalo: 4404

Jak dbać o skórę w różnym wieku?

W różnym wieku nasza skóra twarzy zachowuje się inaczej i wymaga innego wsparcia kosmetycznego. 1. Przed trzydziestką - skóra młoda nie potrzebuje mocnych preparatów dermokosmetycznych a zamiast nich żele ochronne i nawilżające. 2. Po trzydziestce należy sięgnąć po silniejsze kosmetyki z substancjami zapobiegającymi powstawaniu zmarszczek a czasami również po preparaty regenerujące. Warto rozważyć te z retinolem bo spowalniają procesy starzenia i stymulują syntezę kolagenu. Zaopatrujemy się w 2 rodzaje kremów: jeden na dzień - nawilżający i odżywczy, a drugi na noc -…

ocena: autor: marchewka kategoria: Twarz przeczytalo: 3033

Jak właściwie myć włosy?

Jeżeli chcemy aby nasze włosy dobrze wyglądały i były zdrowe musimy odpowiednio zadbać o ich higienę. Wbrew pozorom, to jak myjemy włosy ma bardzo duże znaczenie. A więc po kolei: 1. rozpoczynaj od zwilżania włosów 2. szampon nakładaj na dłoń a następnie wmasowuj we włosy i skórę głowy opuszkami palców (nie wcieraj - tylko masuj) 3. woda jaką myjesz włosy i głowę powinna być ciepła, ale nie gorąca. Gorąca woda powoduje rozdwajania i efekt rozczochranych włosów. Zakończenie mycia chodną wodą zamyka łuski włosa. 4. dokładnie spłukuj włosy usuwając cały szampon 5. na…

ocena: autor: marchewka kategoria: Włosy przeczytalo: 3191

Sposoby na mocne i zdrowe paznokcie

Na problemy z paznokciami skarży się bardzo wiele kobiet. Są kruche, słabe, rozdwajają się lub łamią. Można tego uniknąć poprzez kompleksową pielęgnację. Poniżej kilka sposobów na domową kurację wzmacniającą. Pielęgnacyjna moc olejku rycynowego Dwa razy dziennie wcieraj w płytki oraz skórki olejek rycynowy lub olejek z kiełków pszenicy.  To spowoduje, że paznokcie odzyskają ładny kolor, a właściwości olejku sprawią, że paznokcie przestaną się rozdwajać. Odżywcza maseczka Raz w tygodniu nałóż na paznokcie maseczkę przygotowana z żółtka, kilku kropli cytryny…

ocena: autor: Marta kategoria: Paznokcie przeczytalo: 3568

Alergie: dbaj o układ odpornościowy – skuteczniej niż immunoterapią.

Leczenie konwencjonalne, mające na celu zwalczenie objawów alergii, polega na podawaniu leków antyhistaminowych i odczulaniu. Oba sposoby mają zminimalizować działanie histaminy lub zapobiec jej działaniu. Czy to zawsze najlepsze metody? Tym bardziej, że walczą z objawami, a nie przyczynami reakcji alergicznej. Uwolnienie histaminy z komórek po reakcji alergenu z przeciwciałami we krwi powoduje obrzęki – na skutek zwiększenia przepuszczalności naczyń żylnych. Obrzęki te dotyczą przede wszystkim śluzówki nosa i oczu i są próbą swoistego wypłukania alergenu przez organizm. Odczulanie…

ocena: autor: redakcja kategoria: Alergia data: 2011-04-08 14:03:35 przeczytalo: 3921

Wieczne niezadowolenie z wyglądu - czy to dysmorfofobia? - opowiada Agnieszka Tkaczyk, certyfikowany lekarz medycyny estetycznej.

Czym jest dysmorfofobia? Dysmorfofobia (body dysmorphic disorder, BDD) jest zaburzeniem psychicznym, charakteryzującym się nadmiernym zatroskaniem wyimaginowanym lub drobnym defektem wyglądu, które pociąga za sobą zaburzenia funkcjonowania, pogorszenie jakości życia, dużą częstość występowania myśli samobójczych, jak również podejmowania prób samobójczych. Głównym problemem osoby cierpiącej na dysmorfofobię jest koncentracja na nieistniejącym lub niewielkim defekcie własnego ciała. Pacjent cierpiący na dysmorfofobię przeżywa swój defekt nadmiernie i nieadekwatnie do…

ocena: autor: redakcja kategoria: Psychologia/samopoczucie data: 2011-03-18 13:15:12 przeczytalo: 9032

Certyfikaty dla Lekarzy Medycyny Estetycznej.

Medycyna estetyczna jest dziedziną, która zajmuje się szeroko pojętą profilaktyką zdrowotną. To medycyna jakości życia, pozwalająca pacjentom nie tylko zdrowo funkcjonować, ale również dobrze wyglądać, gdyż jak podaje WHO (World Health Organization)  zdrowie to nie tylko całkowity brak choroby czy kalectwa, ale także stan pełnego, fizycznego, umysłowego i społecznego dobrostanu (dobrego samopoczucia). W osiągnięciu owej harmonii fizycznej i psychicznej pomaga właśnie medycyna estetyczna, która ponadto daje możliwość poznania własnego organizmu i zarządzania nim w taki sposób, by jak…

ocena: autor: redakcja kategoria: Ciało data: 2011-01-28 10:42:41 przeczytalo: 8710

Wiosenna metamorfoza - oczyszczanie

Zazwyczaj po zimie czujemy się zmęczeni, ospali, często też pozostało nam kilka dodatkowych kilogramów. Nasza skóra, włosy i paznokcie potrzebują szybkiej regeneracji. Dlatego wraz ze wzrostem temperatury wkroczmy w sezon wiosenny z dawką witamin, składników odżywczych oraz nowych sił witalnych. Jak to zrobić? Specjaliści z Kliniki Diety Medlinea radzą jak oczyścić i zregenerować swój organizm oraz jak przyspieszyć metabolizm, by pozbyć się zbędnych kilogramów. OCZYŚĆ SWÓJ ORGANIZM Nasz organizm ma naturalną zdolność do samooczyszczania z różnych toksyn. Możemy ją…

ocena: autor: redakcja kategoria: Zdrowe odżywianie data: 2011-04-18 21:44:34 przeczytalo: 4133
Brak wątków

Polecane produkty

Spirulina HAWAJSKA tabl. 0,5 g 100 tabl.

Postac: Kapsulki Opakowanie:100szt Producent:Organic Spirulina jest całkowicie…

Ostowap D3 x 30 tabl.

Postac: Tabletki Opakowanie:30szt Producent: Lekam Preparat o skojarzonym działaniu…

Bioderma Sensibio H20 Płyn do mycia twarzy, 500 ml

Skład: WATER (AQUA), PEG-6 CAPRYLIC/CAPRIC GLYCERIDES, PROPYLENE GLYCOL, CUCUMIS…

Porady najczesciej czytane

Zdrowe przekąski do pracy

Zdarza Ci się podjadać między posiłkami? Najczęściej takie…

Porady najwyzej oceniane

Budowa i funkcje stawów

W układzie kostno – stawowym człowieka wyróżnia…

Portal Zdrowia

Copyrights © 2009 - 2010 portalzdrowia.pl - wszelkie prawa zastrzeżone - projekt Agencja Reklamowa Graffiti - web support

Portal Zdrowia nie ponosi odpowiedzialności za treść porad publikowanych przez jego użytkowników,
a jedynie umozliwia im wielostronną komunikację w tematach zdrowotnych.