Lista porad / Antykoncepcja i seks
Antykoncepcja a stosowanie antybiotyku
Zaczyna się czas grypy i innych podobnych przypadłości, które niestety często trzeba leczyć antybiotykiem. Jednak nie wszyscy wiedzą, że antybiotyk osłabia działanie leków antykoncepcyjnych, a co za tym idzie może wpływać na ich skuteczność. Dlatego też podczas brania antybiotyku i potem około tygodnia po zakończeniu kuracji antybiotykiem należy stosować dodatkowe zabezpieczenie w postaci prezerwatywy. Przy okazji warto wspomnieć, że oprócz…
czytaj więcej...
Antykoncepcja po stosunku
Metoda polegająca na zażyciu po stosunku tabletki zawierającej dużą ilość hormonów, w celu zapobiegnięcia zapłodnieniu. Wady antykoncepcji po stosunku w porównaniu do innych metod hormonalnych ma niską efektywność efekty uboczne takie jak: bóle głowy, nudności, wymioty w dalszym stadium nawet krwawienia, plamienia, rozregulowanie dotychczasowych cykli ma…
czytaj więcej...
Wakacyjne choroby - uważaj dla kogo tracisz głowę
Urlop to przede wszystkim wypoczynek, przygoda, a czasem i nowe doświadczenia erotyczne. Boimy się chorób przenoszonych drogą płciową, a mimo to bardzo często towarzyszy swoich wakacyjnych uniesień wybieramy zbyt pochopnie. Wydaje się nam, że jeśli osoba jest opalona, wysportowana i modnie ubrana, to automatycznie jest zdrowa i godzimy się na seks bez zabezpieczeń. Okazuje się, że przypadkowy kontakt seksualny bez prezerwatywy, nawet z wykształconą i zamożną…
czytaj więcej...
Ból podczas seksu
Przyczyn bólu w trakcie penetracji, seksu czy nawet dotyku może być wiele. Najbardziej oczywiste, które powodują problemy w większości przypadków to: 1. Niedostateczne nawilżenie - prowadzi do obtarć i mikrouszkodzeń naskórka, które nie tylko mogą być przyczyną bólu, ale też zwiększać ryzyko infekcji. Nie ma powodów by dopuszczać do niedostatecznego nawilżenia, skoro jest tak wiele środków,…
czytaj więcej...
Antykoncepcja dla aktywnych
Twoje życie jest zbyt intensywne żeby pamiętać o pigułce ? Istnieją sposoby antykoncepcji i dla takich osób. Plaster hormonalny powoduje przenikanie do krwi przez skórę dwóch hormonów (np. Evra). Przykleja się go raz w tygodniu na 3 tygodnie, a następnie robi się 7 dni przerwy. Nie zalecany jest kobietom ważącym ponad 80 kg ani alergiczkom. Pierścień (np. NuvaRing) dopochwowy umieszczany jest w pochwie na 3 tygodnie (od pierwszego dnia…
czytaj więcej...
Antykoncepcja dla młodych kobiet
Nastolatkom i młodym kobietom, które prowadzą nieuregulowane życie seksualne zaleca się dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne (Yasminelle, Novynette, Cilest). Tabletki te zażywa się przez 21 dni, a potem robi 7 dni przerwy. Łagodzą one dolegliwości związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowgo i miesiączką, hamują obfite krwawienia, zmniejszają ryzyko zachorowania na nowotwory trzonu macicy i jajnika, zwiększają minimalnie ryzyko nowotworu piersi.
czytaj więcej...
Antykoncepcja dla wygodnych
Jeśli ktoś nie planuje w najbliższym czasie urodzenia dziecka, warto zastanowić się nad antykoncepcją na dłuższy dystans. Wkładka domaciczna stopniowo z małego zbiorniczka uwalnia progestagen. Działa przez 5 lat, ale pełni funkcję podobną do tabletki jednoskładnikowej. Wkładka zmniejsza krwawienie przy miesiączce.
czytaj więcej...
Antykoncepcja dla karmiących piersią
Dla kobiet karmiących piersią odpowiednie są tabletki zawierające jeden hormon – progestagen (np. Azalia, Cerazette). Zagęszczają śluz szyjkowy, hamują owulację. Zalecane są także dla kobiet, które nie powinny zażywać tabletek z estrogenami. Minipigułki przyjmuje się przez 28 dni, a następnie rozpoczyna się kolejne opakowanie. Koniecznie zażywać je należy codziennie i o tej samej porze.
czytaj więcej...