Portal Zdrowia - zdrowie,alergia,astma,ciąża,grypa,choroba,uroda

Zamów newsletter z poradą dnia

Szczegóły artykułu

Bisfenol A w butelkach dla dzieci.

autor: redakcja kategoria: Inne

Bisfenol A w butelkach dla dzieci.

Skrótem BPA oznacza się Bisfenol A – związek chemiczny, który od wielu lat jest używany w połączeniu z innymi związkami chemicznymi do produkcji plastiku i żywic. BPA jest wykorzystywany do produkcji poliwęglanu, rodzaju przezroczystego i sztywnego plastiku, który jest jednym z najczęściej stosowanych materiałów plastikowych. Poliwęglan znajduje wiele zastosowań w różnych dziedzinach m.in. w produkcji: soczewek do okularów, płyt CD, szyb okiennych, pokryw instrumentów, opakowań oraz pojemników na napoje, ale także butelek dla dzieci, talerzyków, kubeczków oraz elementów smoczków (w tym wypadku elementem zawierającym poliwęglan jest osłonka, która styka się z twarzą niemowlaka).

Niewielkie ilości BPA mogą być uwalniane z plastików poliwęglanowych lub powłok wykonanych z żywicy, przedostając się do pokarmów i napojów, które spożywają ludzie. BPA może przedostawać się do żywności w przypadku uszkodzenia plastiku lub powłoki wykonanej z żywicy lub podczas poddania produktu zawierającego BPA działaniu wysokiej temperatury. Aktualnie w kręgach społeczności naukowców toczy się burzliwa dyskusja na temat możliwych szkodliwych efektów działania Bisfenolu A u ludzi. Amerykański ekspert, profesor Frederick vom Saal z University of Missouri stwierdził, iż Bisfenol A – znany jako BPA – może powodować wady wrodzone, przedwczesne dojrzewanie dzieci, nadmierną aktywność, obniżoną płodność oraz zwiększone ryzyko zachorowania na chorobę nowotworową. Profesor Saal powiedział, że wyniki badań wskazują, iż substancja ta jest niebezpieczna nawet w dawkach uważanych za bezpieczne oraz zgodne z regulacjami europejskimi i wezwał do ponownej oceny poziomów bezpieczeństwa.

Mimo, iż Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) odradza stosowanie BPA w produktach mających zastosowanie w branży spożywczej czy dziecięcej, Unia Europejska nie wydała zakazu jego używania, przez co większość produktów dostępnych na polskim rynku zawiera ten związek chemiczny.

 W 2006 roku członkowie stowarzyszenia WBT (World Association of Manufacturers of Bottles and Teats) w związku z ożywioną dyskusją na temat szkodliwości butelek zawierających BPA, postanowili zająć stanowisko w tej kwestii. Powołując się na określone wymogi bezpieczeństwa instytucji eksperckich stwierdzili brak szkodliwości Bisfenolu A zawartego w butelkach na zdrowie dzieci, jednakże sytuacja ta skłoniła ich do rozważenia alternatywnych do dotychczasowo prowadzonych działań – produkcji pozbawionej BPA.

Kraje takie jak Kanada, Australia, USA, starają się obecnie o wycofanie z rynku produktów zawierających Bisfenol A i mających kontakt z produktami spożywczymi. Komisja Europejska planuje wprowadzić zakaz używania bisfenolu A (BPA) w butelkach dziecięcych przed końcem 2011 roku. Obecnie trwają rozmowy z krajami członkowskimi. Ponieważ Dla Komisji Europejskiej jest to obecnie sprawa priorytetowa, prowadzone są spotkania z przedstawicielami Krajów Członkowskich.

 “Odbyło się kilka spotkań z zainteresowanymi stronami, na których podjęto decyzje o wprowadzeniu zakazu BPA w butelkach”. - powiedział FoodProductionDaily.com Rzecznik Komisji Europejskiej ds. Zdrowia Frederic Vincent. „Komisja Europejska zobowiązuję się do wprowadzenia zakazu, ale zakaz ten musi być poprzedzony rozmowami z krajami członkowskimi”. - dodał.

Rzecznik Komisji poinformował o pracach nad szczegółami zakazu oraz o tym, iż celem Komisji jest podjęcie ostatecznych decyzji przed latem 2011 roku.

BPA jest używane w wielu artykułach codziennego użytku np. butelkach dla dzieci, pojemnikach na pokarm. Dodawanie BPA do opakowań jest kontrowersyjnym tematem i przyczyną wielu dyskusji na całym świecie. Urzędy ochrony konsumentów w US i Europie informują, że poziom BPA, który jest dodawany w opakowaniach nie jest szkodliwy, ale Francja i Dania już zakazała używania tej substancji, a Kanada zakwalifikowała BPA jako substancje toksyczną.

Najnowsze doniesienia medyczne wskazują, że Bisfenol A zastosowany w plastikowych tarczkach smoczków przedostaje się do organizmu dzieci, ponieważ migruje do silikonu i lateksu smoczka. Laboratoryjne badania produktów dla dzieci pod kątem zawartości BPA przeprowadziły jakiś czas temu między innymi organizacje dbające o środowisko Global 2000 z Austrii oraz Bund z Niemiec. Ku ich zdziwieniu, w większości badanych produktów, zawartość BPA była większa niż się spodziewano. Jednakże producenci twierdzili, iż wyniki te nie mają żadnego znaczenia, gdyż to, że produkty zostały wyprodukowane z użyciem BPA nie oznacza wcale, iż związek ten przedostaje się do ciała człowieka, gdy ma z nimi styczność. Podważyli również procedury testowania produktów pod względem migracji BPA (sprawdzone w testach butelek i kubeczków), zarzucając im nieuregulowanie w przypadku smoczków.

Aby uzyskać bardziej wiarygodne wyniki, organizacje te przystąpiły do drugiego zestawu testów. Tym razem test migracji BPA w wybranych smoczkach został wykonany z użyciem niższych wykrywanych poziomów BPA od tych, które stosowały w testach EFSA (European Food Safety Organisation) oraz FDA (Ford and Drug Administration). Badania te potwierdziły, że w sprzyjających migracji warunkach BPA może przenikać z tarczki smoczków do ich silikonowych lub lateksowych główek, przedostając się tym samym do organizmu dzieci. Okazało się również, iż smoczki lateksowe są mniej odporne na migrację BPA niż smoczki silikonowe, zatem do lateksowej główki smoczka może przenikać więcej szkodliwej substancji BPA. Właściwą decyzję podjęli ci producenci, którzy już dawno wycofali z produkcji poliwęglany z BPA. Stosują zaawansowane technologie produkcji wolne od BPA, ponieważ zaufali wcześniejszym doniesieniom medycznym ekspertów, które się potwierdziły. Wyniki aktualnych badań jednoznacznie wskazują, iż jest to bezpieczna droga w produkcji produktów dla dzieci.

Jak prawidłowo rozpoznać produkty wolne od BPA?                

 Obecnie na polskim rynku pojawia się coraz więcej produktów spod znaku BPA FREE, czyli wolnych od bisfenolu A. Temat wyeliminowania BPA z produktów dla dzieci jest tematem bardzo istotnym ze względu na ich zdrowie. W trosce o bezpieczeństwo maluchów, warto nauczyć się, jak samodzielnie i w sposób prawidłowy rozpoznawać produkty wolne
od bisfenolu A, aby dokonywać świadomych zakupów.

 Praktyczne wskazówki dla rodziców:

1. Najłatwiej sprawdzić oznaczenie np. na dnie butelki do karmienia (gdyż tu znak powinien być widoczny dla nas „gołym okiem”) jeszcze w takcie zakupów w sklepie.

2. Produkty z zawartością BPA, w tym głównie plastiki poliwęglanowe, można łatwo zidentyfikować po oznaczeniu „PC 7”  (PC - plastik poliwęglanowy, polycarbonate plastic) na opakowaniach lub umieszczonej cyfrze „7” w trójkącie (informuje on o możliwości recyklingu).

3. Produkty BPA FREE (wolne od bisfenolu A), przy których tworzeniu wykorzystano np. bezpieczny Polipropylen (PP - polipropylene), oznaczone są symbolem „05 PP” znajdującym się w trójkącie (informującym o możliwości recyklingu).

4. Jeśli produkt nie posiada na swoich elementach poszukiwanych przez nas oznaczeń lub posiada nieznane nam oznaczenia, należy szukać informacji o nich na jego ulotce lub opakowaniu. Możemy również zwrócić się z zapytaniem i prośbą o ewentualne wyjaśnienia bezpośrednio do producenta.

Pamiętaj o 3 krokach w trakcie zakupów:

1 krok - wyjmij butelkę z opakowania

2 krok - obejrzyj oznaczenie na jej dnie

 3 krok - kupuj produkty, które na stałe mają zaznaczone na opakowaniu „BPA FREE” lub „Wolne od Bisfenolu A” i nie posiadają dodatkowych oznaczeń w postaci np. naklejek

Pragniemy przestrzec rodziców, iż informacje związane z bezpieczeństwem dzieci w tym wypadku oznaczenie „BPA FREE” lub „Wolny od BPA”) powinny znajdować się bezpośrednio na opakowaniu produktu (lub na samym produkcie), nie powinny zaś być dołączone w postaci dodatkowych naklejek na opakowaniu.

Więcej informacji na stronie www.stopbpa.pl


 

ocena: 3 przeczytało: 5827 dodaj komentarz
dodaj do:
Tagi: dla dzieci

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz

Komentowanie dostepne tylko dla zalogowanych uzkownikow

Zobacz również

Nietolerancja pokarmowa

Nietolerancja pokarmowa przyczyną wielu dolegliwości.  Podobno w XXI wieku, każde dziecko rodzi się z alergią. Katar, atopowe zapalenie skóry czy bóle brzucha to objawy, które często kojarzymy z alergią. Dla większości niemowląt z wysypką diagnoza brzmi: alergia na białko krowie. Ale w przypadku alergii pokarmowych, cierpi na nie mniej niż 2% osób. Natomiast szacunkowo nawet u 45% populacji może występować nietolerancja pokarmowa. Objawy nietolerancji mogą się pojawić dopiero po pewnym czasie po spożyciu pokarmu. W związku z tym trudno jest ocenić który z nich powoduje nasze złe…

ocena: autor: dietetyk kategoria: Alergia przeczytalo: 3365

autor: kategoria: data: przeczytalo:

Bisfenol A w butelkach dla dzieci.

Skrótem BPA oznacza się Bisfenol A – związek chemiczny, który od wielu lat jest używany w połączeniu z innymi związkami chemicznymi do produkcji plastiku i żywic. BPA jest wykorzystywany do produkcji poliwęglanu, rodzaju przezroczystego i sztywnego plastiku, który jest jednym z najczęściej stosowanych materiałów plastikowych. Poliwęglan znajduje wiele zastosowań w różnych dziedzinach m.in. w produkcji: soczewek do okularów, płyt CD, szyb okiennych, pokryw instrumentów, opakowań oraz pojemników na napoje, ale także butelek dla dzieci, talerzyków, kubeczków…

ocena: autor: redakcja kategoria: Inne data: 2011-01-12 13:53:38 przeczytalo: 5827

Otyłość może dotknąć również Twoje dziecko! Co robić?

Otyłość i jej początkowe stadium zwane nadwagą, to choroba związana z występowaniem zwiększonej ilości tkanki tłuszczowej w organizmie.  Jest to typowa choroba cywilizacyjna. W ciągu ostatnich 20 lat obserwuje się podwojenie częstości jej występowania. Problem otyłości dotyczy zarówno dorosłych jak i dzieci. W Polsce odsetek dzieci z nadwagą i otyłością szacuje się na 16%. W krajach wysoko rozwiniętych odsetek ten jest wyższy i przekracza 20% (np. Niemcy), a czasami nawet 30% (USA). Biorąc pod uwagę globalne trendy, za kilka lat możemy spodziewać się podobnych wyników również w Polsce, o ile…

ocena: autor: Ola1 kategoria: Zdrowe odżywianie data: 2010-04-02 22:55:15 przeczytalo: 3711

Co na aftę u dziecka?

Co warto zastosować kiedy u dziecka pojawi się afta - w buzi - dziąsło. Dziecko 8 lat.

Polecane produkty

Bioderma Sensibio AR Krem do skóry z problemami naczynkowymi, 40 ml

Postać: KREM Opakowanie: 40 ML Producent: BIODERMA Skład: WATER (AQUA), MINERAL…

Enfamil A.R. 1 dla niemowląt z tendencją do ulewań 400g

Postać: PROSZEK Opakowanie: 400 G Producent: MEAD JOHNSON Enfamil AR z Lipilem to…

Pojemnik na mocz sterylny 125 ml

Pojemnik na mocz. Sterylny. Pojemność: 125 ML

Doppelherz Aktiv Koenzym Q10 kaps. 30szt.

Postać: Kapsułki Opakowanie: 30 szt Producent: Queisser Skład: koenzym Q10…

Porady najczesciej czytane

Zdrowe przekąski do pracy

Zdarza Ci się podjadać między posiłkami? Najczęściej takie…

Porady najwyzej oceniane

Budowa i funkcje stawów

W układzie kostno – stawowym człowieka wyróżnia…

Portal Zdrowia

Copyrights © 2009 - 2010 portalzdrowia.pl - wszelkie prawa zastrzeżone - projekt Agencja Reklamowa Graffiti - web support

Portal Zdrowia nie ponosi odpowiedzialności za treść porad publikowanych przez jego użytkowników,
a jedynie umozliwia im wielostronną komunikację w tematach zdrowotnych.