Portal Zdrowia - zdrowie,alergia,astma,ciąża,grypa,choroba,uroda

Zamów newsletter z poradą dnia

Szczegóły porady

Biopsja cienkoigłowa piersi (BAC)

autor: ppj kategoria: Sprawy kobiece

Pamiętaj! Na Portalu Zdrowia możesz znaleźć wiele praktycznych porad i cennych wskazówek pochodzących z doświadczenia innych użytkowników portalu, jednakże większość z nich nie jest lekarzami. W przypadku problemów zdrowotnych zawsze należy poradzić się lekarza. Porady na Portalu Zdrowia nie zastąpią wizyty lekarskiej.

W razie stwierdzenia w piersi podejrzanej zmiany w badaniu USG lub mammografii, lekarz onkolog często zleca biopsję cienkoigłową. Jest to badanie cytologiczne, bowiem nie pozwala na zbadanie utkania tkanki (histologii) zmiany, a jedynie na pobranie z niej komórek i obejrzenie ich pod mikroskopem.

Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa (BAC) jest zabiegiem bardzo krótkim i prawie niebolesnym. Polega na nakłuciu wybadanej zmiany igłą o średnicy 0,6 mm i pobraniu komórek. Jeśli zmiana nie jest wyczuwalna przez powłoki ciała, nakłucia dokonuje się pod kontrolą USG. Pobrane komórki utrwala się na miejscu, po czym ocenia je histopatolog. Zabieg wykonuje się bez znieczulenia i specjalnego przygotowania. Miejsce wkłucia odkaża się, a bolesne jest jedynie wkłucie igły (jak przy szczepieniu).

Na badanie należy ze sobą przynieść wyniki poprzednich USG lub mammografii, natomiast z wynikiem biopsji należy się zgłosić do lekarza, który zlecał badanie. Jeśli zmiana ma charakter torbielowaty i jest niewielka, po biopsji może dojść do jej zaniku. Nie należy się obawiać, że biopsja doprowadzi do rozprowadzenia komórek nowotworowych po organizmie. BAC pozwala na różnicowanie zmian łagodnych i złośliwych. W razie dalszego braku jasności co do rozpoznania, zleca się biopsję gruboigłową, która jest bardziej skomplikowana. Zmiany złośliwe leczy się operacyjnie.

Wykonywanie BAC nie wymaga zwolnienia lekarskiego. Powikłaniem jakie może wystąpić, może być stan zapalny piersi spowodowany faktem wniknięcia bakterii w miejscu ukłucia. W przypadku wystąpienia gorączki, czy miejscowego zwiększenia ucieplenia piersi, należy się zgłosić do lekarza.

ocena: 3 oceń: 1 2 3 4 5 przeczytało: 6640 dodaj komentarz
dodaj do:
Tagi:

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz

Komentowanie dostepne tylko dla zalogowanych uzkownikow

Zobacz również

Brak treści
Brak artykułów
Brak wątków

Polecane produkty

Pharmaton Matruelle kaps. 30 kaps.

Postać:Kapsułki Opakowanie:30szt Producent: Boehringer PHARMATON MATRUELLE jest…

Klarin tabletki, 30 sztuk

Postać: TABLETKI Opakowanie: 30 SZT. Producent: FARMAPOL Suplement diety przeznaczony…

Juvit C 0,1 g/1 ml krople 40 ml

Postać: KROPLE Opakowanie: 40 ML Dawka: 0,1 G/1 ML Producent: HASCO-LEK Witamina C jest…

NESTLE Mleko PreNan 90 ml

Postac: Mleko Opakowanie:90ml Producent: Nestle Opis Mleko modyfikowane w płynie dla…

Porady najczesciej czytane

Zdrowe przekąski do pracy

Zdarza Ci się podjadać między posiłkami? Najczęściej takie…

Porady najwyzej oceniane

zanim zaczne biegać

Zanim zdecydujemy się rozpocząć swoją sportową przygodę…

Portal Zdrowia

Copyrights © 2009 - 2010 portalzdrowia.pl - wszelkie prawa zastrzeżone - projekt Agencja Reklamowa Graffiti - web support

Portal Zdrowia nie ponosi odpowiedzialności za treść porad publikowanych przez jego użytkowników,
a jedynie umozliwia im wielostronną komunikację w tematach zdrowotnych.