Portal Zdrowia - zdrowie,alergia,astma,ciąża,grypa,choroba,uroda

Zamów newsletter z poradą dnia

Szczegóły porady

Biopsja cienkoigłowa piersi (BAC)

autor: ppj kategoria: Sprawy kobiece

Pamiętaj! Na Portalu Zdrowia możesz znaleźć wiele praktycznych porad i cennych wskazówek pochodzących z doświadczenia innych użytkowników portalu, jednakże większość z nich nie jest lekarzami. W przypadku problemów zdrowotnych zawsze należy poradzić się lekarza. Porady na Portalu Zdrowia nie zastąpią wizyty lekarskiej.

W razie stwierdzenia w piersi podejrzanej zmiany w badaniu USG lub mammografii, lekarz onkolog często zleca biopsję cienkoigłową. Jest to badanie cytologiczne, bowiem nie pozwala na zbadanie utkania tkanki (histologii) zmiany, a jedynie na pobranie z niej komórek i obejrzenie ich pod mikroskopem.

Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa (BAC) jest zabiegiem bardzo krótkim i prawie niebolesnym. Polega na nakłuciu wybadanej zmiany igłą o średnicy 0,6 mm i pobraniu komórek. Jeśli zmiana nie jest wyczuwalna przez powłoki ciała, nakłucia dokonuje się pod kontrolą USG. Pobrane komórki utrwala się na miejscu, po czym ocenia je histopatolog. Zabieg wykonuje się bez znieczulenia i specjalnego przygotowania. Miejsce wkłucia odkaża się, a bolesne jest jedynie wkłucie igły (jak przy szczepieniu).

Na badanie należy ze sobą przynieść wyniki poprzednich USG lub mammografii, natomiast z wynikiem biopsji należy się zgłosić do lekarza, który zlecał badanie. Jeśli zmiana ma charakter torbielowaty i jest niewielka, po biopsji może dojść do jej zaniku. Nie należy się obawiać, że biopsja doprowadzi do rozprowadzenia komórek nowotworowych po organizmie. BAC pozwala na różnicowanie zmian łagodnych i złośliwych. W razie dalszego braku jasności co do rozpoznania, zleca się biopsję gruboigłową, która jest bardziej skomplikowana. Zmiany złośliwe leczy się operacyjnie.

Wykonywanie BAC nie wymaga zwolnienia lekarskiego. Powikłaniem jakie może wystąpić, może być stan zapalny piersi spowodowany faktem wniknięcia bakterii w miejscu ukłucia. W przypadku wystąpienia gorączki, czy miejscowego zwiększenia ucieplenia piersi, należy się zgłosić do lekarza.

ocena: 3 oceń: 1 2 3 4 5 przeczytało: 5831 dodaj komentarz
dodaj do:
Tagi:

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz

Komentowanie dostepne tylko dla zalogowanych uzkownikow

Zobacz również

Brak treści
Brak artykułów
Brak wątków

Polecane produkty

Linea Herbatka fix odchudzająca, 20sasz.

Postać: Herbata Opakowanie: 20szaszetek Producent: Aflofarm Linea fix suplement diety…

Lipomal syrop przeciwgorączkowy 125 ml

Postać: SYROP Opakowanie: 125 ML Lipomal przeciwgorączkowy syrop o smaku malinowym…

SORAYA LINIA BOTANICZNA Krem d/rąk mi?d i

Postac: Krem Opakowanie:75ml Producent: Soraya Pielęgnacyjny krem do rąk odżywia i…

Nafta kosm. z Vit.A+E 100 ml

Postać: Płyn Opakowanie:150ml Producent:Anna Nafta do pielęgnacji wszystkich…

Porady najczesciej czytane

Zdrowe przekąski do pracy

Zdarza Ci się podjadać między posiłkami? Najczęściej takie…

Porady najwyzej oceniane

Pajączki

Kruche naczynka to nie tylko problem estetyczny, ale też objawem…

Portal Zdrowia

Copyrights © 2009 - 2010 portalzdrowia.pl - wszelkie prawa zastrzeżone - projekt Agencja Reklamowa Graffiti - web support

Portal Zdrowia nie ponosi odpowiedzialności za treść porad publikowanych przez jego użytkowników,
a jedynie umozliwia im wielostronną komunikację w tematach zdrowotnych.