Portal Zdrowia - zdrowie,alergia,astma,ciąża,grypa,choroba,uroda

Zamów newsletter z poradą dnia

Szczegóły porady

Bezsenność

autor: svetomir kategoria: Psychologia/samopoczucie

Pamiętaj! Na Portalu Zdrowia możesz znaleźć wiele praktycznych porad i cennych wskazówek pochodzących z doświadczenia innych użytkowników portalu, jednakże większość z nich nie jest lekarzami. W przypadku problemów zdrowotnych zawsze należy poradzić się lekarza. Porady na Portalu Zdrowia nie zastąpią wizyty lekarskiej.

Bezsennością nazywamy zmniejszoną ilość bądź jakość snu. Może ona polegać bądź to na braku uczucia wyspania pomimo dostatecznej długości snu bądź częstym oraz przedwczesnym budzeniu się, bądź też, prawdopodobnie najczęściej na trudnościach w zaśnięciu. Przewlekła bezsenność wpływa negatywnie na nastrój osoby nią dotkniętej, jej zachowanie oraz wykonywanie zadań życiowych. Jest też zazwyczaj przyczyną uczucia ciągłego zmęczenia. Wobec powyższego może być również przyczyną znacznego pogorszenia się jakości życia.

 

Dostępne są liczne środki ziołowe przeciwko bezsenności, takie jak Benosen, Valerin Sen, Hova, Lekosen, Neopersen Noc, Spox Noc. Opierają się one głównie na szyszkach chmielu, często zawierają też składniki ogólnie uspokajające: korzeń kozłka (waleriany), ziele męczennicy, kwiat lawendy etc. U pacjentów, u których bezsenność jest wywołana nieregularnością snu, pracą na zmiany, czy częstymi zmianami stref czasowych dobrze sprawdza się Melatonina.

 

W cięższych przypadkach konieczna jest interwencja lekarza, który może przepisać jeden z licznych leków na bezsenność dostępnych jedynie na receptę lekarską. Należy pamiętać, ze nadużywanie silnych leków nasennych, przedewszystkiem barbituranów i benzodiazepin może prowadzić do ciężkiego uzależnienia.

 

W profilaktyce i zwalczaniu bezsenności ważna jest tak zwana higiena snu, na którą składają się: unikanie snu w ciągu dnia, stosowanie w ciągu dnia wysiłku fizycznego i odpowiedniej diety, unikanie nikotyny, kofeiny i alkoholu zwłaszcza w godzinach wieczornych, unikanie wykonywania w łóżku czynności takich jak czytanie, czy oglądanie telewizji, utrzymywanie regularnych godzin zasypiania i budzenia, unikanie wykonywania przed snem czynności pobudzających, picie przed snem ciepłych napojów, najlepiej mleka, branie przed snem ciepłej kąpieli, unikanie przed snem obfitych posiłków, zapewnienie ciszy w sypialni i komfortu w łóżku.

ocena: 3 przeczytało: 1864 dodaj komentarz
dodaj do:
Tagi:

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz

Komentowanie dostepne tylko dla zalogowanych uzkownikow

Zobacz również

Brak treści
Brak artykułów
Brak wątków

Polecane produkty

Theraflu Zatoki pr.dop.rozt.doust. GAZETKA

Postac: Granulat w proszku Opakowanie:10szt Producent: Novartis Leczenie objawowe…

Kinder Biovital płyn 325 ml

Postać: PŁYN Opakowanie: 325 ML Producent: BAYER Zawiera wysoką dawkę żelaza oraz…

Porady najczesciej czytane

Zdrowe przekąski do pracy

Zdarza Ci się podjadać między posiłkami? Najczęściej takie…

Porady najwyzej oceniane

Budowa i funkcje stawów

W układzie kostno – stawowym człowieka wyróżnia…

Portal Zdrowia

Copyrights © 2009 - 2010 portalzdrowia.pl - wszelkie prawa zastrzeżone - projekt Agencja Reklamowa Graffiti - web support

Portal Zdrowia nie ponosi odpowiedzialności za treść porad publikowanych przez jego użytkowników,
a jedynie umozliwia im wielostronną komunikację w tematach zdrowotnych.