Portal Zdrowia - zdrowie,alergia,astma,ciąża,grypa,choroba,uroda

Zamów newsletter z poradą dnia

Szczegóły artykułu

Aktywne wakacje z cukrzycą? Tak, to możliwe!

autor: redakcja kategoria: Układ pokarmowy

Aktywne wakacje z cukrzycą? Tak, to możliwe!

Masz cukrzycę, ale nie chcesz rezygnować z aktywnych wakacji? Nie musisz. Pamiętaj tylko, żeby dobrze się do nich przygotować. Zabierz ze sobą wszystko, co niezbędne, by podczas urlopu móc w pełni korzystać z dostępnych atrakcji, zamiast martwić się o zdrowie. Zapoznaj się ze wskazówkami i podpowiedziami innych aktywnych diabetyków, którzy biorą udział w projekcie „Mam pasję! Cukier mi nie podskoczy!” i jedź na wakacje bez obaw.

Nie obawiaj się aktywności fizycznej!

Wbrew wyobrażeniom niektórych osób to nie cukrzyca ma wpływ na aktywność fizyczną, lecz aktywność fizyczna ma wpływ na cukrzycę. Aktywni diabetycy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że ruch pozytywnie wpływa na poziom glikemii, a co za tym idzie zmniejsza zapotrzebowanie na insulinę. Pamiętać jednak trzeba, żeby o swojej przypadłości informować osoby, wraz z którymi udajemy się na wysokogórską wyprawę czy w rejs. Wcześniej koniecznie należy porozmawiać z lekarzem diabetologiem o tym, jak na wysiłek fizyczny może zareagować organizm i jak ustrzec się hipoglikemii.

Czy są takie dyscypliny sportowe, z których diabetyk powinien bezwzględnie zrezygnować?

Przy odpowiednim przygotowaniu i stałej opiece lekarskiej nie ma przeszkód, by uprawiać jakikolwiek sport, nawet wyczynowo. Jednym z najbardziej znanych polskich diabetyków jest Michał Jeliński, wioślarz, czterokrotny mistrz świata i mistrz olimpijski z Pekinu, który największe sportowe sukcesy odnosi mimo cukrzycy. Na całym świecie jest wielu sportowców, profesjonalistów i amatorów, z cukrzycą, jak np. Marta Gielejza (na zdjęciu poniżej).

  

Cukrzyca wakacje 1

O czym pamiętać przygotowując się do wyjazdu?

Jeśli wybierasz się w daleką podróż, szczególnie do miejsc, w których jeszcze nigdy nie byłeś, przed wyjazdem porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem. Na pewno udzieli indywidualnych wskazówek.

Najważniejsza jest insulina, testy paskowe i lancety do nakłuwacza. Najlepiej mieć ze sobą zapas, z uwzględnieniem większej ilości niż jest potrzebna, na wypadek, gdyby część zaginęła w podróży. Dobrze jest zatem zapakować insulinę, glukometry, testy i lancety w różne torby. Jeśli zginie jedna z nich, będziemy bezpieczni.

Jeśli lecisz samolotem, nie pakuj insuliny do walizki przewożonej w luku bagażowym. Może tam zamarznąć. Jeśli podróżujesz samochodem, nie wkładaj jej do schowka, w którym może być dla niej zbyt gorąco. Najlepiej jest zabezpieczyć insulinę poprzez włożenie jej do torby termoizolacyjnej albo do termosu. Osoby, które używają pompy insulinowej, muszą pamiętać, że należy chronić je od bezpośredniego dostępu do promieni słonecznych, piasku i wody, np. na plaży (to samo dotyczy glukometru). W szczególnie upalnych miejscach trzeba zachować ostrożność przy instalowaniu wkłucia. Może się ono nie przykleić przez pot na skórze. Zabierając igły i strzykawki, pamiętajmy, żeby mieć ze sobą również pismo informujące o tym, co wieziemy. Warto też przed wyjazdem zapisać sobie adres i numer telefonu do przychodni w miejscu, do którego się jedzie. Katarzyna Krzeszewska oraz Joanna Gajda, które śledzą na Facebooku rozwój projektu „Mam pasję! Cukier mi nie podskoczy” radzą, aby pamiętać o podwójnym zapasie glikogenu oraz dwóch glukometrach, na wypadek kradzieży bagażu. Na koniec dodają, by nie zapomnieć zabrać ze sobą „dużo dobrego nastawienia”.

Na co zwracać uwagę w miejscu wakacyjnego odpoczynku?

Diabetycy powinni dbać o swoją dietę. Dlatego ważne jest, by brali pod uwagę, że ich codzienny jadłospis zmienia się, kiedy udają się np. do jakiegoś egzotycznego kraju. Warto zaopatrzyć się w produkty żywnościowe, które można mieć zawsze pod ręką. W podręcznej torbie warto jest mieć słodkie napoje czy cukierki, na tzw. wszelki wypadek.

Wskazówek udzielili uczestnicy projektu prospołecznego „Mam pasję! Cukier mi nie podskoczy!”. O sportach, jakie uprawiają i o swoim aktywnym życiu z cukrzycą, opowiedzieli również w krótkich wywiadach wideo dostępnych na www.youtube.com/cukierminiepodskoczy. Z rozszerzoną wersją Poradnika dla diabetyków można też zapoznać się w profilu www.facebook.com/mampasje.

ocena: 3 przeczytało: 2194 dodaj komentarz
dodaj do:
Tagi:

Komentarze

Gość 2010-07-26 22:21:20

ciekawe

Dodaj swój komentarz

Komentowanie dostepne tylko dla zalogowanych uzkownikow

Zobacz również

Brak treści
Brak artykułów
Brak wątków

Polecane produkty

Blanx White Maker System dwufazowy wybielający zęby 2 x 25ml

Postać: Żel Opakowanie: 2x 25ml Producent: Blanx BlanX Med WhiteMaker z anatomiczną…

Lacidar Tabletki 0,125 g x 20 szt

Postac: Tabletki Opakowanie: 20szt Producent: Ranbaxy Lacidar do synbiotyk łagodzący…

VICHY LIPIDIOSE NUTRIVITE Krem d/ciała 400

Podtac: Krem Opakowanie:400ml Producent: Vichy Krem do ciała polecany do skóry…

Sterimar Baby Spray d/nosa 100 ml

Postać: AEROZOL Opakowanie: 100 ML Producent: LAB.FUMOUZE Sterimar baby w…

Porady najczesciej czytane

Zdrowe przekąski do pracy

Zdarza Ci się podjadać między posiłkami? Najczęściej takie…

Porady najwyzej oceniane

Budowa i funkcje stawów

W układzie kostno – stawowym człowieka wyróżnia…

Portal Zdrowia

Copyrights © 2009 - 2010 portalzdrowia.pl - wszelkie prawa zastrzeżone - projekt Agencja Reklamowa Graffiti - web support

Portal Zdrowia nie ponosi odpowiedzialności za treść porad publikowanych przez jego użytkowników,
a jedynie umozliwia im wielostronną komunikację w tematach zdrowotnych.